Travanj 25, 2024, 14:18:15 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...  (Posjeta: 4773 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aqua_atlantis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« u: Siječanj 13, 2010, 03:08:46 prijepodne »
Unapred se ispricavam ako sam napravio kopiju teme. Jednostvarno ne mogu sve teme da pretrazim. A i ono sto jesam ne vidim slicnu. Opis akvarija, atmosfere, ribica sam postepeno opisao. Tako mi je lakse.

    Ja sam novi u tom vodenom zlatnom svijetu od 54L. Ni 30dana. Ne znam kako da objasnim osim da mi se svako malo ribe prevrnu na bok i uginu.
Dosta mi je tih foruma i tudjih 200 raznih ideja, bolesti, simpoma i odgovora. Vjerovatno bih mogao ukratko da opisem ali uzeo sam malo vremena i
napisao kratki dnevnik od prvog dana. Tako da znate tocno sta sam radio i da lakse mozete odrediti gdje grijesim. A rekao bi u svemu da sam grijesio.
Vise, manje Dakle...

-10/12/09 uzeo sam Akvarij od 54L dakle Aquael 60x30x30 s filterom (Aquael Circulator) i grijačem. Temp od prvog dana je oko 22c-23c.
Za pocetak sam dobio malo sljunka, tek toliko da bude nesto na dnu. Stavio sam i dvije umjetne biljke. Malo da ukrasim. Stavio sam vodu iz
slavine i onu tekucinu za teške metale itd.. Naravno sve po uputama. Pustio sam da se voda promjesa preko filtera i malo sam i ja promjesao s
mrezicom za ribe vodu zbog one plave tekucine za metale. Nakon dva sata, da ne budu ribe u kesici prebacio sam ih u akvarij, nisam ih odmah
prebacio nego sam vodu iz akvarija promjesao s vodom u kesici. Da se ne bi bas odmah prevrnule, po uputama na kesici.

- Dakle ubacio sam jednu zlatnu ribu s tri peraje (ima tri peraje jedan iznad drugoga..) (ime Tri repa) i 5 mladih zlatnih koje mi ih je frend dao.
Njegove su napravile leglo pa ih ima viska.
   
-12/12/09 smo isli kupiti jos ribica. Tad smo kupili jedan brod i svjetionik. Da ne kuham od bakt jer je plastika rekli su mi da samo prodjem kroz vrucu vodu.
Od ribica smo uzeli jednog podnog cistaca (Podni) bijeli je ima brkove i jednog cistaca (Clean) za alge koji se skriva non stop u brodu. Uzeli smo ribu koja
ima dvije peraje (Noah) kad naraste vidio sam tako je predivna. Jednu obicnu (riba Sam)i dvije malo vece koje imaju neke crne pjegice (prirodne pjegice ja bih rekao)
(riba Snake i Liquid). I jednu zivu biljku za pocetak.

 I sve je bilo krasno i bajno prvih 15dana.  Malo sam se bio opustio pa ih nisam ih pratio dva dana. Bez brige hranio sam ih. Ali počele su da ugibaju.
Dakle..

- 24/12/09 sam primjetio da mi je jedna riba dead. Riba Sam bila je na dnu. Bilo mi zanimljivo jer ju je Podni gurao u svoje skloniste ispod svjetlonika.
Zatim sam primjetio da mi 3 male ribice fale. Sve tri su bile iza filtera. Ne znam koliko dugo, mozda dan ili dva. Nemam ideju kako su tamo dospjele i to tri komada.
Tek tada sam primjetio da je filter full prljav. Od ispred je cist ali od iza tako prljaaav. Od tada cistim filter svaki cetvrtak. Jer je 24/12 bio cetvrtak.
Dakle redovito promjenim vodu 30% i ocistim filter svakih 7 dana. Ali tad 24/12/09 sam promjenio vise od pola vode. Ups... Taj dan sam stavio i neki lijek za njih.
Neki koktel za najcesce bolesti kod njih. Kazu naskoditii ne moze ako je u min kolicinama. Ali stavio sam samo tada i vise nisam. Pise da se stavlja svakih 7 dana.
Nisam htio da ne bi stavio previse...

Nakon 7 dana mi se pocelo Liquid cudno ponasati. Non-stop je bio na dnu. nije htio jesti. Poceo se izvrtati na bok. Gubio ravnotezu. Kako je on uginuo drugi dan je uginuo Snake.
Isto tako na bok i amen. I tako ja sam opet u cetvrtak bez obzira na sve ocistio filter i promjenio vodu 30% vode. Jedan cetvrtak, drugi cetvrtak. Prosli tjedan sam stavio 12L u lavor i stavio onu tekucinu protiv metala.
Ali gledam da stavim malo manje nego sta pise da ne bih stavio previse. I pustio tu vodu da se ugrije pola dana na sobnoj temp i ubacio je u akvarij.
I evo primjetio sam vec dva dana mi riba Tri repa non stop na povrsini vode u cosku. Malo promjeni cosak ali opet je u cosku. Jutros sam primjetio da je pocela gubiti ravnotezu.
Veceras vidim da je na dnu naopako, naravno u cosku. I kako vidim to je to i nju cu da sutra sahranim. Odvojio sam je od drugih riba ne znam sta da radim.

- Na pocetku sam ih hranio dva puta na dan. Gledao sam uvijek da im ne dadnem previse. Nakon prvog ugiba sam poceo da ih hranim jednom na dan.
Stavim malo hrane, bar mislim. Ako treba smaniti cu jos hrane. Jer kako vidim kako vidim Noah ima kakicu od 2m. Ko da ima jos jedan rep.
Mislim da je imala takvu kakicu i Tri repa prosli tj. Nisam siguran.

- Vodu i filter cistim svaki 7 dan. Dakle vodu vadim 30% i stavim drugu. Filter cistim ali ispod slavine. Danas sam procitao da to ne valja nego da cistim u akvariju. ???
Zar ne ide onda sve ono prljavo opet u akvarij? Kakice, hrana itd? Mislim da trebam cistiti filter u onih 30% vode koje sam izvadio iz akvarija tako mi logicnije pa onda vratiti filter
u akvarij sa dobrim bakt za akvarij. Tako cu i da radim.

- Svijetlo se ne pali i ne gasi svaki dan u isto vrijeme. Znam moram da kupim onaj timer za nj.

- Na staklo avarija nisam naljepio nikakvu sliku. Dakle akvarij se moze gledati sa svih strana.

- Ostale su mi jos Noah, Podni i Clean i te dvije brizne male ribice. Za sada su dobro. E da, primjetio sam da Tri repa kao da joj je odgrizena treca peraja.
Ne znam, tako mi se cini. Da ih ne napada Clean ili neka druga po noci? Mozda imam kilera u akvariju. Koji je razlog tomu sta se prevrcu svaki tjedan po jedna.
Ima li lijeka tomu ili jednostavno da ih gledam dok umiru

Ako se jos cega sjetim javim...

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #1 u: Siječanj 13, 2010, 03:50:27 prijepodne »
razlog zbog čega ti se to dogodilo i događa je isti  kao i što je  već   zadnjih dana  bilo   govora i pisanja..nisi  začekao  da ti se  aq zaciklira nego si   isti dan ubacio  ribe u  nezaciklirani aq i nije ništa čudno što ti se to  dogodilo..
ne znam kakvi su to  prodavači  bili koji su   rekli da se može  ribica staviti  isti dan u   tek  formirani aq..a i tvoj   frend ako ima ribice morao te je  na to upozoriti..
imaš na početku  Priručnik za početnike i prouči ga dobro jer je kratko i jasno objašnjeno što se treba raditi..
a iskreno nije mi jasno  zašto nas  pitaš  za savjet ako druge ljude s drugih  foruma nisi   htio  poslušati  što su te savjetovali...
ovdje se ne bi trebalo raditi  o vlastitom  egu nego  o ribicama koje  plaćaju svojim životom nečiju  nestručnost i nespremnost prihvaćanja savjeta...

Offline aqua_atlantis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #2 u: Siječanj 13, 2010, 05:14:26 prijepodne »
Ubacio ih je i frend isti dan pa ih ima godinu dana. I njemu su riknule par ali su prestale rikavati. ako riknu jos ove sta cu... Pustiti cu akvarij neka ciklira mjesec dva. pa cu uzeti druge ribice. Izvaditi ove plasticne biljke, staviti prave. podebljati sljunak i neka cilklira akvarij. Ako budu opet ugibale zao je i meni da ih maltetiram. Preci cu na biljke. Sta nisu odmah pocele rikavati a ne nakon 10dana?

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #3 u: Siječanj 13, 2010, 08:09:02 prijepodne »
Onak na brzinu dok ti se babyboom ne javi
prvo imao si puuuno previse zlatnih za taj akvarij tak da na tu litrazu 3 je dosta
cikliranje je trebalo obaviti a rvoj frend je imao malo srece i malo je bolje prosao jer svako nepotrebno uginuce je fail
nabavi zracnu pumpu jer zlatnima i jos k tome na tu litrazu treba obavezno ili okreni mlaz od filtera da mreska povrsinu jer ako ribe idu na povrsinu najbjerojatnije im fali zraka
jednom tjedno preskoci hranjenje i slobodno skuhaj 5 cca graskica i istisni ih prstima u akvarij da im procisti crijeva
hrani ih dva puta ali na njih 3 onolko koliko ti stane izmedu malog prsta l palca ili onoliko kolko pojedu u 1 min
kad ribice naginju na bok ili se okrecu znas da je upala plivaceg mjehura najcesce izazvnan stopanjem crijeva pa ako opet to primjetis slobodno pukni malu zlicu gorke soli na 30 lit ali prije dobro rastopi u casi malke vode i preskoci hranjenje slobodno dva dana
napiso si da ti je ribi ostecen rep pa makni ostre i tvrde stvari iz akvarija a to su ti krive plasticne biljke i brodovi
sad sam se umoril jer tipkam sa moba pa ce me kolege nadopuniti ako sam kaj zabil
i da zlatne su jako jako umiljate i drage ribice koje treba zbilja voljeti a ne pokazivati pa ih tak pocni i gledati
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #4 u: Siječanj 13, 2010, 09:17:14 prijepodne »
Onak na brzinu dok ti se babyboom ne javi
prvo imao si puuuno previse zlatnih za taj akvarij tak da na tu litrazu 3 je dosta
cikliranje je trebalo obaviti a rvoj frend je imao malo srece i malo je bolje prosao jer svako nepotrebno uginuce je fail
nabavi zracnu pumpu jer zlatnima i jos k tome na tu litrazu treba obavezno ili okreni mlaz od filtera da mreska povrsinu jer ako ribe idu na povrsinu najbjerojatnije im fali zraka
jednom tjedno preskoci hranjenje i slobodno skuhaj 5 cca graskica i istisni ih prstima u akvarij da im procisti crijeva
hrani ih dva puta ali na njih 3 onolko koliko ti stane izmedu malog prsta l palca ili onoliko kolko pojedu u 1 min
kad ribice naginju na bok ili se okrecu znas da je upala plivaceg mjehura najcesce izazvnan stopanjem crijeva pa ako opet to primjetis slobodno pukni malu zlicu gorke soli na 30 lit ali prije dobro rastopi u casi malke vode i preskoci hranjenje slobodno dva dana
napiso si da ti je ribi ostecen rep pa makni ostre i tvrde stvari iz akvarija a to su ti krive plasticne biljke i brodovi
sad sam se umoril jer tipkam sa moba pa ce me kolege nadopuniti ako sam kaj zabil
i da zlatne su jako jako umiljate i drage ribice koje treba zbilja voljeti a ne pokazivati pa ih tak pocni i gledati

odličan odgovor!
uz mali dodatak....da kolegi ne otpadne prst  ;)....ovim koje imaju oštećeni rep, moraš dati lijek da ne dođe do sekundarne infekcije .... dakle, u karantenu s njima i dati bactopur u skladu su uputama na lijeku, kroz 7 dana....
najvažnija ti je zadnja rečenica koju je maliapostol napisao!!!!!
ribice, pa bile to i majušne poput gupića i sličnih su isto malena bića i kad ih već imamo, onda smo odgovorni za njih...ne misliš?
inače, slobodno se javi za svaki savjet...i vjeruj, ovdje ćeš ih dobiti od srca! mi (tzv. baby-ekipa) svoje ribice obožavamo! a i za ostale zlatnoljupce sam uvjerena u isto! pridruži nam se i imat ćeš malenu veselu i privrženu ekipicu ribica!

Offline aqua_atlantis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #5 u: Siječanj 13, 2010, 09:36:05 prijepodne »
Nisam siguran za taj rep. Kao da fali ali opet... Izvadio sam je van iz u karentenu sinoc. Dise jos ali je okrenuta naopako... X-(  jadna. Da probam staviti tu sol i u karentenu? A taj filter ima neku zracnu pumpu. Ima crijevo koje ide izvan akvarija i normalno mjehurice pravi unutra. Evo slike. Malo je mutna jer sam ugasio blic. Ribice i jesu tu da ih se vole. Ne vrsim nikakve pokuse na njima.

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #6 u: Siječanj 13, 2010, 09:46:21 prijepodne »
izvadi vunu iz košarice s biljkom ako nisi i pikni to u podlogu pa onda neka raste ako uspije pokraj zlatica
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #7 u: Siječanj 13, 2010, 09:54:55 prijepodne »
da, ova dugačka kakica (sorry, nisam prije primjetila) mi je jako zabrinjavajuća!
bojim se da su crijevni paraziti u pitanju!
to se jako teško liječi, no po mome mišljenju, vrijedi probati!
prva je mogućnost da joj u vodu staviš tzv. gorku sol - ide 1 žličica soli na 15 l vode (otopiš prije u čaši vode i staviš zatim u akvarij) - to bi trebalo
potencirati kakanje i pražnjenje crijeva...
no, vjerojatno neće izliječiti glavnu temu - dakle, nakon, recimo, dan-dva gorke soli, promijeniš 30-40 % vode iz karantene, i zatim
pokušaj liječiti ljudskim lijekom koji se zove medazol - kupiš ga u ljekarni - ide na recept, ali ako cendraš da ti je za ribicu, neki ljekarnici se smiluju...
stavlja se 1 tabljeta razmrvljena od 250 mg na 50 l vode (dakle, otapaš ga u vodu, pa onda bućneš ribici), ili, pol razmrvljene tablete pomiješaš sa usitnjenim
graškom (kuhanim) te daješ komadić po komadić ribici više puta na dan....(ako hoće jesti)


Offline aqua_atlantis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #8 u: Siječanj 13, 2010, 10:33:12 prijepodne »
Ok, Hvala. Uzeo sam gorku sol. Stavio sam jednu zlicicu malo prije. strah me je da ne pretjeram. Jedna zlicica na 15L. Dakle trebam staviti jos dvije zlicice. sa žaljenjem javljam da je Tri repa proglasena preminulom u 13.01.2010 u 10:25h. Hvala na svemu

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Zlatne ribice i njihovo lezanje na boku. Lijenost ili...
« Odgovori #9 u: Siječanj 13, 2010, 11:02:40 prijepodne »
gledala sam slican, ako ne i isti akvarij nedavno - ovaj koji sam gledala je 45l... 50*nesta*nesta... :D
mislim da je taj filter ocajan, treba pothitno uzeti bolji, jaci, u koji stane vise filter materijala...

ostalo su kolege rekle...  :up:
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.