Ožujak 28, 2024, 16:09:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: moje african dwarf žabice  (Posjeta: 8029 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
moje african dwarf žabice
« u: Lipanj 09, 2013, 11:40:24 prijepodne »
bok akvaristi/teraristi :D

evo, pokušat ću vam predstavit svoje tri žabe.

akvarij u kojem se nalaze ima 30 l, od njihovim susjeda tu su pužići, guppyiji, platyiji, RC kozice i wild kozice.
prve dvije žabe (ove veće na slikama) su nabavljene za valentinovo, a mala žaba Magdalena je nabavljena prije mjesec dana.
u početku je bilo stvarno teško s hranjenjem. nisam mogao ništa napravit da ih efektivno nahranim. procedura je išla ovak: navečer kad bi zgasio svijetlo, negdje oko 20h, pričekao bi dok se sve ribe umire. kad sam skužio da ostali stanovnici čore, uzeo bih listiće za ribe i gurnuo ruku s hranom žabama pred njušku, al kak su sve zmotane i mutave nisu primale hranu tu sekundu, tak da su se neke od ribica probudile i čopile joj obrok.
tolko me to mučilo, da sam skoro poludio. potrošio sam skoro svaki dan po sat vremena na hranjenje, da bi na kraju svaka žaba dobila griz-dva. jednom riječju vrlo vrlo frustrirajuće!

i tak je to krenulo, hranjenje je išlo teško, al svaki put su barem nekaj pojele. otkriće mi je bilo kad sam kupio žabicu Magdalenu jer su mi za oko zapele tabletice za čistaće, pa reko, ajde dajte mi uz žabicu i tabletice. samo ću reć da su mi žabe tabletomanke.

hranim ih tri dana za redom jednom tabletom za čistaće (al samo ju jedu žabe i kozice-anciji i raža nisu nabrijani na tablete) i onda napravim pauzu od dva dana i ponavljam postupak.



žabe su mrak! to kaj one rade po akvariju to nije normalno, svako jutro vam je osmijeh od uha do uha. evo, da opišem i par stvarno smiješnih scena.

žaba Iva kad je bila stavljena u akvarij, bila je fakat u strahu, stalno se skrivala u kutevima i pod biljem, i onda jedan dan vidim ja nju uz prednje staklo kak si pliva gore dole, da bi u jednom trenutku otišla po zrak i zadržala se na rogolistu. nakon par minuta na rogolistu odlučila si je malo odmorit. okrenula se na trbuh i pustila se da pluta po akvariju tak da je u jednom trenutku došla do filtera koji ju je uhvatio sa svojim mlazom (valjda joj se svidilo kak ju gura). i tak je ona levitirala na površini dok ju je filter furo valjda 5 krugova po akvariju.  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ma za pišat od smijeha. urnebes.

druga anegdota. žabac Luka se u jednom trenutku dignuo na dvije noge (to je znak da bu se katapultiral na površinu po zrak), al valjda mu je bilo dosadno plivat tak da je prehodao od jednog kuta akvarija do drugog na dvije noge. ta scena mi je bila valjda i smiješnija od ove prije opisane.

treća situacija- isto žabac luka u pitanju, taj je stvarno fakin. u lijevom kutu akvarija nalazi se grijač. preko dana u blizini njega konstantno stoji ancistrus, a žabcu Luki se valjda fakat dopalo to mjesto tak da je svako malo odlazio tam vidjet jel ancistrus još tam. i onda mu je valjda prekipilo pa je došao do ancija i "ošamario" po repu na kaj je anci poludio-okrenuo se-uhvatio za leđa i odplival sa žabcem Lukom počasni krug. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

sa žabicom magdalenom još nije bilo iznimno smiješnih trenutaka. zanimljivo mi je kod nje kaj si je našla frendicu "ražu" (ona ražica čistać) i kam god ode raža tam ode Magdalena-smiješno ih je gledat zajedno. Megy dotakne ražu-raža digne pjesak i prekri Megyicu pa je sva zbunjena i tak opet i opet i opet.

ovu su neke od smiješnijih, al vjerujte mi, svaki dan, al baš svaki svaki dan se možete nasmijat samo na jedan pogled u taj akvarij. evo i sad se smijem :D :D :D :D :D


pozdrav, žaba Iva, žabac Luka, žabica Magdalena :D


more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #1 u: Lipanj 09, 2013, 11:47:22 prijepodne »
i još par fotki
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline BULL77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 171
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Kvarner
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #2 u: Lipanj 09, 2013, 11:59:34 prijepodne »
Veoma lijepo. Uzivao sam citajuci opise dogadaja vesele ekipice :D

Offline Lozinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #3 u: Lipanj 09, 2013, 13:54:36 poslijepodne »
Hahahaha umro sam.
Daj mi reci, zabe uopce ne diraju kozice?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #4 u: Lipanj 09, 2013, 14:03:44 poslijepodne »
Simpa su žabice i ja ih imam.

Lozinjo, to su vrlo bedasta i bezazlena stvorenja. Toatalno su cool...

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Re: moje african dwarf žabice
« Odgovori #5 u: Lipanj 09, 2013, 14:06:57 poslijepodne »
Hehe, ovo je jako :D

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #6 u: Lipanj 09, 2013, 14:23:21 poslijepodne »
hehehe, fora su žabice skroz  :up:

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #7 u: Lipanj 09, 2013, 19:21:17 poslijepodne »
Hahahaha umro sam.
Daj mi reci, zabe uopce ne diraju kozice?
žabi da kozica uđe u usta nebi ju pojela-tolko je spora.

uglavnom, neznam jel tak kod drugih, al meni su konstantno 2-3 kozice na svakoj od žaba, ove RC su neke šaljivđije, stalno škakljaju žabice. (malo mutava rečenica, al ste shvatili kaj oču reć-kozice škakljaju žabe  :D :D :D :D :D :D)

nego, imam ja i pitanje za vas forumaše.


recite mi molim vas, koji afrodizijak da iskoristim da napokon vidim kak taj žabac zajaše žabičku :D?
nego, ozbiljno, jel ima neka fora kako da postignem parenje?
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #8 u: Lipanj 09, 2013, 19:54:24 poslijepodne »
hehehe, fora su žabice skroz  :up:
totalno briju po rotali, sam kaj mislim da sam je malo preveć posadil, trebat ću to skresat.
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #10 u: Lipanj 10, 2013, 01:43:34 prijepodne »
http://www.akvarij.net/index.php/teraristika-othermenu-179/vodozemci-othermenu-177/409-hymenochirus-abica
pročital sam to već jednom, al sam skroz zaboravil. fala na posjetniku.
baš slučajno sam to napravil danas ujutro, sve kaj je navedeno osim ishrane
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #11 u: Lipanj 10, 2013, 20:16:26 poslijepodne »
Zabice je najpametnije drzati same bas zbog problema sa hranjenjem. U vecini akvarija sa ribama zabe znaju biti uzasno tanke bas zato sto ne uspiju doci do dovoljno hrane.
Rucno hranjenje isto bas nije najbolje rjesenje, jer osim sto dugo traje istraumatiziras zivotinje i u akvarij rukama uneses tonu necistoca i kemikalija koje im mogu stetiti. Rucno hranjenje je tesko jer se zabe jednostavno ukamene kada rukom (ili cak samo pincetom) krenes prema njima.
Najbolja metoda ti je na dno akvarija postaviti jedan mali tanjuric. Taj tanjuric mozes primjerice staviti u prednji kut akvarija gdje nemas previse protoka. Hranu na taj tanjuric mozes spustati kroz siroku plasticnu cijev da budes sigiran da ce zavrsiti na tanjuricu. Jer sva nepojedena hrana koja se zapikne u sljunak ce ti truliti i narusavati kvalitetu vode. Zabe vrlo lagano mozes naviknuti da kuckanje po staklu znaci da je vrijeme za hranjenje. Mozes ih toliko dobro uvjetovati da ih kuckajuci navedes do kuta gdje je hrana. Ali ako zelis zdrave i uhranjene zabe iz akvarija bi trebao izbaciti barem ribe jer su im one pre velika konkurencija za hranu. Prodavanje zaba za akvarije sa ribama je samo jos jedna svinjarija pet shopova uz zlatne ribe i kugle.

Bazirati prehranu iskljucivo na listicima za ribe i tabletama za cistace je jako lose za njih. Zabe je puno prikladnije hraniti razmocenim granulama za kornjace (npr. Tetra ReptoMin) umjesto sa hranom za ribe jer te granule sadrze potreban kalcij i vitamin D3. Glavna hrana ovih zabica bi trebala biti "mesnatog" podrijetla. Moze im se davati sitno nasjeckana pastrva, goveđe srce, nasjeckane gliste, grindal crvi, tek izlegnuti crvi brasnjari, zgnjeceni akvarijski puzici, usmrcene male gupije itd. Od kupovnih hrana im se mogu davati smrznute hrane poput tubifexa, artemije, daphnije, a postoje i Tetra Delica zelatinozne hrane (Bloodworms, Artemia, Daphnia). Sa crvenim licinkama komaraca (bloodworms) treba biti jako oprezan jer ih zabe obozavaju jesti, a u velikim kolicinama su stetne za njih, pretpostavlja se da kuke tih licinki mogu ostetiti stijenku zeluca. U svakom slucaju je poznato da zabe koje se cesto hrane bloodwormsima ne zive dugo.

Iako ti je izokretanje i plutanje na leđima bilo simpaticno takvo ponasanje moze naznacavati pocetak bolesti poznate pod "baloon frog" gdje se tekucina pocne nakupljati pod kozom zbog neke vrste upalnog procesa. Bolje prati ponasanje zaba, ako se izokretanje nastavi trebao bi ih lijeciti. Opcenito ako se zabe zadrzavaju cesto blizu povrsine vode to je naznaka da nesto bas ne stima. Upale i stres vrlo cesto zna uzrokovati i visoka temperatura, tako da bi ih uvijek trebalo drzati na temperaturi oko 24 stupnja.

Svakako preporucam prouciti www.pipidae.net , clanak o ovoj vrsti na naslovnici je jako sturo napisan.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #12 u: Lipanj 10, 2013, 23:06:23 poslijepodne »
Kori, svaka cast na ovom tekstu jer neznam koliko bi ljudi imalo zivaca tolko pisat.


Nego, nabavio sam tetrinu hranu za kornjace koja se sastoji od susenih racica/kozica i granula. Problem koji se javlja je kaj niti racici niti granule ne tonu vec plutaju, u pocetku sam gurao prstom hrani pod kamen di su znale obitavat, al niti to nije funkcioniralo jer svaki put kada bi zaba zagrizla racica, racic bi otplutao na povrsinu.

Druga stvar kod hrane- to mi je vec dugo ideja - sad kak je toplo vrijeme navecer bi mogao nahvatat puno nocnih musica koje bi susio i koristio kao hranu, jel to pametno?
-to isto pitanje sam postavio prodavacu Beluga i on mi je potvrdio da je to i vise nego dobro, stovise, to i on sam radi.....




Kaj se tice plutanje zabe. Kako sam se poslje kupnje tek poceo informirat o bolestima (ima jedan jako dobar video na youtubu di je odlicno prikazana ta bolest "napuhanosti") odmah me uhvatila panika kad sam ju vidio da pluta i odmah sam pomislio na bolest jer na svakom portalu pise kako je to najcesca bolest ko ADF. Ali na svu srecu to je trajalo taj trenutak i od tad je to prestao biti problem i nikad se nije ponovio. Plutanje je bilo u 2.mjesecu tako da vjerujem da se "bolest" nije razvila najvjerojatnije

Trenutno me hvata panika oko neceg drugog. Kako sam poceo hranit tabletama zabe su se preporodile (tablete su na cistoj mesnoj bazi-barem tako pise (crvi,racici,kozice,larve,...)) u smislu da su se udebljale. E tu sad nastaje problem! Znaci ovako: sve tri zabe neometano jedu po jednu tabletu tri dana za redom, pa jedan dan pauza. Sve zabice su dobile trbuscic sto vjerujem da je sasvim normalno s obzirom u razlici unosa hrane prije tableta, ali stvar koja me zabrinjava je sto zenka (mislim da je dostigla svoju maksimalnu velicinu) je ipak podosta deblja od isto starog muzjaka. Dali je to normalno? Toplo se nadam jer ostali portali kao i ovaj govore kako je zenka opcenito deblja od muzjaka, ali svejedno me zanima jel moguca neka bolest, a uz tu migucnost dodajem i trudnocu.

Nadam se da sam jasno postavio pitanje i unarijed se ispricavam za moguce tipfelere jer pisem s mobitela i ful mi je nepregledno.


Pozdrav, luka i zablja family :)
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #13 u: Lipanj 11, 2013, 02:13:31 prijepodne »
Nazalost jako puno ljudi cisto iz stosa ubaci ove zabe u svoj akvarij bez da zna neke najosnovnije informacije o njima. I onda zabe pokrepavaju u roku od par godina, a puni zivotni vijek im je 20-25 god. Trudim se promijeniti stav ljudi po pitanju pet shop vodozemaca jer je na ovim prostorima i dalje poprilicno zaostao.

Nema potrebe da im dajes te suhe racice za kornjace jer postoje puno hranjivije stvari s kojima ih mozes hraniti. Sto se tice samih granula ako imas ReptoMIn sticks jedan stapic mozes razlomiti na 4 cijela i ubaciti u casu vode da se razmace. Tek kada ti se skroz razmoci i kada se pocne vec raspadati pocet ce tonuti, tada ih dajes zabama. Jer ako nisu u raspadnom stanju zabe ih bas niti ne mogu progutati.

Mozes im davati musice, samo uz sav ostali izbor hrane koji postoji mislim da ti se ne isplati riskirati da im das nesto sto je spricano ili zatrovano na neki drugi nacin.

O bolestima i ljecenju ove vrste se ne zna bas puno i kako su uzasno male dosta cesto ljudi kasno primijete da nesto nije u redu. Puno vise po pitanju bolesti ces naci o vrsti Xenopus laevis koja se godinama drzi po laboratorijima za pokuse, a kako je iz  iste porodice kao i Hymenochirus dosta toga je primjenjivo.

Relativno je normalno da su ti zenke krupnije i deblje u odnosu na muzjake. Samo isto treba paziti da ne budu pre debele. Puno je pametnije hraniti zabe svaki drugi dan, a ako se bas prezderu onda im mozes napraviti pauzu i od dva dana.
Ako ih mozes razlikovati, da li je ta deblja zenka ta koja je plutala naopako po povrsini?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #14 u: Lipanj 11, 2013, 09:39:09 prijepodne »
Nazalost jako puno ljudi cisto iz stosa ubaci ove zabe u svoj akvarij bez da zna neke najosnovnije informacije o njima. I onda zabe pokrepavaju u roku od par godina, a puni zivotni vijek im je 20-25 god. Trudim se promijeniti stav ljudi po pitanju pet shop vodozemaca jer je na ovim prostorima i dalje poprilicno zaostao.

Nema potrebe da im dajes te suhe racice za kornjace jer postoje puno hranjivije stvari s kojima ih mozes hraniti. Sto se tice samih granula ako imas ReptoMIn sticks jedan stapic mozes razlomiti na 4 cijela i ubaciti u casu vode da se razmace. Tek kada ti se skroz razmoci i kada se pocne vec raspadati pocet ce tonuti, tada ih dajes zabama. Jer ako nisu u raspadnom stanju zabe ih bas niti ne mogu progutati.

Mozes im davati musice, samo uz sav ostali izbor hrane koji postoji mislim da ti se ne isplati riskirati da im das nesto sto je spricano ili zatrovano na neki drugi nacin.

O bolestima i ljecenju ove vrste se ne zna bas puno i kako su uzasno male dosta cesto ljudi kasno primijete da nesto nije u redu. Puno vise po pitanju bolesti ces naci o vrsti Xenopus laevis koja se godinama drzi po laboratorijima za pokuse, a kako je iz  iste porodice kao i Hymenochirus dosta toga je primjenjivo.

Relativno je normalno da su ti zenke krupnije i deblje u odnosu na muzjake. Samo isto treba paziti da ne budu pre debele. Puno je pametnije hraniti zabe svaki drugi dan, a ako se bas prezderu onda im mozes napraviti pauzu i od dva dana.
Ako ih mozes razlikovati, da li je ta deblja zenka ta koja je plutala naopako po povrsini?
"okrenula se na trbuh i pustila se da pluta po akvariju"-to sam bio napisao u prvom postu...evo jedan problem komunikacije preko forum-kad se nejasno nešto napiše vrlo se lako drugačije protumači. "okrenula na trbuh" mi je značilo da trbuh gleda prema dnu, znači nije ona bila izvrnuta ko pokojna riba.

pardon na loše sročenoj rečenici, uopće nije bila potrebna riječ okrenula.


ali da, ta žaba kaj je plutala je bila žaba iva i ista ta je sad deblja.

javit ću vam danas ili sutra jer ih neću hranit dva dana, ako vidim nekakvu promjenu.


more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #15 u: Lipanj 11, 2013, 10:12:59 prijepodne »
Super, onda je zaba vjerojatno ok :up:
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #16 u: Lipanj 14, 2013, 09:04:44 prijepodne »
evo sam da javim kak se sve vratilo u normalu i razlog povećeg trbuha je bio zasigurno hrana.  :zagrljaj: :klap: :P :P
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline toniVOLIgekone

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Lokacija: Poreč
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #17 u: Lipanj 23, 2014, 17:48:16 poslijepodne »
Ja svoje hranim brasnarima oni, can'o fish   od exo tere cvrcima jer oni su mesojedi nez bas za ove tablete jer koliko ja znam one su od bilja al izgedaju zdravo i sretno tak da :)

Offline motangens

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #18 u: Lipanj 25, 2014, 05:08:47 prijepodne »
Jesu brašnari OK za ove žabe? Koliko znam imaju puno fosfora u sebi i izvlače kalcij i zato ih je dobro izbjegavati kod drugih žaba.

Odakle si nabavio žabice, meni su u planu i baš me razveselila tema.
Da li ti je akvarij natkriven, ako ne koliko je razina vode ispod razine akvarija? Pokušavaju li iskočiti?

I kako su mi one u planu, intenzivno tražim živu hranu za njih, pa ako možda znaš gdje nabaviti (ili imaš) žive blackwormse ili whitewormse...
Pogledaj u nebo, smiješi ti se dan! :D

Offline toniVOLIgekone

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Lokacija: Poreč
Odg: moje african dwarf žabice
« Odgovori #19 u: Lipanj 25, 2014, 13:53:47 poslijepodne »
Pa brasnari su ok al 1 put u tjednu  žabice imas u pet centru za 50 kn :) nije natkriven ma ne pokusavaju izac jer su one zabice koje ti stoje u vodi ne izlaze na tlo  ja svojma najcesce dajem znaci: can o fish od exo tere,zamrznutim bloodwormsima, ponekad im kupim gupice jaooo hahaha, i jedanput u tjedan dana brasnarima