Travanj 24, 2024, 18:32:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: krvavi podljevi  (Posjeta: 16638 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
krvavi podljevi
« u: Ožujak 07, 2010, 22:12:21 poslijepodne »
Prvi put mi se desava da se kod ruze javljaju ti krvavi podljevi....konkretno ruza je komplet bijela ko snijeg,odnosno-bila je :'(,sad ispod krljusti izbija krv-peraja su dobila nekakva masna zadebljanja(a prije toga su se pojavile ko krvave vene kroz peraja)-u par dana se sve to izdesavalo,5god je stara.Ako iko zna kako da je lijecim bio bih pravo zahvalan...Unaprijed hvala 

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #1 u: Ožujak 07, 2010, 22:27:04 poslijepodne »
A ruza je?? -?
prvo mi padaju napamet opekotine od amnojiaka,ali više čemo ti znat reci kada nam kažeš:
koliki je aq, jel ima još kojih riba,jel ima grijač,filter, koliko često mjenjaš vodu,jel imaš bilja u aq??  :up:
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #2 u: Ožujak 08, 2010, 09:21:59 prijepodne »
U toj dobi se kod riba najčešće znaju pojavljivati raznorazni tumori ali bilo bi najbolje da nam pošalješ nekoliko fotografija te da opišeš simptome bolesti u upitniku o bolesti riba koji se nalazi ispod moga posta, pozdrav.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #3 u: Ožujak 08, 2010, 11:14:06 prijepodne »
Akvarium je 100l,nema bilja u njemu.To se pocelo pojavljivati kad sam zamjenuo 1/3 vode(voda je uredno ostojala 3 dana),prvo se pojave ko krvave vene u repnom peraju,zatim krvava fleka ispod ledjnog peraja te se ta krv prosiri po citavom tijelu ribe,nakon toga se pojave masne naslage na repnom peraju,nakon 1 dana repno peraje podje se raspadati.Pretpostavljam da je zbog lose vode,al kako da je licim,sta da radim???*?
Sto se tice onog upitnika,stanje je ovako:
100l,22c,6mjeseci,svako mjesec po 1/3,filter je rucno pravljen-potopna pumpa,spuzva,kamen i aktivni ugalj,kamenje ima,grijac ima 22c,ruze su same i ribe dna,hrana je pretezno meso,nisu useljavane nove ribe,voda je normalna bila,jedino sto sam je "okupao"u hipermanganu(modra galica)
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2010, 13:03:37 poslijepodne od omer-ze »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #4 u: Ožujak 08, 2010, 12:03:16 poslijepodne »
Akvarium je 100l,nema bilja u njemu.To se pocelo pojavljivati kad sam zamjenuo 1/3 vode(voda je uredno ostojala 3 dana),prvo se pojave ko krvave vene u repnom peraju,zatim krvava fleka ispod ledjnog peraja te se ta krv prosiri po citavom tijelu ribe,nakon toga se pojave masne naslage na repnom peraju,nakon 1 dana repno peraje podje se raspadati.Pretpostavljam da je zbog lose vode,al kako da je licim,sta da radim???*?

Moguče da je i od loše vode ali molim te ispuni ovaj upitnik ispod moga posta i pošalji fotografije pa čemo svi biti pametniji.

Ako je do loše vode moraš popraviti kvalitetu ali ne znam koja je protočna snaga tvoga filtera, koliko i kojih riba imaš u akvariju, koliki su NO3, NO2, amonijak, fosfati, ph, tvrdoča vode, a i svakako bih trebao vidjeti ribu...

Jer ako se radi o bolesti "bakteriološko raspadanje peraja" i ako je bolest u početnoj fazi riba se može izliječiti svojim vlastitim imunitetom ali mi moramo popraviti kvalitetu vode te ju kroz tjedan dana filati sa vitaminima i dr. a ako je već u ozbiljnijem stadiju bolesti mora se započeti liječiti ali za to se opet mora vidjeti fotografija.

Ako ne možeš staviti fotografiju svoje ribe vidi slike na internetu pa nam barem pošalji sličnu fotografiju. Pozdrav.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #5 u: Ožujak 08, 2010, 13:11:22 poslijepodne »
ne mogu naci na google nista

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #6 u: Ožujak 08, 2010, 13:22:26 poslijepodne »
Čekaj samo malo...

Ruže da li su to hladnovodne ribe? koja vrsta? Kojim mesom ih hraniš? koliko često mijenjaš vodu? kada si zadnji put oprao filter materijal?

Da li kod tvoje ribe peraje izgledaju ovako kao na slici?

Offline mala_balava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Dob: 46 Lokacija: Zagreb
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #7 u: Ožujak 08, 2010, 14:13:36 poslijepodne »
"okupao"u hipermanganu (modra galica)

Hipermangan je kalij permanganat KMnO4
Modra galica je bakar(II) sulfat pentahidrat CuSO4 x 5 H2O

tek toliko...
Zaustavi vlak kad vidiš cvjetne livade..

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #8 u: Ožujak 08, 2010, 15:01:21 poslijepodne »
Moja zlatna dobije istu stvar osim što se njoj krvavi podljevi zadržavaju na repu...
Čitao sam malo po netu i zaključio da bi to mogao biti virusni herpes..iliti ga koi pox...

Njoj se to pojavi i nestane samo od sebe, ali mislim da se pojavljuje zbog stresa odnosno bilo kakvog mog prtljanja po akvariju..što je akvarij "zmazaniji" što rjeđe čistim ga i prtljam po njemu njoj je bolje...

Makar moram priznati ni sam nisam siguran da se radi 100% o tome, pa sam mislio ovaj put hraniti je sa serinom hranom koja sadrži nifuroirinol da vidim dal će se to povući na taj način..jer joj uvijek ostane kao nekakva bijela kvržica na repu nakon što se povuku ti podljevi na repu.. a nekada dobije kao te masne naslage na manjem dijelu tijela , pa si mislim da nije možda neka bakterijska stvar koja je u njoj non stop...ali opet prije bi se onda radilo o virusu..što nas vraća na moj prvi zaključak o virusu herpesu.. kolko vidite ni sam nisam siguran 100% u sve tvrdnje ali znam da u prošlih par puta nisam ništa dirao po akvariju dok je to imala i povuklo se..i to kroz noć prođe..makar moram reći da nisam imao u par tih zadnjih slučajeva raspadanje peraje (baš da su otpale) već samo podljevi...

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=26023.0

Evo ovo gore ti je moja tema..malo starija ali stvari se ponavlja..iako ovdje je bila stvar najozubiljnija..mislim da je ipak pomoglo što sam je iz tadašnjeg 20L akvarija prebacio u 120L u kojem je sada solo...

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #9 u: Ožujak 09, 2010, 23:23:55 poslijepodne »


Evo ovako su izgledali ti podljevi prije dan/dva danas ih više nema...i to tako dođe i prođe..bez liječenja..neznam točno o čem se radi..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #10 u: Ožujak 10, 2010, 10:09:34 prijepodne »
Vidim da se omer ne javlja pa možemo samo pretpostaviti da se kod njega kao i kod tebe Ace radi o Koi herpesu, odnosno o virusu koji izaziva krvave podljeve na ribi a koji kasnije poprimaju izgled grozdastih tumoroznih tvorevina... Naravno, virus se pokazuje kada ribi oslabi imunitet pa je stoga vrlo bitno održavati vodu čistom, redovito ju izmjenjivati hladnovodne ribe NE hraniti mesom jer su one biljojedi (mislim na zlatne), te jednom tjedno u vodu dodati vitamine, a ribe hraniti jednom dnevno po malo a jednom tjedno ih ostaviti bez hrane.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #11 u: Ožujak 10, 2010, 16:10:56 poslijepodne »
Jesi ti 100% siguran da se radi o koi pox-u..ja sam bio negdje 80% siguran  :)

A sad ću ti reći kad se pojavljuje..pojavljuje se kod većih(i mogao bi reći češćih) izmjena vode, pojavljuje se..kod promjena vremena..čudno zvuči ali uvjeren sam+ dobio sam potvrdu u jednom shopu da i njihove ribe reagiraju na promjene vremena..dodavanje vitamina...kad se sjetim, neznam dal utječe šta na bolest..

Kolko sam čitao nema lijeka bolesti..ako netko zna da se može nekako izlječiti nek napiše..

Što se tiče promjene vremena i ovaj put sam povezao podljeve s prelaskom toplijeg vremena na ovaj snijeg i hlednije vrijeme koje je krenulo..

P.S. Sorry Omer malo ću ti ukrasti temu..ali ista je pa ne offtopičarimo :)

i još samo jedna stvar ..ja svoju hranim s onom geliranom hranom tetre..al to rijetko kad se sjetim..sadrži kozice...al ne vjerujem da ima ikakve veze to što jede meso s pojavom ove bolesti jer se bolest pojavila dok sam je hranio isključivo listićima..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #12 u: Ožujak 10, 2010, 16:37:40 poslijepodne »
Ribe nikada ne treba hraniti samo sa jednom hranom a posebice ako je hrana starija od 5 mjeseci (oksidacija i vitamini postaju neaktivni).

Radi se o koi herpesu.

Ove su ribe biljojedi i trebaju jesti spirulinu, listiće, kuhanu tikvicu, kuhani kelj, brokulu i dr., odnosno, ako hoćeš da ti ribe budu zdrave hrani ih svaki dan sa drugom hranom a jednom tjedno u vodu dodaj propisanu dozu vitamina. Pozdrav.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #13 u: Ožujak 11, 2010, 00:44:53 prijepodne »
Valjda onda je herpes odnosno virus...
Trenutačno je hranim s granulama i kažem..dodajem geliranu hranu od tetre..

Ti kažeš da se zlatne ne hrane mesom/ribljim mesom..a kako onda objašnjavaš da je u svakoj hrani i to posebno naznačenoj za zlatne sastojak riba i riblje prerađevine..možeš pročitati u pod sastojcima?


Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #14 u: Ožujak 11, 2010, 09:15:38 prijepodne »
U svakoj hrani za ribe jedan od obaveznih sastojaka je i "riblje brašno" koje je zbog bjelančevina (posebno esencijalnih aminokiselina), masti (zasičene i nezasičene masne kiseline) i minerala, neophodno miješati sa biljnom hranom kako bi se napravio pravilan omjer ugljikohidrata, bjelančevina, masti i minerala...

Riblje brašno se stavlja u hranu jer ono zamijenjuje hranu koje ribe jedu u prirodi, naime, budući da su zlatne ribe vegetarijanci oni u prirodi uz razne trave i alge jedu razne insekte, crve, račiće i dr. a adekvatna zamjena za njih glede balansa bjelančevina i masti (zasičenih i nezasičenih masnih kiselina), jeste upravo riblje brašno...

Još jednom napominjem da se radi o umjetno napravljenoj hrani koja nikada nije idealnog omjera gore navedenih sastojaka ali svakako treba ribu hraniti sa gotovom hranom namijenjenoj za vegetarijance a u kojoj ima puno spiruline, celuloze i ugljikohidrata, te sa kuhanim povrćem.

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #15 u: Ožujak 15, 2010, 15:54:35 poslijepodne »
Svima vam hvala na savjetima i pomoci,nije me bilo par dana jer je bolest bila zahvatila i ostale 4 ribe pa sm bio zauzet oko toga.Na zalost svih 5 riba je uginulo,imam neke fotografije al ih ne mogu postaviti-prevelike su,treba mi vremena jer se slabo snalazi u "fotosopu".Bez obzira sto sam ostao bez ribica volio bih strucni savjet,nakon postavljenih fotografija,jer ne odustajem....nabavit cu ih ponovo i volibih znati o kakvoj se bolesti radi---da se ne ponovi---
Jos jednom hvala vam svima,a fotke ce malo kasniti.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #16 u: Ožujak 16, 2010, 09:57:10 prijepodne »
Omere, fotografije koje su prevelike smanjiš na 800x400mps tako da fotografiju otvoriš u Microsoft office picture manager i odeš na Edit picture a onda desno ima opcija resize i tamo namjestiš ovu rezoluciju koju sam ti napisao.

Moraš znati da se večina bolesti pojavljuje kada voda nije dobre kvalitete, odnosno, ako se voda ne mijenja redovito ako se ribe hrane hranom koja nije namijenjena za njih (ti si zlatne ribe hranio mesom) te ako se previše hrane, pokvari se kvaliteta vode, dolazi do gubitka imuniteta i tada ribe ako se ne popravi ovo što sam rekao prije i ako se pravovremeno ne lijeće, obolijevaju i ugibaju...

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #17 u: Ožujak 17, 2010, 23:11:12 poslijepodne »
evo konacno fotografija

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #18 u: Ožujak 17, 2010, 23:16:24 poslijepodne »
uu. ovo loše izgleda...moja hvala Bogu nije imala takvu situaciju..nadam se da ni neće..
Tek sam sad vidio da si napisao da ih hraniš mesom...kakvim mesom?? Ne kužim, ovo prvi put čujem..

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #19 u: Ožujak 18, 2010, 10:42:48 prijepodne »
Omere, kod tvojih riba je u pitanju bolest "Hemoragična septikemija". Uzročnik ove bolesti može biti virus ili bakterija, ako je u pitanju virus tada ribama možemo popravljanjem kvalitete vode, dodavanjem pojačane doze vitamina i kvalitetnom prehranom pomoći da same svojim imunitetom pobijede bolest ali samo u početnoj fazi, na žalost, ovo kod tvoje ribe je već vrlo ozbiljno stanje.

Ako se radi o bakterijskoj septikemiji tada se riba liječi sa antibioticima širokog spektra a najbolje sa antibioticima za ljudsku upotrebu (Tetracyklin kupuje se u apoteci a može i eritromicin)

Tetraciklin tretiranje: 500mg ide na 40 litara vode ista se doza ponavlja nakon 24 sata zatim jedan dan bez lijeka a onda četvrti dan promjena 25% vode i ponovo ista doza lijeka, petog dana promjena 25% vode i aktivni ugljen u filter. Ako liječenje nije pomoglo predlaže se da se ponovi postupak liječenja.

Ako ih nikako ne možeš nabaviti onda kreni sa pojačanom dozom liječenja sa JBL Furanolom: 1 tableta na 20 l tako da se tableta izmrvi žlicom te otopi u šalici akvarijske vode te se tako otopljena tekučina dodaje u akvarij. Liječenje traje četiri dana.
Ukoliko u akvariju imate tvrdu vodu (visok Kh i GH) tada pojačajte dozu te na svakih 30 litara vode dodajte jednu tabletu plus još jednu četvrtinu do jednu polovinu (vrlo jaka infekcija) druge tablete.
Tijekom liječenja mora biti uključena jaka aeracija preko zračnog kamena.
Ukoliko nakon četiri dana liječenja nema poboljšanja proizvođač predlaže da se terapija produži...

Pozdrav i javi što si odlučio te što si poduzeo i kakvi su rezultati.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #20 u: Ožujak 18, 2010, 15:58:39 poslijepodne »
Kaj nije ta sepricemia neizlječiva..i uzrokuje je virus...
Gdje si došao do informacije da ju uzrokuje bakterija? i do tog tretmana s Tetracyklinom...

Offline omer-ze

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #21 u: Ožujak 18, 2010, 18:31:18 poslijepodne »
Na zalost ostao sam bez tih ribica,5 mi je uginulo.Drzale su se nekako dok im nisam ubacio par kapi od bijelog luka(mislio sam da im ne moze naskoditi),sljedeci dan su bile na ledjima.Fotografije su postavljene nakon ugibanja ribica,ako bi mi se ponovo pojavilo da znam sta mi je cinit.Ta vrsta oboljenja mi se prvi put pojavljuje tako da sam bio zatecen.Jos jednom hvala na savjetima.
Lijep pozdrav svima.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #22 u: Ožujak 19, 2010, 09:04:39 prijepodne »
Omere jedino što bih ti sada preporučio jeste da dobro dezinficiraš akvarij i svu opremu koju si koristio a kako bi ubio viruse ili bakterije koje su izazvale ovu bolest. Uz navedeno, nikada više nemoj kupiti niti jednu ribu u shopu u kojem si kupio ove uginule ribe i svakako, nemoj zlatne ribe nikada više hraniti mesom već kupovnom hranom namjenjenom za tu vrstu riba te sa kuhanim povrćem, pozdrav i sretno ubuduće.

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #23 u: Ožujak 20, 2010, 00:21:35 prijepodne »
Mislim da je riječ od bakterijskoj septikemiji...i moje su to imale. Uzročnik je u tvom slučaju hrana sa proteinima (meso) uz kombinaciju zahlađenja vode ostaje neprobavljeno i kao posljedica nastaje razmnožavanje bakterija. Drugi razlozi su stres (temperaturni, neredovita izmjena vode, neadekvatna biološka filtracija...)
Kod svojih prvo promjenim vodu pazeći na točnu temperaturu uz dodatak trostruke doze FFM-a, zatim dodajem akvarijsku sol (serin ectopur) koji olakšava osmozu i blagotvorno djeluje na sluzokožu, hranim antibakterijskom hranom te radim koncentrirane kupke (furanol ili baktopur direkt) i bakterijske tretmane ne vršim u glavnom akvariju.

Nekad kad primjetim koju žilicu samo dodam trostruku dozu FFM-a kod promjene vode (1/3 volumena vode) s obzirom da jako pratim te crtice na repovima, a inače pazim i na stres, vodu, hranu te imaju pristup friško rezanom rogolistu kao izvoru zelenjave...nekad jednostavno dođe i prođe samo od sebe.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: krvavi podljevi
« Odgovori #24 u: Ožujak 22, 2010, 13:00:35 poslijepodne »
Evo da nastavim temu..pošto sam danas vidio svoju zlatnu da leži pri dnu sa spuštenom leđnom perajom i opet s pojavom tih podljeva samo ovaj put mi se čini lošije...

Stanje u akvariju nije lijepo imam bum algi i mislio sam ga ponovno složiti (sve očistiti itd.) za tjedan dva...ali mislim da ću to napraviti danas...

Neznam s kakvom terapijom da krenem...mislio sam da idem s serinom hranom s antibiotikom?( http://www.sera.de/index.php?id=354&L=1 )

http://www.ponddoc.com/koihospital/Diagnostic/Bacterial/Septicemia.htm

Na ovo gore sam naišao..neznam kolko je pouzdano..
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 13:14:25 poslijepodne od Ace »