Ožujak 28, 2024, 19:26:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: žarulja vs. neonka  (Posjeta: 6317 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« u: Srpanj 12, 2006, 15:36:00 poslijepodne »
Evo nađoh neke stare slike najmanjeg akvarija. Htio sam pokazati koliko je drugačiji izgled akvarija ispod obične žarulje i ispod neonke.Zaista se vidi razlika.Što vam je draže? Što mislite? Što vam je bolje? Što je prirodnije?

žarulja:



neonka:




Inače ovaj setap je bio pokušaj uklopiti kamenje i drvo.Ne znam jesam li uspio ali ovo je bio rezultat.
Dubrovnik

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
žarulja vs. neonka
« Odgovori #1 u: Srpanj 12, 2006, 15:45:00 poslijepodne »
Neonka mi je bolja solucija.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
žarulja vs. neonka
« Odgovori #2 u: Srpanj 12, 2006, 15:48:00 poslijepodne »
neonka definitivno
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
žarulja vs. neonka
« Odgovori #3 u: Srpanj 12, 2006, 17:03:00 poslijepodne »


Bravo za temu! Fina zamisao da uspoređujemo vrstu rasvjete koja se koristi.


Prvo da prokomentiram tvoje fotke, Maro. Meni na tvojoj usporedbi svaka fotka ima svoje prednosti i mane. Žarulja svjetli žućkasto, topljikavo, kao neko buđenje ili spavanac (zora, večer), a neonka mi je malo previše plavičasto bjelkasta - međutim, to je vjerojatno i fotić... S neonkom boje su jasnije i malo hladnije, ali to opet ovisi o vrsti i jakostineonke koju imaš, a bogami i o prozirnosti i boji vode.


Evo, dao si nam inspiraciju pa i mi objavljujemo usporedni test žarulje i neonke. Žarulja je 60 w, a neonke 2X18W Arcadijine - jedna Original tropical lamp, druga Fresh water lamp.


ŽARULJA:





NEONKE:





Inače fotkano je po danu, sorry na odbljescima.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
žarulja vs. neonka
« Odgovori #4 u: Srpanj 12, 2006, 17:29:00 poslijepodne »
Pod neonkama miizgleda prirodnije, a mislimdaibiljkama vise odgovara hladnije svjetlo. Inace setup sam po sebi izgleda prirodno

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« Odgovori #5 u: Srpanj 12, 2006, 21:26:00 poslijepodne »
Ja bih najradije kombinaciju oba svijetla.Žarulja mi daje bolje sjene ali je prežuta a neonka mi ima realnije boje,prirodnije.Inače ovdje je korištena aquastar neonka koja ima 10000 k i koja daje blistavo bijelo svijetlo i ima veliki dio plavog spektra.Za žarulju znamo da skoro da nema plavi dio spektra i nizak k,čini mi se oko 2500 k.
Dubrovnik

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
žarulja vs. neonka
« Odgovori #6 u: Srpanj 12, 2006, 22:04:00 poslijepodne »
Uzo si mi rijec iz tipkovnice. Smatram da ni jedno svjetlo nemoze dati taj stih koji daje obicna zarulja, naravno uz kombinaciju neonke. Imo sam prilike vidjeti takav akvarij, i puno bolje-prirodnije izgleda, a na dnu se ocrtavaju one sjene, ko u pravoj rijeci/moru...Stavit cu si svakako u buduci novi 500litarski akvarij tu kombinaciju.

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« Odgovori #7 u: Srpanj 13, 2006, 11:45:00 prijepodne »
Ustvari bolje a i 50% efikasnije svijetlo od žarulje je halogeno svijetlo mada i ono daje jako puno topline u odnosu na količinu svijetlosti koju daje.Imao sam akvarij i pod halogenkom i boje su i sjene isto tako super a manje je žuto od žarulje.
Dubrovnik

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
žarulja vs. neonka
« Odgovori #8 u: Srpanj 13, 2006, 11:53:00 prijepodne »
Pa ima i neonki koje daju više žučkasto svijetlo.Bilo je več rasprava u tom smjeru ali meni je čudno što se obične žarulje svagdje spominju u negativnom smislu ali ja znam primjera gdje sa njima sve savršeno štima i bolje nego sa neonkama a zašto je tome tako?Iako ovdje se više raspravlja o samom izgledu,..i ja mislim da je kombinacija jednih i drugih najbolja,al sam do sad mislio da sam jedini.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« Odgovori #9 u: Srpanj 13, 2006, 12:11:00 poslijepodne »
Da warmwhite neonke imaj nizak k kao i žarulje ali opet ne daju sjene koje daju žarulje ili halogenke.
Dubrovnik

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
žarulja vs. neonka
« Odgovori #10 u: Srpanj 13, 2006, 12:25:00 poslijepodne »
Mislim da je za pojačavanje sjena dobro imati spotlight žarulje - međutim po mojem to bi setrebalo koristiti samo za fotkanje. Koliko znam obična žarulja može biti okidač za alge. Ili bezveze pljujemo lovu na akvarističke lampe...

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
žarulja vs. neonka
« Odgovori #11 u: Srpanj 13, 2006, 13:19:00 poslijepodne »
Pa ne vjerujem da baš pljujemo lovu bez beze.Ali znam stvarno akvarije u kojima bilje luduje a nema nit N od neonke.To večinom koriste oni stari akvaristi koji se time bave 20 i kusur godina i nedaju se mijenjat .
A sve im ide od ruke pa se besmisleno prepirat sa njima.Pa i razumijem ih,....ako mu je funkcioniralo tak 20 godina valjda če i dalje i bez neonke.Čak se boje toga da nebi bilje kojim slučaje posrnulo .A to je tako i gotovo.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« Odgovori #12 u: Srpanj 13, 2006, 13:37:00 poslijepodne »
Ovdje sad ide drugo pitanje kolika je isplativost žarulje u odnosu na neonku a znamo da žarulje nisu efikasne kao neonke i da puno više daju toplinske energije u odnosu na svijetlo.
Inače znam i ja neke akvariste koji još uvijek koriste obične žarulje i kod kojih funkcionira,mislim na rast biljaka.
Moj prvi akvarij je bio osvjetljen običnim žaruljama a to je bilo prije skoro 20 godina.I tad su mi crypte rasle super.
Dubrovnik

Offline riza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
žarulja vs. neonka
« Odgovori #13 u: Srpanj 13, 2006, 21:24:00 poslijepodne »


Akvarijske neonke su 300% efikasnije od obicne zarulje, ne griju toliko i imaju ravnomjernije raspoređen snop svjetla, a ako ocete sjene i dobro osvjetljenje kupite HQI rasvjetu.
Lokve, Gorski Kotar Hrvatska

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
žarulja vs. neonka
« Odgovori #14 u: Srpanj 14, 2006, 13:42:00 poslijepodne »
da se uključim.
Smatram da su neonke sigurno bolje rješenje posebice zbog manje potrošnje struje, manjeg grijanja, boljeg rasporeda bacanja snopa i ostalog. Što se tiće kvalitete osvjetljenja poradi rasta bilja, smatram da rast bilja ne ovisi o vrsti neonke. To nisam ja izmislio, već su to pokazala metodička znanstvena istraživanja. Znači da se iznad 5 akvarija stavilo 5 različitih neonki i pratilo se foto zapisima napredak rasta i količina fotosinteze, odnsno mjehurića koje su biljke proizvodile.
Zna se već od prije da biljkama paše svjetlost od 5 000 -10 000k , a u te svjetlosti spadaju i daylight i grolux i aquastar.
Istraživanja su pokazala da je količina fotosinteze najjača bila ispod kombinacije cool white neonke i neke full specrum lampe, ali razlike su bile minimalne unutar 5%.
Inače gospođa koja je prevela baš znanstveno istraživanje i napisala knjigu o tome se zove Diana Walstad, a knjiga se zove Ecology of the planted aquarium.

Tako da je moj zaključak da su neonke između 5 000 -10 000 K sve vrlo dobre za rast bilja ako je wattaža zadovoljavajuća. Osobni ukus svakog od nas će mu reći koju da neonku stavi jer se nekom sviđaju hladnije - zelenije boje, dok netko voli crvene i toplije nijanse. Naravno da to i ovisi o vrsti bilja i izgledu akvarija.
Ja sam dosta eksperimentirao sa svjetlima i imam doma 6 vrsta rasvjete, power i aquaglo, daylight, aquastar i grolux i uistinu nisam primjeti da mi ispod neke od njih bolje raste bilje nego ispod neke druge. S druge strane vizualni doživljaj je sasvim različit...

Pozdrav

ZG,Vrapče

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
žarulja vs. neonka
« Odgovori #15 u: Srpanj 14, 2006, 17:54:00 poslijepodne »
Kao što rekoh ipak mi bilje najbolje napreduje i izgleda ispod Triton neonke a grolux ima ispod 5000 k koliko ja znam.Mislim negdje oko 3200 k.Ili se varam?
Svejedno ovo što je krajten napisao drži vodu.
Ipak najbolje osvjetljenje za akvarij vele da su metal halid lampe.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
žarulja vs. neonka
« Odgovori #16 u: Srpanj 14, 2006, 17:58:00 poslijepodne »
gro-lux je 8500 k
daylight je 5000
aquastar je 10000k

ZG,Vrapče

Offline frida lang

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 407
žarulja vs. neonka
« Odgovori #17 u: Srpanj 14, 2006, 18:51:00 poslijepodne »


Možda komentar ne spada pod ovu temu, ali Maro, meni tvoj akvarij izgleda odlično "namješten"!!!


split

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
žarulja vs. neonka
« Odgovori #18 u: Srpanj 14, 2006, 21:06:00 poslijepodne »
Krejten je svaka čast to lijepo objasnio,al ipak mislim ,...ma ne da mislim nego znam 100% da ima ljudi koji su i sa običnim žaruljama imali puuuno više uspjeha nego neki sa najskupljim lampama,znači da je razloga i uvijeta puno a lampe su samo jedan .
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD