Travanj 23, 2024, 14:12:29 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Raznorazne bolesti ili paničarim....  (Posjeta: 22531 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #100 u: Veljača 27, 2012, 15:07:38 poslijepodne »
Ja sam ti predložio da ideš sa Bactotabsima jer riba jede:

1. S obzirom da riba uzima hranu dva do 3 puta na dan nahrani ju sa Serinim Bacto Tabs (tabletice natopljene antibiotikom) - terapija traje 10 dana
2. Fluorosemid 0,3 mg po litri vode (max. do 0,8 mg) svakodnevno tijekom 10 dana (ovo je diuretik a kupuje se u veterinarskoj ljekarni)
3. Vodu u karanteni tretirati sa ½ do 1 čajna žlica gorke soli na 5 litara vode (svaki drugi dan promjena 50% vode i dodavanje gorke soli na količinu zamijenjene vode)
4. Vodu u karanteni tretirati sa mineralnom soli prema uputstvu proizvođaća (Jbl AquaDur Plus, Sera Mineral salt i Chichlid Lake Sat),
5. ako nabaviš i Tokoselen također tretiraj akvarij a ako ne barem svaki drugi dan uspi propisanu dozu vitamina

Svaki drugi dan promjena 50% vode i dodavanje sastojaka (2,3,i 4) onoliko koliko si zamijenio vode (50%)

Druga opcija od antibiotika je tetraciklini: dodajemo 500 mg Tetraciklina (Tetracycline hidroklorid) na 40 litara vode i umiješati antibiotik u hranu i hraniti 2 d0 3 puta dnevno

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #101 u: Veljača 27, 2012, 17:08:06 poslijepodne »
Ja sam ti predložio da ideš sa Bactotabsima jer riba jede:


To imamo, pa možemo koristiti.

1. S obzirom da riba uzima hranu dva do 3 puta na dan nahrani ju sa Serinim Bacto Tabs (tabletice natopljene antibiotikom) - terapija traje 10 dana

Isto kao i gore

2. Fluorosemid 0,3 mg po litri vode (max. do 0,8 mg) svakodnevno tijekom 10 dana (ovo je diuretik a kupuje se u veterinarskoj ljekarni)

Ne možemo nabaviti - potreban recept.

3. Vodu u karanteni tretirati sa ½ do 1 čajna žlica gorke soli na 5 litara vode (svaki drugi dan promjena 50% vode i dodavanje gorke soli na količinu zamijenjene vode)
4. Vodu u karanteni tretirati sa mineralnom soli prema uputstvu proizvođaća (Jbl AquaDur Plus, Sera Mineral salt i Chichlid Lake Sat),
OK, imamo.

5. ako nabaviš i Tokoselen također tretiraj akvarij a ako ne barem svaki drugi dan uspi propisanu dozu vitamina
Ne možemo nabaviti.

Svaki drugi dan promjena 50% vode i dodavanje sastojaka (2,3,i 4) onoliko koliko si zamijenio vode (50%)

Druga opcija od antibiotika je tetraciklini: dodajemo 500 mg Tetraciklina (Tetracycline hidroklorid) na 40 litara vode i umiješati antibiotik u hranu i hraniti 2 d0 3 puta dnevno

Budem vidio što se tiče ovog tetraciklina.. ali pošto je antibiotik već vidim kakva je budućnost. Problem je, kao što sam rekao, da nemožemo doći do antibiotika - vidjet ćemo jel' se bilo što može naručiti online.

No isto tako, da je unutrašnja infekcija, postojale bi crvene točkice, zar ne?

U međuvremenu smo uzeli još jedan manji akvarij za bilje, gdje ćemo testirati s gnojenjem a sa strane je još jedan karantenski akvarij. Htio sam samo reći da nemamo antibiotik i da bi to moglo spriječiti efikasno liječenje. Napisao sam si već cijelu proceduru što treba raditi i kako dozirati, tako da se ne trebate ponavljati : ). Hvala na svemu, ali si i dalje gledam što raditi... tretirati ribu iako možda nit' nema bolest bi moglo dovesti da se stvarno razboli ili ugine... ne znam :\ (mislim da ću je vjerojatno ostaviti ovako kako je, te se nadati da će, kako vrijeme prolazi, stanje postati bolje).
« Zadnja izmjena: Veljača 27, 2012, 17:15:10 poslijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #102 u: Veljača 28, 2012, 09:52:20 prijepodne »
Problem je opčenito u veterinarskoj medicini taj što pacijent ne može kazati gdje i što ga boli a poseban je problem kod ovako malenih pacijenata što im ne možeš izvaditi krv pa barem iz krvi zakljućiti o čemu se radi. Dakle, meni preostaje da na temelju simptoma i vizualnog pregleda životinje zaključim o ćemu se radi...

Sada kada se izregulirala probava po meni egziastiraju slijedeći mogući uzroci ovakvog ponašanja:

1. strano tijelo u probavnom traktu koji nemože izači napolje (kamenčiči)
2. anatomska anomalija (zračnog kanalića ili nešto drugo)
3. bakterijska upala zračnog mjehura ili samo zračnog kanalića

Kako bismo otklonili pretpostavku da se radi o bakterijskoj upali ja bih proveo liječenje sa Serinim Bactotabs u trajanju od 10 dana.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #103 u: Veljača 29, 2012, 12:40:30 poslijepodne »
Nisam je sada hranio jedan dan i izgleda da je OK. Moglo bi biti da je imala problema s ovim "perlicama" jer im ja nisam davao hranu zadnjih dana već cura a ona priprema te perlice tako da ih stavi u vodu.. ali mislim da je definitivno stavila prekratko vrijeme da se omekšaju (problem istih je što "plutaju"... te mi se čini da se presporo omekšavaju, odnosno kao da ne upijaju vodu dovoljno brzo). Obje ribe rastu te se nadam da je problem u tome i da se organi nisu posložili kako spada.

Odluka je ostaviti ovako ribe cca. tjedan-dva te vidjeti kako će se ponašati.

P.S. ja im ove "perlice" pripremam na način da ih sve stavim u injekciju koju sam dobio za testiranje vode; unutra stavim "perlice" te onda usisam akvarijsku vodu unutar iste te mućkam sve do trenutka kada su sve "perlice" pod vodom. Ostavim to tako 5min. i onda ih hranim preko injekcije te time točno doziram hranu po ribi.. znači sve ribe dobiju jednaku dozu hrane. {naravno da od "perlica" nema ni "p", već dobijem oblik "gliste" koju onda papaju} Nadam se da je postupak OK? (injekcija je pod vodom i nema zrak u sebi pa ribe ne "usisavaju" zrak)
« Zadnja izmjena: Veljača 29, 2012, 12:43:32 poslijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #104 u: Veljača 29, 2012, 13:12:54 poslijepodne »
Uh, za ovakav način hranjenja sada čujem prvi puta u životu  :roll:

Ja sam perlice hrane stavio na tanjurić od kave i na njih sam nakapao prvo propisanu dozu vitamina za litražu akvarija i par kapi vode te pričekao par minuta da se nakvase i onda ih davao ribama.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #105 u: Veljača 29, 2012, 17:17:28 poslijepodne »
Ja sam si gledao što i kako bi mogao podijeliti istu količinu svakoj ribici , ili barem približno, pa sam vidio sa strane injekciju i došao na "ideju". Bilo kako bilo, hvala lijepa na svemu! Ja se još javim. Uskoro trebam prijeći na temu akvarijskog bilja jer izgleda da im treba pomoć ; ).

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #106 u: Ožujak 07, 2012, 23:53:41 poslijepodne »
Samo da se javim...

S malom ribicom je sve u redu, pliva normalno, jede normalno te je aktivna i više se ne baca na stranu (bio je jedan period kada ih je cura hranila, pa se tu i tamo "bacila" na leđa - vjerujem da je to od perlica, pošto se nisu razmočile). Od tada smo unutra ubacili nove biljke a uz to i Lemna Minor (vodene leće - malene biljčiće koje plutaju na površini). Cura ih je uzela, te smo većinu stavili u manji akvarij (imamo manji akvarij kojeg smo nabavili u kojem ćemo uzgajati bilje ako nam bude išlo) a dio smo ubacili u akvarij gdje su ribe.. Ideja je bila da se malo pročiste te izgleda da je mala ribica stvarno sada u perfektnom stanju.. kakica joj je normalna te cijeli proces vršenja nužde ne traje više od ~minute. Pošto imamo unutrašnji filter, i pošto imamo dosta vate, odlučili smo postaviti iste unutar filtera jer smo išli na pretpostavku da će većina leća završiti unutar filtera. (vatu mijenjamo svaka tri dana do isteka zaliha).

Ako ovako stvari ostanu ovako, imamo u planu unutar ovog akvarija (240 Rio) unijeti nove ribe (4 x istih zlatnih koje imamo, 3 x misgurnus). Nadam se da to neće biti previše prometa, ali htijeli smo svima donijeti malo društva kako bi uživale...

U slučaju da se nešto novo dogodi, bilo kojoj ribici, budem otvorio novu temu pa ću detaljno opisati sve promjene unutar akvarija.

Eto, pozdravljamo sve koji su pomogli oko naše ribice : ), te se nadam da se nećemo morati dopisivati u ovoj temi "slatkovodnih bolesti".

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #107 u: Ožujak 08, 2012, 09:11:25 prijepodne »
Može kratki filmič da vidimo kako riba pliva?

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #108 u: Ožujak 08, 2012, 10:32:24 prijepodne »


VIše ne uzima zrak s površine..
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2012, 10:39:36 prijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #109 u: Ožujak 08, 2012, 10:52:37 prijepodne »
Ovo je sada na fotografiji potpuno zdrava riba, bravo majstore  :up: :zagrljaj:

Izgleda da je ipak bilo ono što sam tvrdio na početku da su se kamenčići zaglavili negdje u probavnom sustavu pa je to dovodilo do nepravilnosti u plivanju i potrebi ribe da često guta zrak kako bi izbalansirala plinove u zračnom mjehuru...

Na ovloj snimci se vidi da je veća riba zapravo ženka koja već pomalo gurka mužjaka a to može značiti da bi u proljeće mogao pasti i prvi mrijest...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #110 u: Ožujak 08, 2012, 11:42:52 prijepodne »
čestitam!
i, očito tip-feler -  veći je dečko! jer, dečki guraju curice u guzu ne bi li one pustile jajčeka koja će onda tate oploditi
a misgurnus je zakon - genijalac od ribe!

kratko  :klap:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #111 u: Ožujak 08, 2012, 12:28:54 poslijepodne »
Hajde, nisam to znao ja sam mislio da su ženke veće, naprednije i krupnije zbog ikre...

Ok, samo neka su žive i zdrave i neka se samo gurkaju  :)

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #112 u: Ožujak 09, 2012, 10:49:13 prijepodne »
Ja sam mislio da su obje ribice - mužjaci. Obje imaju ove bijele točkice na škrgama i nekada veća gura manju a nekada manja gura veću... : )

Bilo kako bilo, drago mi je da je svim ribama dobro...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Raznorazne bolesti ili paničarim....
« Odgovori #113 u: Ožujak 09, 2012, 14:51:05 poslijepodne »
da, bijele točkice na šrgama su najtočniji znak radi li se o dečku ili curici
nisam to dobro mogla očitati s filmića, pa sam, s obzirom na ponašanje pretpostavila da je manja curica
no, ako su dva dečka, normalno je da se "igraju" i gurkaju!

ma, neka su zdravi i veseli!  ;)