Travanj 19, 2024, 09:22:17 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: krvavi podljevi  (Posjeta: 16630 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
krvavi podljevi
« u: Ožujak 07, 2010, 22:12:21 poslijepodne »
Prvi put mi se desava da se kod ruze javljaju ti krvavi podljevi....konkretno ruza je komplet bijela ko snijeg,odnosno-bila je :'(,sad ispod krljusti izbija krv-peraja su dobila nekakva masna zadebljanja(a prije toga su se pojavile ko krvave vene kroz peraja)-u par dana se sve to izdesavalo,5god je stara.Ako iko zna kako da je lijecim bio bih pravo zahvalan...Unaprijed hvala 

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #1 u: Ožujak 07, 2010, 22:27:04 poslijepodne »
A ruza je?? -?
prvo mi padaju napamet opekotine od amnojiaka,ali više čemo ti znat reci kada nam kažeš:
koliki je aq, jel ima još kojih riba,jel ima grijač,filter, koliko često mjenjaš vodu,jel imaš bilja u aq??  :up:
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #2 u: Ožujak 08, 2010, 09:21:59 prijepodne »
U toj dobi se kod riba najčešće znaju pojavljivati raznorazni tumori ali bilo bi najbolje da nam pošalješ nekoliko fotografija te da opišeš simptome bolesti u upitniku o bolesti riba koji se nalazi ispod moga posta, pozdrav.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #3 u: Ožujak 08, 2010, 11:14:06 prijepodne »
Akvarium je 100l,nema bilja u njemu.To se pocelo pojavljivati kad sam zamjenuo 1/3 vode(voda je uredno ostojala 3 dana),prvo se pojave ko krvave vene u repnom peraju,zatim krvava fleka ispod ledjnog peraja te se ta krv prosiri po citavom tijelu ribe,nakon toga se pojave masne naslage na repnom peraju,nakon 1 dana repno peraje podje se raspadati.Pretpostavljam da je zbog lose vode,al kako da je licim,sta da radim???*?
Sto se tice onog upitnika,stanje je ovako:
100l,22c,6mjeseci,svako mjesec po 1/3,filter je rucno pravljen-potopna pumpa,spuzva,kamen i aktivni ugalj,kamenje ima,grijac ima 22c,ruze su same i ribe dna,hrana je pretezno meso,nisu useljavane nove ribe,voda je normalna bila,jedino sto sam je "okupao"u hipermanganu(modra galica)
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2010, 13:03:37 poslijepodne od omer-ze »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #4 u: Ožujak 08, 2010, 12:03:16 poslijepodne »
Akvarium je 100l,nema bilja u njemu.To se pocelo pojavljivati kad sam zamjenuo 1/3 vode(voda je uredno ostojala 3 dana),prvo se pojave ko krvave vene u repnom peraju,zatim krvava fleka ispod ledjnog peraja te se ta krv prosiri po citavom tijelu ribe,nakon toga se pojave masne naslage na repnom peraju,nakon 1 dana repno peraje podje se raspadati.Pretpostavljam da je zbog lose vode,al kako da je licim,sta da radim???*?

Moguče da je i od loše vode ali molim te ispuni ovaj upitnik ispod moga posta i pošalji fotografije pa čemo svi biti pametniji.

Ako je do loše vode moraš popraviti kvalitetu ali ne znam koja je protočna snaga tvoga filtera, koliko i kojih riba imaš u akvariju, koliki su NO3, NO2, amonijak, fosfati, ph, tvrdoča vode, a i svakako bih trebao vidjeti ribu...

Jer ako se radi o bolesti "bakteriološko raspadanje peraja" i ako je bolest u početnoj fazi riba se može izliječiti svojim vlastitim imunitetom ali mi moramo popraviti kvalitetu vode te ju kroz tjedan dana filati sa vitaminima i dr. a ako je već u ozbiljnijem stadiju bolesti mora se započeti liječiti ali za to se opet mora vidjeti fotografija.

Ako ne možeš staviti fotografiju svoje ribe vidi slike na internetu pa nam barem pošalji sličnu fotografiju. Pozdrav.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #5 u: Ožujak 08, 2010, 13:11:22 poslijepodne »
ne mogu naci na google nista

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #6 u: Ožujak 08, 2010, 13:22:26 poslijepodne »
Čekaj samo malo...

Ruže da li su to hladnovodne ribe? koja vrsta? Kojim mesom ih hraniš? koliko često mijenjaš vodu? kada si zadnji put oprao filter materijal?

Da li kod tvoje ribe peraje izgledaju ovako kao na slici?

Offline mala_balava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Dob: 46 Lokacija: Zagreb
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #7 u: Ožujak 08, 2010, 14:13:36 poslijepodne »
"okupao"u hipermanganu (modra galica)

Hipermangan je kalij permanganat KMnO4
Modra galica je bakar(II) sulfat pentahidrat CuSO4 x 5 H2O

tek toliko...
Zaustavi vlak kad vidiš cvjetne livade..

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #8 u: Ožujak 08, 2010, 15:01:21 poslijepodne »
Moja zlatna dobije istu stvar osim što se njoj krvavi podljevi zadržavaju na repu...
Čitao sam malo po netu i zaključio da bi to mogao biti virusni herpes..iliti ga koi pox...

Njoj se to pojavi i nestane samo od sebe, ali mislim da se pojavljuje zbog stresa odnosno bilo kakvog mog prtljanja po akvariju..što je akvarij "zmazaniji" što rjeđe čistim ga i prtljam po njemu njoj je bolje...

Makar moram priznati ni sam nisam siguran da se radi 100% o tome, pa sam mislio ovaj put hraniti je sa serinom hranom koja sadrži nifuroirinol da vidim dal će se to povući na taj način..jer joj uvijek ostane kao nekakva bijela kvržica na repu nakon što se povuku ti podljevi na repu.. a nekada dobije kao te masne naslage na manjem dijelu tijela , pa si mislim da nije možda neka bakterijska stvar koja je u njoj non stop...ali opet prije bi se onda radilo o virusu..što nas vraća na moj prvi zaključak o virusu herpesu.. kolko vidite ni sam nisam siguran 100% u sve tvrdnje ali znam da u prošlih par puta nisam ništa dirao po akvariju dok je to imala i povuklo se..i to kroz noć prođe..makar moram reći da nisam imao u par tih zadnjih slučajeva raspadanje peraje (baš da su otpale) već samo podljevi...

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=26023.0

Evo ovo gore ti je moja tema..malo starija ali stvari se ponavlja..iako ovdje je bila stvar najozubiljnija..mislim da je ipak pomoglo što sam je iz tadašnjeg 20L akvarija prebacio u 120L u kojem je sada solo...

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #9 u: Ožujak 09, 2010, 23:23:55 poslijepodne »


Evo ovako su izgledali ti podljevi prije dan/dva danas ih više nema...i to tako dođe i prođe..bez liječenja..neznam točno o čem se radi..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #10 u: Ožujak 10, 2010, 10:09:34 prijepodne »
Vidim da se omer ne javlja pa možemo samo pretpostaviti da se kod njega kao i kod tebe Ace radi o Koi herpesu, odnosno o virusu koji izaziva krvave podljeve na ribi a koji kasnije poprimaju izgled grozdastih tumoroznih tvorevina... Naravno, virus se pokazuje kada ribi oslabi imunitet pa je stoga vrlo bitno održavati vodu čistom, redovito ju izmjenjivati hladnovodne ribe NE hraniti mesom jer su one biljojedi (mislim na zlatne), te jednom tjedno u vodu dodati vitamine, a ribe hraniti jednom dnevno po malo a jednom tjedno ih ostaviti bez hrane.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #11 u: Ožujak 10, 2010, 16:10:56 poslijepodne »
Jesi ti 100% siguran da se radi o koi pox-u..ja sam bio negdje 80% siguran  :)

A sad ću ti reći kad se pojavljuje..pojavljuje se kod većih(i mogao bi reći češćih) izmjena vode, pojavljuje se..kod promjena vremena..čudno zvuči ali uvjeren sam+ dobio sam potvrdu u jednom shopu da i njihove ribe reagiraju na promjene vremena..dodavanje vitamina...kad se sjetim, neznam dal utječe šta na bolest..

Kolko sam čitao nema lijeka bolesti..ako netko zna da se može nekako izlječiti nek napiše..

Što se tiče promjene vremena i ovaj put sam povezao podljeve s prelaskom toplijeg vremena na ovaj snijeg i hlednije vrijeme koje je krenulo..

P.S. Sorry Omer malo ću ti ukrasti temu..ali ista je pa ne offtopičarimo :)

i još samo jedna stvar ..ja svoju hranim s onom geliranom hranom tetre..al to rijetko kad se sjetim..sadrži kozice...al ne vjerujem da ima ikakve veze to što jede meso s pojavom ove bolesti jer se bolest pojavila dok sam je hranio isključivo listićima..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #12 u: Ožujak 10, 2010, 16:37:40 poslijepodne »
Ribe nikada ne treba hraniti samo sa jednom hranom a posebice ako je hrana starija od 5 mjeseci (oksidacija i vitamini postaju neaktivni).

Radi se o koi herpesu.

Ove su ribe biljojedi i trebaju jesti spirulinu, listiće, kuhanu tikvicu, kuhani kelj, brokulu i dr., odnosno, ako hoćeš da ti ribe budu zdrave hrani ih svaki dan sa drugom hranom a jednom tjedno u vodu dodaj propisanu dozu vitamina. Pozdrav.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #13 u: Ožujak 11, 2010, 00:44:53 prijepodne »
Valjda onda je herpes odnosno virus...
Trenutačno je hranim s granulama i kažem..dodajem geliranu hranu od tetre..

Ti kažeš da se zlatne ne hrane mesom/ribljim mesom..a kako onda objašnjavaš da je u svakoj hrani i to posebno naznačenoj za zlatne sastojak riba i riblje prerađevine..možeš pročitati u pod sastojcima?


Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #14 u: Ožujak 11, 2010, 09:15:38 prijepodne »
U svakoj hrani za ribe jedan od obaveznih sastojaka je i "riblje brašno" koje je zbog bjelančevina (posebno esencijalnih aminokiselina), masti (zasičene i nezasičene masne kiseline) i minerala, neophodno miješati sa biljnom hranom kako bi se napravio pravilan omjer ugljikohidrata, bjelančevina, masti i minerala...

Riblje brašno se stavlja u hranu jer ono zamijenjuje hranu koje ribe jedu u prirodi, naime, budući da su zlatne ribe vegetarijanci oni u prirodi uz razne trave i alge jedu razne insekte, crve, račiće i dr. a adekvatna zamjena za njih glede balansa bjelančevina i masti (zasičenih i nezasičenih masnih kiselina), jeste upravo riblje brašno...

Još jednom napominjem da se radi o umjetno napravljenoj hrani koja nikada nije idealnog omjera gore navedenih sastojaka ali svakako treba ribu hraniti sa gotovom hranom namijenjenoj za vegetarijance a u kojoj ima puno spiruline, celuloze i ugljikohidrata, te sa kuhanim povrćem.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #15 u: Ožujak 15, 2010, 15:54:35 poslijepodne »
Svima vam hvala na savjetima i pomoci,nije me bilo par dana jer je bolest bila zahvatila i ostale 4 ribe pa sm bio zauzet oko toga.Na zalost svih 5 riba je uginulo,imam neke fotografije al ih ne mogu postaviti-prevelike su,treba mi vremena jer se slabo snalazi u "fotosopu".Bez obzira sto sam ostao bez ribica volio bih strucni savjet,nakon postavljenih fotografija,jer ne odustajem....nabavit cu ih ponovo i volibih znati o kakvoj se bolesti radi---da se ne ponovi---
Jos jednom hvala vam svima,a fotke ce malo kasniti.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #16 u: Ožujak 16, 2010, 09:57:10 prijepodne »
Omere, fotografije koje su prevelike smanjiš na 800x400mps tako da fotografiju otvoriš u Microsoft office picture manager i odeš na Edit picture a onda desno ima opcija resize i tamo namjestiš ovu rezoluciju koju sam ti napisao.

Moraš znati da se večina bolesti pojavljuje kada voda nije dobre kvalitete, odnosno, ako se voda ne mijenja redovito ako se ribe hrane hranom koja nije namijenjena za njih (ti si zlatne ribe hranio mesom) te ako se previše hrane, pokvari se kvaliteta vode, dolazi do gubitka imuniteta i tada ribe ako se ne popravi ovo što sam rekao prije i ako se pravovremeno ne lijeće, obolijevaju i ugibaju...

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #17 u: Ožujak 17, 2010, 23:11:12 poslijepodne »
evo konacno fotografija

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #18 u: Ožujak 17, 2010, 23:16:24 poslijepodne »
uu. ovo loše izgleda...moja hvala Bogu nije imala takvu situaciju..nadam se da ni neće..
Tek sam sad vidio da si napisao da ih hraniš mesom...kakvim mesom?? Ne kužim, ovo prvi put čujem..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #19 u: Ožujak 18, 2010, 10:42:48 prijepodne »
Omere, kod tvojih riba je u pitanju bolest "Hemoragična septikemija". Uzročnik ove bolesti može biti virus ili bakterija, ako je u pitanju virus tada ribama možemo popravljanjem kvalitete vode, dodavanjem pojačane doze vitamina i kvalitetnom prehranom pomoći da same svojim imunitetom pobijede bolest ali samo u početnoj fazi, na žalost, ovo kod tvoje ribe je već vrlo ozbiljno stanje.

Ako se radi o bakterijskoj septikemiji tada se riba liječi sa antibioticima širokog spektra a najbolje sa antibioticima za ljudsku upotrebu (Tetracyklin kupuje se u apoteci a može i eritromicin)

Tetraciklin tretiranje: 500mg ide na 40 litara vode ista se doza ponavlja nakon 24 sata zatim jedan dan bez lijeka a onda četvrti dan promjena 25% vode i ponovo ista doza lijeka, petog dana promjena 25% vode i aktivni ugljen u filter. Ako liječenje nije pomoglo predlaže se da se ponovi postupak liječenja.

Ako ih nikako ne možeš nabaviti onda kreni sa pojačanom dozom liječenja sa JBL Furanolom: 1 tableta na 20 l tako da se tableta izmrvi žlicom te otopi u šalici akvarijske vode te se tako otopljena tekučina dodaje u akvarij. Liječenje traje četiri dana.
Ukoliko u akvariju imate tvrdu vodu (visok Kh i GH) tada pojačajte dozu te na svakih 30 litara vode dodajte jednu tabletu plus još jednu četvrtinu do jednu polovinu (vrlo jaka infekcija) druge tablete.
Tijekom liječenja mora biti uključena jaka aeracija preko zračnog kamena.
Ukoliko nakon četiri dana liječenja nema poboljšanja proizvođač predlaže da se terapija produži...

Pozdrav i javi što si odlučio te što si poduzeo i kakvi su rezultati.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #20 u: Ožujak 18, 2010, 15:58:39 poslijepodne »
Kaj nije ta sepricemia neizlječiva..i uzrokuje je virus...
Gdje si došao do informacije da ju uzrokuje bakterija? i do tog tretmana s Tetracyklinom...

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #21 u: Ožujak 18, 2010, 18:31:18 poslijepodne »
Na zalost ostao sam bez tih ribica,5 mi je uginulo.Drzale su se nekako dok im nisam ubacio par kapi od bijelog luka(mislio sam da im ne moze naskoditi),sljedeci dan su bile na ledjima.Fotografije su postavljene nakon ugibanja ribica,ako bi mi se ponovo pojavilo da znam sta mi je cinit.Ta vrsta oboljenja mi se prvi put pojavljuje tako da sam bio zatecen.Jos jednom hvala na savjetima.
Lijep pozdrav svima.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #22 u: Ožujak 19, 2010, 09:04:39 prijepodne »
Omere jedino što bih ti sada preporučio jeste da dobro dezinficiraš akvarij i svu opremu koju si koristio a kako bi ubio viruse ili bakterije koje su izazvale ovu bolest. Uz navedeno, nikada više nemoj kupiti niti jednu ribu u shopu u kojem si kupio ove uginule ribe i svakako, nemoj zlatne ribe nikada više hraniti mesom već kupovnom hranom namjenjenom za tu vrstu riba te sa kuhanim povrćem, pozdrav i sretno ubuduće.

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #23 u: Ožujak 20, 2010, 00:21:35 prijepodne »
Mislim da je riječ od bakterijskoj septikemiji...i moje su to imale. Uzročnik je u tvom slučaju hrana sa proteinima (meso) uz kombinaciju zahlađenja vode ostaje neprobavljeno i kao posljedica nastaje razmnožavanje bakterija. Drugi razlozi su stres (temperaturni, neredovita izmjena vode, neadekvatna biološka filtracija...)
Kod svojih prvo promjenim vodu pazeći na točnu temperaturu uz dodatak trostruke doze FFM-a, zatim dodajem akvarijsku sol (serin ectopur) koji olakšava osmozu i blagotvorno djeluje na sluzokožu, hranim antibakterijskom hranom te radim koncentrirane kupke (furanol ili baktopur direkt) i bakterijske tretmane ne vršim u glavnom akvariju.

Nekad kad primjetim koju žilicu samo dodam trostruku dozu FFM-a kod promjene vode (1/3 volumena vode) s obzirom da jako pratim te crtice na repovima, a inače pazim i na stres, vodu, hranu te imaju pristup friško rezanom rogolistu kao izvoru zelenjave...nekad jednostavno dođe i prođe samo od sebe.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #24 u: Ožujak 22, 2010, 13:00:35 poslijepodne »
Evo da nastavim temu..pošto sam danas vidio svoju zlatnu da leži pri dnu sa spuštenom leđnom perajom i opet s pojavom tih podljeva samo ovaj put mi se čini lošije...

Stanje u akvariju nije lijepo imam bum algi i mislio sam ga ponovno složiti (sve očistiti itd.) za tjedan dva...ali mislim da ću to napraviti danas...

Neznam s kakvom terapijom da krenem...mislio sam da idem s serinom hranom s antibiotikom?( http://www.sera.de/index.php?id=354&L=1 )

http://www.ponddoc.com/koihospital/Diagnostic/Bacterial/Septicemia.htm

Na ovo gore sam naišao..neznam kolko je pouzdano..
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 13:14:25 poslijepodne od Ace »

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #25 u: Ožujak 22, 2010, 13:05:14 poslijepodne »
evo slike

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #26 u: Ožujak 22, 2010, 14:17:41 poslijepodne »
Kod svojih prvo promjenim 1/3 vode pazeći na točnu temperaturu uz dodatak trostruke doze FFM-a,
zatim dodajem akvarijsku sol (serin ectopur) koji olakšava osmozu i blagotvorno djeluje na sluzokožu isto po uputama sa proizvoda
 hranim antibiotskom baktotabs hranom
te radim koncentrirane kupke (furanol ili baktopur direkt) i bakterijske tretmane ne vršim u glavnom akvariju. ovo radim po uputama na lijeku!


Znači
1. promjena vode 1/3, FFM trostruka doza + aeracija
2. ectopur
3. hrana baktotabs
zatim mogu pričekati koji dan, ako nema poboljšanja slijede
4. solne kupke, oko 10-15 grama kuhinjske morske soli/litri držati max 15 minuta (netko radi jaču pa drži kraće ribu, ali ja ovako) - izvaditi ribu ako pokazuje znakove velikog stresa, izvrtanje, skakanje i slično. Aeracija obavezna.
5. bactopur direkt u tabletama ili furanol - pogledaj sastav, mislim da je isti...osim furanola dva, ali mislim da je i on ok)>>> korake 4 i 5 radim odvojeno; slane kupke od tretmana baktopurom, sve u odvojemin posudama uz AERACIJU i vodu iz akvarija, posebno paziti da temperatura svih voda bude jednaka.
Čak ne moraš sve isti dan, isto možeš prvo solnu kupkupa pričekaj do drugog dana da vidiš ima li poboljšanja.
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 14:23:53 poslijepodne od Mins »
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #27 u: Ožujak 22, 2010, 14:22:10 poslijepodne »
Hvala Mins, baš ću probati s serinim baktotabs...i promjenom vode uz ffm ak ga nađem negdje..
A dali moram vaditi puževe jabučare van prilikom hranjenja ribe tom hranom s antibiotikom...?

Neznam dal da ribu prebacim u 20 litarski akvarij ili da je liječi u ovom akvariju u kojem je sad..120L..tu imam samo nju uz dva puža jabučara..
Možda bi joj stres preseljenja u mali akvarij samo škodio...
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 14:27:05 poslijepodne od Ace »

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #28 u: Ožujak 22, 2010, 14:26:32 poslijepodne »
pročitaj malo sam još dodala u svoj post iznad!

za jabučare ne znam...možeš ih staviti posebno u posudu sa vodom, mislim da njima neće biti niš ako budu van akvarija...ali ako riba sve pojede onda mislim da nema potrebe.
FFM ima u pet centru, viliju, aquaterri...a baktotabs isto u pet centru.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #29 u: Ožujak 22, 2010, 14:38:46 poslijepodne »
Probat ću ove tri stavke koje si napisala...

Ček..tek sad pažljivo čitam...ti ih nisi izlječila pomoću bakto tabsa od te septicemie..kolko sam skužio ona se vraća? Jel moguće skroz izlječiti ribu od te bolesti?
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 16:21:59 poslijepodne od Ace »

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #30 u: Ožujak 22, 2010, 18:39:10 poslijepodne »
Probat ću ove tri stavke koje si napisala...

Ček..tek sad pažljivo čitam...ti ih nisi izlječila pomoću bakto tabsa od te septicemie..kolko sam skužio ona se vraća? Jel moguće skroz izlječiti ribu od te bolesti?

Ma jesam, ali to ti je kao herpes tu i tamo iskoči, ja imam stare ribe (preko 6,7 godina) pa im jednostavno dođe...sada su bile malo nervozne jer se temp povisila pa sam odmah aktivirala zračnu pumpu koju palim kad temperatura poraste u proljeće i preko ljeta, a s dolaskom hladnoće isključim.
Poanta je da je to bolest kad se malo pošemeri kvaliteta vode, ribi padne imunitet i slično...bitno je redovito mjenjati vodu, imati adekvatan broj riba po zapremini akvarija te ih promatrati, imati dobru iltraciju, ne pretjerivati u papici i hraniti više zelenom biljnom hranom za zlatne.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #31 u: Ožujak 22, 2010, 20:51:01 poslijepodne »
I ja sam primjetio da je kao herpes, tak se i mojoj to pojavljuje..ja sam došao promatranjem do zaključka da do toga dolazi kod promjene vremena..jesi ti primjetila to?

Stavio sam je u 20L , samo sa zračnom pumpom stavio pola vode iz akvarija i pola odstajale, nalio ffm i nahranio je s prvom turom baktotabsa...nije mi baš jasno, oni kažu u uputstvima, hraniti je dva puta na dan..dali to znači dvije tabletice po danu ili  kolko može pojesti u dvije minute?  -?

E sad sam se sjetio da sam zaboravio staviti ectopur, je li nužan?

Ovo mi je prilika da raskupusam akvarij u kojem je inače i na novo ga uredim...  :)

Inače i mojoj su negdje min 6-7 godina ak ne i više...

a gle ona ti je meni sama u 120L, sa filterom protoka 1200L/h..tjednim mijenjanjem nekih 10% vode uz čišćenje podloge...

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #32 u: Ožujak 22, 2010, 21:55:55 poslijepodne »
Baktopur ostavi za poslije...prvo joj fino daj ovako malo da dođe sebi i da FFM učini svoje. Prije bih dodala ectopur da joj još malo kisika otpusti u vodu, a i njeguje sluzokožu.
Možda je vezano s vremenom...jedna je moja uginula prije par dana, ali je bila jadna bolesna s ogromnim tumorom (jedno 2 godine ga je vukla) koji joj je na sreću rastao van tijela na koži i nije je smetao u plivanju i jelu...kad sam se raspitivala rekoše da je to do genetske malformacije i  umjetne hrane. Nažalost, postajem svjesna da sve one priče o tome kako će mi živjeti 20-30 godina padaju u vodu.  :'(
Nekada jednostavno ne možeš pomoći...ali se možeš potruditi dati joj najbolje što možeš.
Za hranjenje...pa ja bih joj davala dvaput na dan onoliko koliko smaže u 5 minuta...bolje da ne maže podlogu, ai zdravije je da je malo "gladna".
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #33 u: Ožujak 23, 2010, 08:49:53 prijepodne »
sorry kaj upadam, ali vidim da ova priča odlazi pomalo u neke vode koje su ....
no, dobro...

dakle, septicemija je vrlo teška bakterijska bolest koja se liječi isključivo antibioticima - ako ne vjerujete mojim savjetima : http://www.ponddoc.com/koihospital/Diagnostic/Bacterial/Septicemia.htm

krvavi podljevi ne moraju biti znak septicemije jer se kod zlatnih vrlo često pojavljuju kao sekundarne infekcije, ili kao reakcija na neuravnoteženost vode - ili je voda onečišćena organskim otpadom ili je "prečista", odnosno nije "zrela" .... ti se podljevi izuzetno lako liječe bactopurom kroz 10 -ak dana kojeg se primjenjuje točno po uputi

FFM je tekući filter medij, pomaže uspostavljanju ravnoteže u vodi akvarija i kao takav naravno, služi kao preventiva bolestima - FFM - NIJE lijek!!!!!

zaključno, i više se neću javljati:
kod pojave krvavih podljeva na zlatnim ribicama (a vjerojatno i na većini drugih) treba ribicu izdvojiti u karantenu (ako živi u akvariju s više stanovnika) i liječiti prvenstveno bactopurom!
gold med (kao i većina tetrinih lijekova - iako sam jako zadovoljna s njihovim sredstvima za pripremu vode - su preblagi i trebalo bi ih dozirati trostruko da se vide ikakva poboljšanja!) nije dovoljno "jak" u ovom slučaju - on je dobar pripravak sa stavljanje u zajednički akvarij nakno izdvajanja bolesne ribice kao preventiva i ništa više....
ako se nakon 5 - 7 dana ne primjeti poboljšanje (a moralo bi), već se podljevi počnu širiti, onda je možda znak o septicemiji koja se liječi antibioticima
(iako, u već jako puno godina bavljenja ribama, posebice hladnovodnima, nisam čula niti jedan slučaj utvrđene septicemije)
kako kod nas na žalost nema na raspolaganju ciljanih "ribljih" antibiotika, primjenjujemo humane antibiotike što šireg spektra, poput eritromicina ili (u slučaju septicemije) tetraciklina...

i - najvažnije - i molim da se ne shvati da vičem, već nemrem podcrtati ovu rečenicu (ne sluša komp):
kod pojave krvavih podljeva (a i ostalih bolesti) PRVENSTVENO TREBA SREDITI VODU I AKVARIJ

toliko od mene/nas

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #34 u: Ožujak 23, 2010, 10:44:23 prijepodne »
Sorry na offtopicu  :-[

Slažem se s babyboom, VODA je NAJVAŽNIJA! A mislim da sam tokom odgovora manje više sve napisala isto kao i ona/oni. Samo sam htjela da prvo proba bez upotrebe antibiotika ako nije jaka prošaranost crvenim žilicama jer učestala upotreba za svaku sitnicu stvara rezistenciju bakterija kod budućih i možda ozbiljnijih bolesti. Slično kao i s nama ljudima.


LP

i javi kako je ribek!
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #35 u: Ožujak 23, 2010, 10:56:47 prijepodne »
Istina je da mi je akvarij prepun algi i očito je došlo do nekog disbalansa..ali to se pojavljivalo tijekom cijele godine..tak da je u nečemu drugom stvar a ne toliko u vodi...barem u mom slučaju..mislim da ona to vuče već preko godine dana od kad je prvi put to dobila...
Neznam kak bi moglo biti do vode uz toliko filtraciju i volumen akvarija + izmjene vode...

No dobro, sad idem s tom hranom , kroz tjedan dana pa ću vidjeti ima li poboljšanja... a danas veći akvarij ide na generalku...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #36 u: Ožujak 24, 2010, 13:40:21 poslijepodne »
Pozdrav Ace, nisam se uključio u raspravu jer mi nešto šteka kompjuter na poslu.

Ako smo se dogovorili da tvoja riba ima herpes virus onda ne znam zašto ribi misliš davati antibiotike koji će joj još više oslabiti imunitet (pobit će joj večinu bakterija koje žive u crijevima)...

Za koi herpes nema lijeka jer se radi o virusu, već se ribi može pomoći samo na način da ju se drži u čistoj vodi te da joj se maksimalno podigne imunitet a isti se podiže svakodnevnim hranjenjem sa različitom hranom te stavljanje vitamina na hranu ili u vodu. Glede vitamina probaj tijekom 7 dnana svaki drugi dan davati vitamine u vodu i to prvi i treči dan dupla doza od propisane a peti i sedmi normalna doza a onda ubuduće obavezno jednom tjedno propisana doza vitamina.

Citat:
Neznam kak bi moglo biti do vode uz toliko filtraciju i volumen akvarija + izmjene vode...

Vrlo jednostavno, kao prvo (vidio sam sliku tvog akvarija), ne održavaš higijenu akvarija (cijev za uvlačenje vode kaos-kada je zadnji put oprana) dno akvarija je prepuno smeđih, zelenih i tko zna kakvih algi-kada mijenjaš vodu obavezno moraš dobro, ali jako dobro usisati dno akvarija (kamenčiće). Uz navedeno imam osječaj da ti je protok pumpe preslab a ako u njoj imaš aktivni ugljen on pokupi sve hranjive tvari sa kojima gnojiš bilje. Da li imaš čistaće dna oni su obavezni komunalci u akvariju.

Također, bum algi imaš zbog slijedećeg: previše hraniš ribe i zbog raspadanja nepojedene hrane na dnu i zbog ribljeg otpada te zbog nedostatka cirkulacije vode po dnu imaš ovaj boom algi. Također slaba filtracija a za rasvjetu ne znam koja je ali ako je ona štedna od 11W onda je svakako premalo.

Pozdrav i sretno.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #37 u: Ožujak 24, 2010, 19:44:15 poslijepodne »
http://www.ponddoc.com/koihospital/Diagnostic/Bacterial/Septicemia.htm

Zbog ovog gore..gdje piše da se hrani lijekovima s antibiotikom..

Cijevi nije nikad oprana u 4mj :)
Istina je da je bio kaos u akvariju, sad sam ga cijelog ponovno složio pa se nadam da će ovaj put biti bolje..jednostavno sam ga zapustio, više sam se bavio drugim manjim akvarijem :)

Mislim da je filter od 1200L/h čisto dovoljan za 120 L akvarij...

No da ne dužim...hranit ću je propisanih tjedan dana s tom hranom ..vidim poboljšanja već..

P.S. Nemam ništa u akvariju osim zlatne i dva jabučara...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #38 u: Ožujak 25, 2010, 09:20:30 prijepodne »
Citat:
No da ne dužim...hranit ću je propisanih tjedan dana s tom hranom ..vidim poboljšanja već..

Dobro Ace, no poboljšanja ako se radi o Koi herpesu neče biti zbog antibiotika već zbog poboljšanja kvalitete vode i podizanja imuniteta.

Sa antibiotikom:

1. direktno djeluješ samo preventivno da ne dođe do nekakve bakterijske upale
2. indirektno češ sa ubacivanjem antibiotika poubijati bakterijsku floru u probavnom traktu ribe ( opet pad imuniteta ) i postoji velika vjerojatnost da će antibiotik znatno smanjiti (poubijati) broj "dobrih bakterija" u akvariju i u filter materijalu...

Sukladno navedenom, postoji mogučnost da se zbog opetovanog pada imuniteta ponovo pokaže herpes...

Pozdrav i sretno, javljaj promjene.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #39 u: Ožujak 25, 2010, 10:40:33 prijepodne »
oprostite, ekipa - jeste li sigurni da se radi o koi herpesu?
naime, u većini literature (progooglajte malo) veli da zlatne NE mogu dobiti koi herpes.... ne znam....

"Goldfish are not susceptible to Koi Herpes Virus.  Even the Koi/Goldfish hybrids are usually immune too."

S druge stranice isto:

"Goldfish and other fish in the carp family are not susceptible to KHV disease, and they do not appear to act as carriers of the virus. "

uostalom:
http://www.google.com/search?q=koi+herpes&rls=com.microsoft:hr:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7_____hr

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #40 u: Ožujak 25, 2010, 11:04:56 prijepodne »
Da, i ja sam pronašla tu informaciju na svim stranicama koje sam pogledala (a išla sam proučiti, jer je ova tema postala već poprilično zbunjujuća zbog različitih savjeta i dijagnoza), plus što se navodi da ribice vrlo brzo mogu uginuti od tog herpesa, a Aceova ribica, ako se ne varam, već duže vrijeme ima ovaj problem.

Osobno mislim da je i kod Omerovih i kod Aceove ribice riječ o bakterijskoj infekciji - nažalost, bila sam u situaciji liječiti i jedan i drugi sličan slučaj kod svojih ribica - prvi, teži (ribice su bile krvave po tijelu i perajama, jedva su disale, jedva se micale, a preko očiju su imale bijeli film) sam izliječila antibiotikom u hrani, iako je bilo "napeto" par dana hoće li uopće preživjeti, dok sam "lakši" slučaj infekcije, dakle - crvene žilice na repu i perajama, izliječila bactopurom. Da naglasim - radilo se o prevelikoj promjeni vode, i o unošenju previše novih stvari u akvarij, na što su ribice burno reagirale.

Sad, gdje je točna granica, tj. kad liječiti bactopurom, kad posegnuti za antibiotikom, nisam sigurna, ali rekla bih - antibiotik u slučaju nužde, jer kad se on unosi putem hrane, doista uništava bakterije u probavnom traktu i ne treba ga se olako davati za svaku sitnicu. S tim da treba biti strpljiv, ipak je potrebno neko vrijeme da se te žilice skroz povuku, usprkos lijeku - neće nestati istog trena, ponekad nestanu tek za tjedan-dva.

Ace, vjerojatno se kod tebe radi o kvaliteti vode, a barem to je stavka u kojoj su se svi prisutni složili. Znači, bez obzira što sad liječiš ribicu antibiotikom, ako voda neće biti kako treba, ponovo ćeš imati problema i bolesnu ribicu.
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #41 u: Ožujak 25, 2010, 13:14:10 poslijepodne »
U velikoj sam gužvi pa baš ne mogu toliko pratiti događanja na forumu ali moram se i ja uključiti u raspravu i pokušati pojasniti neke stvari.

Citat:
"Goldfish are not susceptible to Koi Herpes Virus.  Even the Koi/Goldfish hybrids are usually immune too."

Virusi normalno žive oko nas i u slučajevima pada imuniteta bijela krvna zrnca više ne mogu iste držati pod kontrolom i nastupa ispoljavanje bolesti specifično za vrstu uzročnika.

Vezano za citat Babyboom
Citat:
Goldfish are not susceptible to Koi Herpes Virus
ovdje se zapravo govori o tome da su zlatne ribe puno otpornije na ovaj virus te da su vrlo rijetki slučajevi kada je viroza dovela do smrti ribe. Dakle i zlatne obolijevaju od virusa ali su puno otpornije u smislu da uginu od herpes virusa.

Zašto mislim da se radi o Koi herpesu:

1. Zato što se simptomi vide na Aceovim fotografijama
2. Zato što ribama nije pomogao niti jedan antibakterijski lijek koji mu je predlagala kolegica Babyboom, Kolegica Mins i drugi koji su Aceu davali savjete za liječenje u ovoj temi:
    https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=26023.0
3. Zato što je iz svih Aceovih pisanja razvidno da se bolest pojavi onda kada ribe dožive nekakav stres te se povuće nakon određenog vremena a što odgovara simptomima bolesti kod riba koje su "otporne" na ovaj virus.

Uz navedeno u prilogu dajem fotografije kako izgleda manifestacija Koi herpesa kod oboljelih riba a ispod su fotografije od kolege Acea pa i sami usporedite i donesite zaključak.

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #42 u: Ožujak 31, 2010, 23:19:22 poslijepodne »
Samo da nadopunim...ima još nekih virusnih herpes sličnih bolesti kao što je carp pox ili fish pox...mislim da bi prema slikama moglo biti i to. Dolazi i odlazi, ovisno o temperaturi, često je na perajama, može biti rozaste do bijele  boje...

http://www.bonniesplants.com/sick_injured_fish/carp_pox.htm
 :)

Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #43 u: Travanj 01, 2010, 08:58:55 prijepodne »
Samo da nadopunim...ima još nekih virusnih herpes sličnih bolesti kao što je carp pox ili fish pox...mislim da bi prema slikama moglo biti i to. Dolazi i odlazi, ovisno o temperaturi, često je na perajama, može biti rozaste do bijele  boje...

http://www.bonniesplants.com/sick_injured_fish/carp_pox.htm
 :)

Slažem se sa tobom, u biti radi se o virusu pa se sukladno tome ribi treba pomoći da pojača imunitet te se sama odupre bolesti.

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #44 u: Travanj 01, 2010, 14:06:18 poslijepodne »
I ja imam situaciju...u biti dvije jedna u hladnovodnom, a druga u tropskom ( o njoj u novoj temi)  -?
Ugl, zlatkica koja je imala veliki bijeli tumor oko dvije godine je uginula prije desetak dana. Njezina družica(ima preko 6 godina) je pa...nekak u depri...pojaviše se oni crveni signali septikemije na repnim perajama koji su otišli nakon dodavanja ectopura i FFM trostruke doze. No, iz dubine kože pojavili su se tamnocrveni kružni podljevi koji su izašli na površinu ispod ljuski...nešto kao čir (ulcer) kod koia...(imala sam već prije par godina takvu situaciju pa sam je izlječila slanim kupkama, bactopur direktom i opreznim skidanjem oštećenih ljuski i gnoja kad je riba bila u plitkoj posudi u kratkoj kupelji). Zanima me jel ima još štogod za poduzeti osim sljedećeg (a što već provodim): karantena (dio iz glavnog akvarija, dio odstajale netretirane), jaka aeracija i filter pumpa sa dijelom spužve iz glavnog. Odl ljekova sam prvi put uzela furanol 2 i uz njihovu preporuku dodala još rastopljenih oko 1,3 grama soli na litru. (oni pišu 3-5, ali mi se to čini previše).
Ribek papa baktotabs s tim da joj pola nakapam sa vitaminima i onda dam.
Malo je postala veselija...
Ima još kaj?  :nerd:
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #45 u: Travanj 01, 2010, 14:40:31 poslijepodne »
Čuj, svakako bi trebala poslati nekoliko fotografija a znaš i sama da je najbitnije postaviti pravilnu dijagnozu pa stoga osim fotografija bilo bi dobro da otvoriš novu temu i da ispuniš onaj upitnik o bolestima te da napišeš i ono što se ne traži u upitniku.

Kada su vidljive tamno crvene mrlje ispod kože to može značiti i da se radi o slabosti srca a što uzrokuje smanjenje apsorpcije O2 u krv i krv dobija tamnu boju a to je najčešće povezano sa starošču životinja, može biti nekakvo otrovanje krvi što ne vjerijem da se moglo dogoditi tvojoj ribi jer si vrlo uredna i pažljiva.

Čujemo se,

Offline Eluxa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #46 u: Lipanj 22, 2010, 14:18:34 poslijepodne »
Evo mene prvi put na ovom forumu, s problemom, naravno.

Imam ribicu koja je bila zlatna (vec je nekoliko godina bez boje, srebrna) i kod nas je 15-ak godina, u svakakvim uvjetima, na zalost, dok se nismo bar mrvicu informirali (a sad kad citam, zaista smo se informirali minimalno   :( ).
Jutros smo je pronasli s velikim podljevom krvi ispod celjusti pa sve do obje skrge (pokusala sam je slikati, ali mi se izmice, a ne zelim je sad dodatno maltretirati slikavanjem). Jucer sam joj dodala vode, na zalost, direkt iz spine (jest da sam pustila da malo otece voda, ali eto, priznajem da znam bolje do toga).
U akvariju je od 15 l, sama, ima kamencice na dnu i ima filter sa spuzvom (kroz spuzvicu se filtrira voda) koji nije bas bio cist.

Kako smo vec 2x imali situaciju s podljevom (iako, puno manjim) koje smo uspjesno tretirali baktopurom, ja sam joj dodala danas baktopura u vodu (pola preporucene doze, zbunilo me sto mi je u sjecanju ostalo da je baktopur plave boje, a ovaj je vodu obojio u kricavo zutu pa sam malo ostala zbunjena... provjerila sam rok trajanja, 11-2011 tako da bi trebao biti ok), ocistila filter, ne znam samo kako da joj dno ocistim, a da nju ne vadim iz akvarija i ne mijenjam 100% vodu (mogu li to naknadno, dok ostavim vodu za promjenu da odstoji?), kupila novu hranu (da budem sigurna da su nutrijenti ok). Ribica se normalno ponasa i jede normalno. Samo taj podljev uzasno izgleda.

Sto jos napraviti?

Kako u drugom akvariju imamo drugu zlatnu ribicu, a svjesna sam da je nasa voda nekvalitetna, zanimaju me i preporuke kako da poboljsam kvalitetu zivota i ove druge ribice (koja je ok i zdrava).

Hvala unaprijed!
(ako je uspijem uslikati, stavim sliku)

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #47 u: Lipanj 27, 2010, 20:07:24 poslijepodne »
s obzirom da imaš ribicu godinama, ipak nisi takva neznalica....
no, krvavi podljevi u pravilu nastaju nakon trovanja ribice povećanim dušičnim spojevima u vodi (organski otpad i koješta drugo, uglavnom, loša voda) kada joj jako padne imunitet...ili kao sekundarna infekcija nakon jakih drugih infekcija...
dobro si krenula s bactopurom, samo, stavi cijelu dozu - 1 kap na 1 l vode + pojačaj zračenje (stavi filter da jako mreška vodu) + hranjenje raspodijeli na što više puta na dan pomalo...
liječenje bactopurom u ovom slučaju ide: 1. - 3. - 5. - 7. dan puna količina lijeka za litražu, a 2. - 4. - 5. - 8. dan mijenjaš najmanje 30% vode, ali ovaj puta ostavi da odstoji barem preko noći
dno ćeš očistiti "usisavačem" - na cijev namontiraj polovicu flaše od pollitrene jane ili cole i tim "preokrenutim" lijevkom pritišči dno - kamenčići će ostati na dnu, a prljavština će se usisati - preporučam, s obzirom na litražu akvarija, da ti cijev bude manjeg promera (možeš na nju nabiti i pravi lijevak) .... da bi voda išla što sporije - trebat će malo strpljenja...

a što se tiče ostalog o zlatnima.... http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=565:zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica&catid=20:anci&Itemid=63

inače - molim te, ubuduće, otvori svoju temu kao novu - ovako ih teško prepoznajemo!

Offline jana111

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #48 u: Siječanj 12, 2012, 11:00:07 prijepodne »
Pozdrav svima,

budući da sam nova kako i u akvaristici tako i na forumu, htjela bih zamoliti za pomoć. Svaki savjet,preporuka,primjedba,....su dobrodošli!  :)
Naime,ja i dečko (i njemu je to prvi dodir s akvarijima i ribama) kupili smo akvarij prije nekih mjesec i pol dana i proces cikliranja trajao je mjesec dana (možda nešto sitno manje) prije nego što smo unutra ubacili prve ribice. Sve je bilo ok,grijač je radio sve dok prekjučer nismo primjetili da borac ima sljepljenu prvo gornju peraju a sutradan sve... Provjerili smo vodu i bila je hladna,nešto zaštekalo sa spojem struje,grijač je u redu.Kupili smo novi utikač i sve to sad radi ali riba je i dalje takva.I nekako mi čudno taj grijač radi,voda se dosta ohladi da bi se on ponovno aktivirao.Kako ide to održavanje temperature što se tiče grijača?Je to normalno ili?? Što s ribom??? HELLP,ne želim da umre!!  :(

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #49 u: Siječanj 12, 2012, 11:16:35 prijepodne »
pozdrav i tebi!
prvo - dobro došla
drugo - molim te da, kad imaš problem, ne nastavljaš se na stare teme,već otvoriš novu
a ovjde - kod bolesti, probaj pogledati temu "podsjetnik za bolesti" - odnosno, što bi nam sve trebalo napisati
da znamo ti pomoći!

ribica je očito bolesna i očito reagira na uvjete s vodom - naime jače oscilacije temperature vode su za taj maleni organizam strašan stres
i ona reagira padom imuniteta, letargijom, slabim apetitom
ukratko: je li problem u temperaturi - moguće - ali bi bilo dobro, da mjeriš točno temperaturu termometrom i provjeriš ima li jačih oscilacija
ukoliko ima, reklamiraj grijač ili utikač ili što već jer nešto ne štima s njime

do tada, dajte ribici vitamine (po uputstvu proizvođača) da joj se pojača imunitet

nadam se da nije ništa ozbiljnijeg u pitanju (iako je i ovo jako ozbiljno!)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #50 u: Siječanj 12, 2012, 12:09:56 poslijepodne »
oscilacije temperature veće od 2° uzrokuju stres. kvalitetan termostat bi trebao održavati temperaturu s oscilacijama 0,5°C, provjeri upute, tamo bi to trebalo biti naznačeno.

Offline jana111

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #51 u: Siječanj 12, 2012, 16:31:00 poslijepodne »
Hvala puno,i drugi put ću otvorit novu temu  :)

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #52 u: Siječanj 13, 2012, 08:45:36 prijepodne »
Jana, nema drugi puta, moraš odmah otvoriti novu temu jer je očito da je riba bolesna i treba joj se pomoći.

Uz otvaranje nove teme obavezno moraš ispuniti "Upitnik o bolestima riba" (link se nalazi ispod moga posta a bilo bi dobro da postaviš i koju fotografiju.

Offline Kikiiiii

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #53 u: Siječanj 11, 2020, 15:09:38 poslijepodne »
Pozdrav, da se nadovežem na temu imam akvarij 100l. Ribice pajčolanke, karasi i koi šarani te dva teleskopa.. Prije par dana pajčolanke su mi počele dobivato isto takve krvave podlijeve točno di se spajaju peraje sa tijelom i sad se proširilo na skoro cijele stranične peraje i na repnu i još pokoja crvena točkica na tijelu.. kupila sam punktol danas ću mjenjat vodu i započeti sa procesom.. Nadam se da će ribice ozdraviti, puno je truda uloženo u njih a i para... Ako ima itko još neki savijet ili informaciju za bolji oporavak ribica bilo bi mi drago čuti.. Hvala