Ožujak 28, 2024, 15:44:52 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Rio Orinoco  (Posjeta: 5180 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kowalski

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški  
Rio Orinoco
« u: Prosinac 28, 2017, 22:20:46 poslijepodne »
Pozdrav, zanima me da li netko ima kakvu literaturu što se tiće ovoga biotopa. Navodno u knjizi Heika Blehera, Bleher's biotopes ima. Knjigu bi si još i kupio, ali poštarina od 40€ mi je previše. Posebno me zanima biotop Ramireza. Flora i fauna na dijelu Orinoca gdje se mogu naći Ramirezi. Također i pogodna podloga te panjevi, lišćei granje koje se može naći.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #1 u: Prosinac 31, 2017, 17:47:32 poslijepodne »
Pozdrav,

za manje od mjeec dana je drugi biotop seminar u Zoo Viliju u Utrinama, a tamo ćemo imati i Bleherove knjige , koje nam upravo šalje, po normalnoj cijeni... :)


Offline Kowalski

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški  
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #2 u: Siječanj 01, 2018, 23:13:05 poslijepodne »
Odlično, hvala na odgovoru.  :)


Offline Vorka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 908
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Rijeka
    • www.23whiskeystreet.com
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #3 u: Siječanj 04, 2018, 10:33:53 prijepodne »
Pozdrav,

za manje od mjeec dana je drugi biotop seminar u Zoo Viliju u Utrinama, a tamo ćemo imati i Bleherove knjige , koje nam upravo šalje, po normalnoj cijeni... :)

Rezerviram odmah jedan primjerak Bleherovih biotopa.  :up:
Plaćam unaprijed ako treba.
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. "

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2018, 11:29:47 prijepodne »
Ma jel u pitanju? :) ;)

Offline Vorka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 908
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Rijeka
    • www.23whiskeystreet.com
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2018, 11:33:26 prijepodne »
Ma jel u pitanju? :) ;)

neka druga vremena  :zagrljaj:
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. "

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2018, 12:12:01 poslijepodne »
Vratit' će se Valter, j... će vam mater!

:D :D :D

Offline Kowalski

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški  
Odg: Rio Orinoco
« Odgovori #7 u: Siječanj 08, 2018, 17:33:28 poslijepodne »
U ovoj temi bavit ću se kreiranjem biotopa rijeke Orinoco. Budući da smatram da bi cilj kreiranja akvarije trebalo biti što vjernije „kopiranje“ komadića prirode te u tom smjeru želim ići prilikom postavljanja akvarija. Točnije htio bih napraviti biotop Rio Orinoco u kojem obitavaju Mikrogeophagus Ramirezi. Trenutna faza projekta je istraživanje biotopa, prikupljanje potrebne opreme te planiranje, izrada i nabava akvarija i prateće opreme.
Cijelo istraživanje trenutno je bazirano na literaturi i člancima s interneta, odnos googlanjem.  Prilikom istraživanja biotopa iskoristio sam priliku te se preko facebook-a kratko dopisivao s gospodinom Heiko Bleherom koji me je uputio na njegovu knjigu Bleher's Biotopes. U skorijoj budućnosti trebao bih nabaviti knjigu te je proučiti i planirati daljnje radnje vezane za floru, faunu, podlogu te panjeve, granje, kamenje itd. U navedenoj knjizi navodno se nalazi detaljan opis staništa Mikrogeophagus Ramireza s svim potrebnim informacijama. Trenutno prikupljene informacije koje smatram točnima odnose se na temperaturu koja varira između 25-28°C, pH vode koja varira između 5,5-6,5pH. Vode u kojima obitavaju Ramirezi su sporotekuće, čiste plitke vode rijeke Orinoco koja protječe savanom Llanos u Venezueli.
Akvarij koji ću koristiti je dimenzija 750x450x500mm (dxšxv) što je volumen od otprilike 169l bruto. Prosječna debljina podloge u akvariju je 50mm odnosno volumen koji će otpasti na podlogu iznosi približno 17l. U stražnjem desnom kutu akavarija smješten je unutarnji filter dimenzija 250x90x480mm (dxšxv). Filter se sastoji od tri komore. Prva komora je taložnik u kojoj se nalazi i grijač od 150W proizvođača Hydor. Druga komora je komora za filter materijala te su njene dimenzije 150x90x480mm (dxšxv) što iznosi približno 6l filtar materijala. U zadnjoj komori nalazi se pumpa. Pumpa je protoka 250l/h i nisam siguran dali će biti dovoljna za ovaj filter? Također u akvarij planiram postaviti i jednu malu stream pumpu Hydor pico 600 maximalnog protoka 600l/h. Za rasvjetu u akvariju korištene su LED trake raspoređene u 8 traka duljine 600mm. LED-ice daju hladnu boju svjetlosti (cool white) te su napajane pomoću napajanja od računala.
Stražnja i lijeva bočna strana akvarija imati će crnu pozadinu. Pozadina je izrađena od crne samoljepive folije koja je zalijepljena na stiropor i postavljene na akvarij. Na ovakvu izvedbu pozadine sam se odlučio jer ne volim lijepiti folije po staklu te mi je ovo praktičnije i jednostavnije.
Akvarij je smješten na stalak ručne izrade. Stalak je izrađen od čeličnih L-profila dimenzija 40x40x5mm te drvene ploče dimenzija 800x500mm i debljine 30mm. Ispod gornje ploče postavljen je aluminijski hladnjak s dva LED chipa od 10W za akvarije koji će nekada u budućnosti doći na donju policu stalka. Na stalak je pričvršćeno napajanje za LED chipove i dovedena struja s 6 utičnica.
Imam neke mangrove panjeve koje se nadam da ću moći iskoristiti u ovome projektu. Htio sam malo napisati o ovome projektu. Ovaj post odnosi se više na sam akvarij i opremu, budući postovi biti će vezani za sam biotop. Ako netko ovo pročita voli bih čuti mišljenja i savjete, na kraju ovog posta ću ubaciti par slika akvarija.

Isprike zbog podužeg posta  :)