Ožujak 28, 2024, 10:14:36 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Podloga u 250 litara-pitanja  (Posjeta: 3844 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Podloga u 250 litara-pitanja
« u: Studeni 27, 2010, 16:57:41 poslijepodne »
Uskoro ću raditi novi setup u akvariju dimenzija 100*50*50, pa bi htio od vas čuti neke savjete u vezi podloge. Prvo sam mislio staviti 1 cm zemlje i na to sloj vulkanita i sve prekriti šljunkom granulacije 1-2 mm. A onda sam malo razmislio o tome i sad me strah da će se ta podloga prebrzo sabiti zbog male granulacije šljunka i zbog zemlje koja je dosta gusta (imam fobiju od toga jer mi je prošli setup propao zbog sabijene podloge). Hoće li se to dogoditi ili brijem bezveze?  :D
Kak bi bilo da zemlju pomiješam s nekim materijalom veće granulacije tak da se korijenje onda lakše probija kroz to? Koji bi to materijal bio? Hoće ova granulacija biti presitna? Raspišite se malo, zanimaju me sva razmišljanja.  :P
Još sam čitao negdje da Amano radi nekakve granule od neke zemlje ili tak nešto baš zato da mu se ne bi u većim akvarijima zbog tlaka vode sabila podloga. Jel zna netko nešto o tome?
Uglavnom, ovaj put fakat ne bi htio zeznuti podlogu pa da mi opet cijeli setup ode kvragu. 
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #1 u: Studeni 27, 2010, 17:05:02 poslijepodne »
Ja bi ti preporučio na dno još KCl posipat, preko toga mineralizirana zemlja i zatim na to dobar sloj vulkanita.

Prekri šljunkom 1-3mm, s njim nebi trebalo biti problema. Mislim da nebi trebalo biti ni sa 1-2mm, nije to baš tak sitno.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #2 u: Studeni 27, 2010, 17:13:44 poslijepodne »
Ni ja ne vjerujem da ćeš imati problema sa 1-2 mm šljunkom. Ali bih savjetovao samo vulkanit, dok ne usvojimo mi pomalo te zemljane akvarije. Nismo mi Tuljan, pa je pametnije da nutrijente dodajemo samo mi a ne još i zemlja.  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #3 u: Studeni 27, 2010, 17:21:43 poslijepodne »
Pričali smo dosta o zemlji i svatko ima drugačija iskustva. Opcija s mineraliziranom zemljom kod mene radi besprijekorno, ali drugi su imali i loša iskustva. Ja nisam stavljao mikroelementarnu podlogu na zemlju.  Ako hoćeš igrati na zicer, onda staviš sloj vulkanita ili zeolita na dno i preko njega šljunak. Gnojenje preko vode i sve bude radilo super. neznam dali si vidio onaj akvarij od Ukrajinca ili Rusa koji je u mojoj temi koji ima čisti šljunak kao podlogu, a akvarij izgleda tak da boli glava. 

Kakav akvarij misliš slagat? Odnosno koji stil i koje vrste biljaka?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #4 u: Studeni 27, 2010, 17:34:09 poslijepodne »
da ja idem sa 250 litara, išao bih na vulkanit i šljunak, makro preko vodenog stupa, istina bog da sam ja uvijek za zemlju, i imam dobra iskustav sa njom (ali u nano tanku)..ali sa vulkanitom bi bio ziher u ono što dodajem prek vode, tak da me ne bi opterečivalo, koliko zemlja ispušta il ne..ovo je ziher, kak je već i cigo napisal..

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #5 u: Studeni 27, 2010, 18:00:32 poslijepodne »
@ Neve i Cann:
Nije meni zemlja bed zbog otpuštanja makroelemenata u vodu, nikad nisam imao problema s algama ni u akvariju iz potpisa ni u ovom akvariju koji je sad aktualan. Strah me je jedino stiskanja podloge.

Kakav akvarij misliš slagat? Odnosno koji stil i koje vrste biljaka?

Nature, puno mahovine i paprati, ali i grmovi rotale, hm-a, amanie, tepih glosse, e. tennelus, crypte možda. Znači i biljke koje se hrane iz vode, ali i dosta biljaka koje vole dobru podlogu. Svakak bi stavio zemlju, imam dobra iskustva s njom iz onog svojeg prvog postava. Samo, ovaj akvarij je malo viši pa me strah tog sabijanja.
Inače, jel mi možete objasniti koja je prednost mineralizirane zemlje u odnosu na običnu i čemu služi KCl na dnu, pročitao sam članak, ali nisam baš skužio  :-[


Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #6 u: Studeni 27, 2010, 18:20:49 poslijepodne »
pa ak ti nije bad zbog zemlje, onda ju probaj malo "razbit"..
kako bi ja, ako se bojiš sabijanja podloge (mada pogledaj akvarij od bole-a, ima kvarcni od 0,3-0,6 mm, i sve mu raste ko mutavo, nema problema sa time), ja bi probal onda pomiješat za zemljom krupniji šljunak 3-5 mm, pa gore ovaj od 1-2 mm..samo bi išel na veću količinu, mislim debljinu zemlje, oko 3-5 cm, pa ond ajoš gore šljunak do cca sveukupno 10 cm iza, a 7 naprijed..
al to bi ja..

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #7 u: Studeni 27, 2010, 18:29:39 poslijepodne »
pa ak ti nije bad zbog zemlje, onda ju probaj malo "razbit"..
kako bi ja, ako se bojiš sabijanja podloge (mada pogledaj akvarij od bole-a, ima kvarcni od 0,3-0,6 mm, i sve mu raste ko mutavo, nema problema sa time), ja bi probal onda pomiješat za zemljom krupniji šljunak 3-5 mm, pa gore ovaj od 1-2 mm..samo bi išel na veću količinu, mislim debljinu zemlje, oko 3-5 cm, pa ond ajoš gore šljunak do cca sveukupno 10 cm iza, a 7 naprijed..
al to bi ja..

E tak nekaj sam mislio, jedino ne toliko debeli sloj zemlje, max 2 cm. Zakaj bi ti tak puno, mislim da bi 2 cm+vulkanit trebalo biti dosta za godinu-dvije...ili? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #8 u: Studeni 27, 2010, 18:40:02 poslijepodne »
pa ne radi se o trajnosti podloge, jer možeš i bez zemlje , al sa gnojenjem prek vode ić, bez problema.. :)
ja bi na tu debljinu, sad dal cm više il manje na isto ti dođe, ali sveukupno bi ostal na toj debljini (7 i 10cm), zbog samog razvoja korijena, pogotovo ak si reko crypte koje su poznate po velikom i razgranatom korijenu, a s druge strane, debljina podloge po mojem utječe i na stabilnost samog sustava, jer će bilje koje troši iz korijena bolje apsorbirat iz debljeg nego iz tanjeg sloja, ako gledamo logički..

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #9 u: Studeni 27, 2010, 18:48:16 poslijepodne »
KCl ti je ubiti gnojivo, javi mi se ak ga trebaš, ide ga malo na samo staklo i ostalo mi ga je još malo, tak da ti ga mogu dati. Što se mineralizirane zemlje tiće o pripremi pročitaj u članku. Jednostavno je, ali sad su malo niže temperature tak da nemam pojma dal imaš neki prostor di bi ju mogao sušiti. Ja sam to radio u podrumu tak da sam ju stavio na ceradu u tankom sloju i u sobu stavio dodatni grijač. Trebalo mi je jedno 3 dana da se skroz posuši i postane onak rahla. Nisam dodavao glinu, jer je ona inertna, ali ona se preporuča. Također nisam stavljao niti mikroelementarna gnojiva tipa vulkanit preko toga. Karlo veli da je kod njega najvjerojatnije to i bio problem, jer su mu mikro i makro u podlozi reagirali i nastali neki spojevi nekorisni za biljke. Što se tiće sabijanja, mislim da to kod šljunka ne bi trebao biti problem. Sve ispod 1 mm je problem, ako si već nabavio tako mali šljunak nema veze, ako još nisi, probaj nabaviti malo veći.

Nemoj zaboraviti da će se zemlja sigurno stisnuti barem 30% tak da iza samo krcaj ako misliš imati nagib. Čarapa rules. Također podloga ima tendenciju izravnati se, to ćeš spriječiti jedino kamenjem, jer protok htio ti to ili ne radi svoje. Možeš kod mene doć pogledat što se dogodilo nakon godinu dana, a na sve načine sam pazio.

Za biljke sam te pitao upravo iz razloga kako da stavljaš podlogu. Glossa ima veliki korijen tako da nije potrebno stavljati tanki sloj  šljunka naprijed. Ja sam planirao cubu tako da mi je naprijed u akvariju gotovo odmah ispod aquaclaya zemlja (možda 1 cm aquaclaya ako..) crypte imaju velki korijen to nije bed, tenelus je korov tako da to isto nije problem. Rotala ima dosta kratki korijen tako da i za to malo pripazi na sloj zemlje di ju misliš sadit, ali opet ona ti traži i dosta mikroelemenata koji tak i tak idu preko vode.

Naprijed sigurno ne 7 cm jel bi to izgledalo nakaradno. 4-5 cm će biti i više nego dovoljno, jer će se taj dio tako i tako s vremenom podebljat. Kažem sve ovo mislim da bu štimalo, jedino nemam pojma kak će taj vulkanit reagirat.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #10 u: Studeni 27, 2010, 18:48:18 poslijepodne »
a šta kažeš da zemlju koristiš lokalno? samo na mjestima gdje ćeš imati posađeno bilje koje zahtijeva podlogu. to lako odradiš sa nekakvim pregradama i ako je hoćeš miješati radi prozračnosti možeš koristiti liapor, akadamu, tenisit ili aquaclay veće granulacije.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #11 u: Studeni 27, 2010, 18:57:37 poslijepodne »
zakaj sam pisal 7-10 cm, eto već sam i prije pisal da kakti debljinu sloja u biljnom tanku primjenjujem od crnog, jeb ga, čovjek ima rezultate sa time, pa eto, iskopao sam ga iz teme, pa ga ovdje citiram, crni ne se ljutit  :-[

Jedino još uvijek ima dosta algi, što se vidi na slici. Nikad nisam imao takav bum algi. Niti u jednom prijašnjem postavu,...... a radio sam više manje na isti sistem....u vodi odležana zemlja, sitni kvarcni pa grublji kvarcni ili keramizirani.
Jedino što je na ovom malom drugačije to je debljina tih slojeva pa mi se čini da u tom grmu leži zec....
Pošto je akvarij visok svega 30 cm, nisam mogao staviti sloj pijeska kao i na drugim akvarijima (od 7cm do 10-15cm) nego je to sve išlo u par centimetara.
Uglavnom, nadam se da će se i taj problem riješiti kada detritus s vremenom ispuni prostor između gornjih slojeva pijeska i onemogući zemlji da hrani alge.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #12 u: Studeni 27, 2010, 18:59:28 poslijepodne »
e tu je zez, nije problem u debljini prodloge već u kvarvanom pijesku, upravo ono što sam jučer kod M23Vu u temi pisao.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #13 u: Studeni 27, 2010, 19:08:24 poslijepodne »
e tu je zez, nije problem u debljini prodloge već u kvarvanom pijesku, upravo ono što sam jučer kod M23Vu u temi pisao.

ne kužim te, ovo kaj je boldano, valjda si krivo napisao, daj ponovi ;)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #14 u: Studeni 27, 2010, 19:13:54 poslijepodne »
e tu je zez, nije problem u debljini prodloge već u kvarvanom pijesku, upravo ono što sam jučer kod M23Vu u temi pisao.

ne kužim te, ovo kaj je boldano, valjda si krivo napisao, daj ponovi ;)

mislim da je htio reci u kvarcnom pjesku

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #15 u: Studeni 27, 2010, 19:27:38 poslijepodne »
to sam i ja mislio da je htio reč kvarcni pijesak..istu sam stvar pisao sinoć u temi, pa je karlo reko da on sabija podlogu i da je praktički zemlja u anaerobnim uvjetima i da to ne valja..ne znam, ja u svom nano tanku imam zemlju od cca 3 cm, pa gore kvarcni 0,3-0,6 mm u sloju od cca 1,5 cm, pa gore šljunak od 1-2 mm, u debljini od naprijed 3 cm, a iza oko 7 cm..
ono kaj mogu reč, nema zahebancije sa algama (istina bog da sam prokuhaval zemlju, da nh4 oksidira u nitrate) i mogu reč da nema problema sa algama, čak niti sa diathomom, koju sam imal gotovo u svakom tanku prilikom startanja... ;)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #16 u: Studeni 27, 2010, 20:16:27 poslijepodne »
a šta kažeš da zemlju koristiš lokalno? samo na mjestima gdje ćeš imati posađeno bilje koje zahtijeva podlogu. to lako odradiš sa nekakvim pregradama i ako je hoćeš miješati radi prozračnosti možeš koristiti liapor, akadamu, tenisit ili aquaclay veće granulacije.

E vidiš to je dobra ideja.
Da sumiramo: onda bi na mjestima za biljke stavio sloj mineralizirane zemlje čija bi debljina ovisila o tome koja će biljka biti posađena, na to vulkanit (ne bi ih miješao da se ne dogodi ta reakcija mikro/makro, ovak kad su jedan na drugome imam dobre rezultate) i onda šljunak čija bi debljina opet ovisila o duljini korijena biljke. Iza podloga debljine 10ak cm, a naprijed oko 4 cm. Vjerojatno ću miješati zemlju s jednim od tih materijala, samo ih moram malo progooglati. Nagibe i brežuljke ću sigurno riješiti kamenjem, i to s dosta njega (brijem napraviti nešto jako reljefno). Ima netko neku primjedbu?

E sad, idemo malo pričati o svjetlosti i gnojenju. :D
Mislio sam na početku 2*39w t5, a poslije kad se malo popuni akvarij 3*39w. Ako ne bude dovoljno jer su lampe 10 ak cm iznad površine vode, mogu upaliti još jednu lampu od 39w, ali idem probati malo po lp-jevoj filozofiji (btw. kaj je s njim, ništ ga nema?). Protok dobar, ali ipak ne brutalno jak kak se preporuča, znači filter za tu litražu+dvije manje stream pumpe (hydro koralia nano). Pošto će podloga biti dosta bogata tak da budu biljke s korijenom imale kaj papati, a i podloga će puštati nešto makroelemenata u vodeni stup, mislio sam gnojenje preko vode svesti na minimum. Recimo po PPSu otpočetka pa dalje malo eksperimentirati kad vidim kak budu se stvari razvijale. To bi trebalo štimati, ne? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #17 u: Studeni 27, 2010, 20:28:00 poslijepodne »
slažem se za svjetlo, ne treba forsirati na početku, zapravo do kojih cca mjesec i pol dana, dok se sve ne primi i ne ustabili kak bog zapovjeda..
ja bi isto upogonio 2x39, i to u početku na kojih 8 sati dnevno, pa postepeno dizao vrijeme rada lampi, na max 10 sati dnevno, a nakon toga uvodio još jednu lampu, ako bi bilo potrebe..
gnojenje, bi isto bilo ok sa pps pro krenut, pa ćeš onda vidjet s vremenom, dal će trebat neš dodavat il obrnuto, nisi napisal co2, al vjerujem da to imaš :D
sviđa mi se ideja oko koncepcije tanka, al ne bi o tome, jer se ne kužim u aquascape :D

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #18 u: Studeni 28, 2010, 12:52:44 poslijepodne »
lapsus calami, dakle mislio sam na kvarcani pijesak. Ja nemam dobra iskustva s njime, ali opet ja sam stavljao na nekim mjestima i do 10 cm pa kad se sabio na 5 to je bilo gadno jer biljke niti korijenom nisu mogle probiti. 1,5 cm je malo i budući da je tolko sitan sigurno je dio propao kroz zemlju, a i kad se sabio opet nije bio sigurno predebeo. Ja sam se opekao tako da se s njime sigurno neću ubrzo ponovno igrati osim za ukrašavanje puteljaka i takve vizualne kerefeke.

Što se tiće lampi tu pripazi. Dobra je ideja krenuti s laganom rasvjetom, ali opet 10 cm je dosta od površine i morat ćeš malo eksperimentirat. Ako krećeš s puno biljne mase slobodno odmah stavi sve 3, ali onda mora odmah i co2. Svakako odmah u akvarij ubaci i par ancića ili otića radi diathomee koja će ti se sigurno javiti. Mineralizirana podloga je već cikliranja, pa praktički isti dan možeš ubaciti ribe kad sastaviš akvarij.

Gnojenje po pps ćeš skužiti prema biljkama kaj im treba.

 ;)

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #19 u: Studeni 28, 2010, 19:15:07 poslijepodne »
Ispričavam se na malom off topicu ali jedno pitanje za Cigu. Šta koristiš umjesto kvarcnog pijeska, možda aquaclay ili nešto slično? Jer meni se kvarc isto pokazao loš. Ali to je mojom greškom jer sam uzeo dosta sitnu granulaciju od 0.5 do 2 mm i stavio ga u dosta debelom sloju. I imaju li aqua clay ili wawe master soil ikakvu hranjivu vrijednost?
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #20 u: Studeni 28, 2010, 19:35:58 poslijepodne »
aquaclay nema ali ima veliki CEC, ovaj 2. mi je nepoznat

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #21 u: Studeni 28, 2010, 19:58:51 poslijepodne »
wawe master soil ikakvu hranjivu vrijednost?

ovaj wave master soil ima barem tako pise na pakovanju
imam ga ispod aquaclaya u jednom akvariju i bilje raste odlicno u tom tanku skoro dvije godine...

iako moze samo on ici na dno i u njega direktno saditi biljke dobre je granulacije i lijepe smedje boje kad je u vodi inace kad je suh u pakovanju bude zelenkast vjerojatno zbog toga sto je to neka vrsta pecene gline, a kad ga prepolovis na pola nema onako poroznu strukturu kao aquaclay i duplo je tezi od aquaclaya

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #22 u: Studeni 28, 2010, 20:07:12 poslijepodne »
wawe master soil ikakvu hranjivu vrijednost?

ovaj wave master soil ima barem tako pise na pakovanju
imam ga ispod aquaclaya u jednom akvariju i bilje raste odlicno u tom tanku skoro dvije godine...

iako moze samo on ici na dno i u njega direktno saditi biljke dobre je granulacije i lijepe smedje boje kad je u vodi inace kad je suh u pakovanju bude zelenkast vjerojatno zbog toga sto je to neka vrsta pecene gline, a kad ga prepolovis na pola nema onako poroznu strukturu kao aquaclay i duplo je tezi od aquaclaya

Hvala to je korisna informacija. Pokušavam naći nešto na netu o wave soilu ali ćorak  :up:
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Podloga u 250 litara-pitanja
« Odgovori #23 u: Studeni 28, 2010, 20:16:15 poslijepodne »
Moj Master soil nije bio zelen, a bilje raste dobro iako to više pripisujem gnojenju nego sadržaju podloge. Propao mi je pogostemon a  straurogirne počeo žutit i propdaati uslijed nedostatka kalija. Jedini problem je u tome što je lagan i slabo drži bilje koje se još nije okorijenilo.