Ožujak 28, 2024, 09:07:28 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Baling-problemi  (Posjeta: 2563 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Baling-problemi
« u: Travanj 15, 2014, 22:23:18 poslijepodne »
Pozz svima
Dodajem baling vec godinu dana i jedno vrijeme su parametri bili stabilni uz moje dodavanje od 20 ml sode, 2m ca, 2m mg, u zadnjih mj-dva dana parametri su drasticno pali, povecavam doziranje i trenutno sam na 40ml sode, 10 ml ca 10 ml mg i jos uvijek parametri nisu zadovoljavajuci. Trenutno su ca 330, mg 2600, kh 4,5...
Ne znam zasto su mi tako drasticno pali jedino kaj sam mjenjao je kaj sam poceo dodavat ro vodu, umjesto pipovace. Dali je moguce da zbog toga parametri padaju?
I dodao sam koji tvrdi koralj...
Ili su koralji konačno krenuli rasti kako treba pa crpe brutalno puno... ipak mi je puno 10ml ca il mg na 300 l, ako je smjesa rađena 1kg/1l(zasicena otopina, industrijskog kalcija i magnezija)
Molim vaša mišljenja...
hvala
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #1 u: Travanj 15, 2014, 23:57:05 poslijepodne »
mg 2600?!

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #2 u: Travanj 16, 2014, 16:00:40 poslijepodne »
Najvjerojatnije sve pomalo što si spomenuo, naša voda je tvrda i s pipovačom uvjek u akvari dodaješ i punao Ca i Mg (i hrpu drugih elemenata) od kad koristiš RO toga više nema, a i koralji su ti vjerojatno počeli rasti.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #3 u: Travanj 16, 2014, 20:13:06 poslijepodne »
Ok hvala tuljan...ma htio sam samo da mi netko potvrdi... Dakle povecaavat dozu ne preostaje mi nis drugo...
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #4 u: Travanj 16, 2014, 22:05:38 poslijepodne »
Ovo bi ti trebao odgovoriti netko stručniji, ali Mg ti je stvarno pobjegao daleko od željenog. Sada da li to ima kakve veze sa niskim Kh stvarno ne znam, ali na tvom mjestu ja bih zamjenio veće količine mora da se vratiš u normalu. Koje testove koristiš, moguće je da ti krivo pokazuju..

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #5 u: Listopad 19, 2014, 14:03:08 poslijepodne »
Mala pomoc opet ako moze.

dakle, po glaserovoj formuli sam izracunao razliku vrijednosti CA, dozirao par dana dok je nisam iskorigirao na 420.

Sad me zanima, na koji sistem odreditni DNEVNO doziranje otopine, jer ocigledno nesto po onoj formuli nisam dobro napravio.

Dakle, nakon korekcije na 420, 3 dana nisam uopce dodavao kalcij. Testirao, ispalo 390, dakle, po danu sistem trosi 10ppm kalcija, zar ne?
(420-390=30/3=10).

Po formuli sam izracunao da to ide ovako

500 (vol. akvarija) * 30 (razlika u vrijednostima ca) * 4,59/100 = 68.85 ml otopine. To podjelim s tri dana i dobijem matematiku da dnevno moram dozirati 22,95ml otopine Cacl2.

Dozirao sljedeca tri dana, izmjerio ponovo - CA je bio 420. A trebao bi nekom matematikom biti 390, zar ne? jer nisam radio ponovno korekciju na 420, vec je polazisna vrijednost za odrzavanje bila 390, ako je gornja matematika dobra, i nakon tri dana doziranja, vrijednost bi opet trebala biti 390. (dnevno trosi 10, ja dodajem 10, krajnja vrijednost se ne mjenja).

Ok, sljedeca tri dana sam dozirao po 10ml otopine Cacl2, (dakle, duplo manje od onog sto je formula pokazala), nakon tri dana testirao, vrijednost CA je 480. sad cu ostaviti sljedeca 3 dana, da vidim na koliko ce opasti.

Ili ja nesto dobro ne racunam, ili nesto dobro ne testiram, ili nesto trece, pa me zanima, zna li netko gdje grijesim, i na koji nacin utvrditi dnevno doziranje CA?

Test je salifertov, po glaserovoj formuli radim sva ostala doziranja i s nicime nisam imao problema, osim sa kalcijem.
                                                                   

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #6 u: Listopad 25, 2014, 21:45:24 poslijepodne »
nitko nema nikakvu ideju gdje je greska u racunanju?

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #7 u: Studeni 09, 2014, 15:27:26 poslijepodne »
Početnik sam, ali sam imao istu situaciju.

Nemoj računati, nego dodavaj više ili manje i prati(testiraj) sve elemente. Nema veze ak Ca ode i na 300, podiži ga ali postepeno.
Prestankom dodavanja elemenata remetiš balans.
Neznam kolki su ti kH i Mg, ali i njih isto moraš pratiti - balansirati. Pogotovo kH, ako štelaš Ca.

Primjetio sam da se ovim starim morkim vukovima neda pisati  >:( :down:, bez obzira što u većini morskih tema aktivno sudjeliješ.
pa reko da ti dam savjet, temeljen na skromnom kratkom stažu u morskoj ak.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Baling-problemi
« Odgovori #8 u: Studeni 09, 2014, 16:34:44 poslijepodne »
hvala na savjetu, odnosno ideji.  :up:

no, rijesen problem odavno, i to tocno na taj nacin. korekcija na 420, pracenje pada, izracun po formuli, a onda dodavanje 1:odoka. i od tada stoji stabilan na 420, dneno doziranje iznosi 3ml.

Kh je stabilan na 8, s njim nemam problema, a mg ni ne kontroliram (pa ni ne doziram) jos uvijek, ali hocu.