Ožujak 28, 2024, 10:54:01 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bijeli mjehurici na "duhu" ?  (Posjeta: 14349 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« u: Ožujak 21, 2009, 13:46:40 poslijepodne »
Unazad par tjedana na mom duhu (apteronotus albifrons) pojavili su se mali bijeli mjehurici, malo iza prednjih peraja. Obzirom da se on zna ogrebati povremeno, prvo sam mislio da se radi o ogrebotini i eventualno nekoj infekciji. No sada vidim da se ti "mjehurici" sire, prisutni su s obje strane i nakon njih ostaju ostecenja na kozi i diskoloracija na istom mjestu. Mogao bi biti ich (white spot disease), osim sto mi se mjehurici cine puno preveliki (najveci su 2-3mm). Ima li netko ideju? Poceo sam dizati temperaturu u akvariju i tretirati ga protiv parazitskih bolesti tipa ich, no mozda je netko ovo vidio, pa zna o cemu se tocno radi? Akvarij je dosta star i prilicno prenapucen, sa konstantno povisenim nivoom nitrata, no redovno mjenjam vodu da ublazim stvar. Ovo je jedina riba zasad oboljela. Slike su u nastavku. Nisu bas jako dobre, ali nisam mogao nista bolje uslikati na brzinu. Imajte na umu da je ovo riba od kakvih 30-ak cm. DOsad nije bilo vecih promjena u ponasanju, osim sto je zadnje vrijeme poceo izlaziti iz svojeg zaklona (inace izlazi samo nocu) i "suncati se". Od sinoc kad sam stavio prvu turu lijeka, cini mi se da je poceo i malo ubrzano disati, no to je mozda samo zbog lijeka.
Hvala na bilo kakvim informacijama!
--
Iluvatar

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #1 u: Ožujak 21, 2009, 17:11:51 poslijepodne »
koliki ti je akvarij? i napiši parametre vode i koje ostale ribice imaš i koliko ih je plz. koliko je star duh? oni su osjetljivi na lijekove tako da pazi kako doziraš (što se liječenja tiče morat će ti pomoći netko iskusniji).
zg centar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #2 u: Ožujak 21, 2009, 22:17:36 poslijepodne »
ako je akvarij odgovarajući za duha (dakle, ogroman, najmanje 250 - 300 l) onda bi mogla biti virusna ili bakterijska infekcija...
jel ti mjehurići pucaju?
i, jesi li provjerio da voda odgovara ribici?

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #3 u: Ožujak 21, 2009, 23:35:51 poslijepodne »
Uh, sram me i reci, ali akvarij definitivno nije odgovarajuci :(. Radi se o akvariju od 100 l, no kojem sam dodao jos 30-ak l dodatnog prostora spojenom cirkulacijom. Odavno mi je zelja nabaviti puno veci, ali trenutno nisam u mogucnosti. Unutra su osim duha, jedan synodontis eupterus (sam u dodanom tanku), skalar, trihogaster i sijamski algojed. Akvarij je star nekih 7 godina, kao i vecina riba u njemu. Setup je gotovo nepromijenjen cijelo vrijeme, i osim povisenih nitrata zbog prenapucenosti (mijenjam 50% vode jednom tjedno), po dosadasnjim mjerenjima sve je bilo u redu. Nisam stigao danas izmjeriti parametre vode, mogu ih javiti sutra. Mjehurici izgleda pucaju, jer vidim ostatke i spomenute diskolorirane "ranice" koje ostaju za njima, no stvaraju se i novi. Jucer sam akvariju dodao dozu Tetrinog Contraspot-a, a danas sam digao temperaturu na malo ispod 27°c. Ako je bakterijska/virusna infekcija u pitanju, definitivno tretiram tank krivim sredstvom :(
--
Iluvatar

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #4 u: Ožujak 22, 2009, 15:45:41 poslijepodne »
Izmjerio sam parametre vode:
GH=10
KH=7
ph=8
NH3,NH4=0
NO2-n<0.1 NO2<0.3
NO3=10-40mg/l? Nitrati me zbunjuju sa mjerenjima: Mjerenje ciste akvarijske vode daje rezultat koji odgovara rubnoj vrijednosti testa (40mg/l na vise), no izmjerim li mjesavinu akvarijske i sterilizirane medicinske vode (1:1), rezultat pokazuje oko 5mg/l. (?)
Uglavnom, osim nitrata, parametri su kakvi su i uvijek bili.
--
Iluvatar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #5 u: Ožujak 22, 2009, 16:29:46 poslijepodne »
uf, mali akvarij, ali ajde....
voda mi se čini relativno OK...

ali, lijek definitivno krivi!
mijenjaj barem 30 % vode (pripremi naravno prije vodu) i kreni s antibakterijskim lijekom, pojačanim vitaminima (dupla doza ili doziranje nego što to inače radiš) i nadajmo se najboljemu....

ako nakon 10ak dana liječenja ne bude bolje, bojim se da je virus, a kod virusa gotovo nemamo lijeka...dakle, jedino vitamini i da se imunosni sustav ribice izbori sam...no, o tome ćemo poslije!

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #6 u: Ožujak 22, 2009, 16:40:42 poslijepodne »
čuj, akvarij nije dovoljno velik ni za trihogastera ni skalara, a kamoli duha.
ribe su ti pod stresom zbog nedovoljnog prostora i to naravno pogoduje razvoju bolesti. mijenjnje 50% vode tjedno mi se čini prilično pretjerano. možda bi bolje bilo da mijenjaš 20% ali da svaki put dobro usišeš dno i ispireš filter spužve (naravno u akvarijskoj vodi). to je 5 velikih riba u 100 l. synodontis ti je u ovom odvojenom dijelu od 30 l? njemu samom treba 200.
ako ne možeš nabaviti veliki akvarij, baci se pod hitno na udomljavanje svih riba osim sijamca dok su još zdrave.


edit: čime ih hraniš? jer ak je virusno kao što kaže babyboom morati ćeš i davati raznoliku prehranu i vitamine da im digneš imunitet.
zg centar

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #7 u: Ožujak 22, 2009, 18:32:21 poslijepodne »
Ok, hvala puno na info, krecem onda sa antibakterijskim lijekom i prestajem "grijati", pa sto bude.
Alleszusammen: sve sto kazes stoji. Znam da je akvarij ocajno premalen za te ribe, ali odrasle su u njemu i vec godinama zive bez nekih vecih problema. Jako pazim na vodu, 50% izmjene tjedno je puno, ali nuzno (uz usisavanje dna i ciscenje spuzvi) da drzi nitrate pod kontrolom. Ribe su navikle na to i dobro podnose izmjene. Ribe zive normalno, ne pokazuju znakove stresa. Cak i sad kad je duh bolestan, normalno jede i ponasa se uglavnom kao i inace. Sto se udomljavanja tice, nitko od poznatih akvarista nije imao dovoljno prostora za udomiti ih. Tokom godina, kako su ribe rasle, rjesio sam se svih kojih sam mogao (ne pitaj sto je sve u pocetku bilo unutra), a ove koje su ostale su mi najdraze i nisam se mogao natjerati dati ih nekome nepoznatom, barem dok mi se cini da funkcioniraju ok. Synodontis i duh su se kad su narasli poceli medjusobno tuci, zato sam synodontisa odvojio i otad su se obojica preporodili, bar sto se fizickog izgleda tice. Od bolesti u 7 godina gotovo nikad nisu patili, ovo je prvi ozbiljniji slucaj dosad. Hranim ih relativno raznovrsno no nekako najvise vole: tetramin + pijavice (dnevne ribe), tubifex, grasak, tabimin (duh i synodontis). Svako malo im ubacim nesto novo, tipa daphnia, brine shrimps i kojesta drugo. Vitamine im nikad nisam davao, ali sutra cu nabaviti obavezno, barem za vrijeme tretmana.
Evo i jedna danasnja, malo bolja fotka (veci mjehurici su 3-4mm):
--
Iluvatar

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #8 u: Ožujak 22, 2009, 19:39:25 poslijepodne »
shvaćam da ti je teško dati ribe nekome nepoznatom, svakome kome je stalo do ljubimaca je to teško. ali pokušaj shvatiti da tvoje ribe u tom akvariju ne žive normalno nego životare, kao što bi pas životario da ga se cijeli život drži u 3 m2. stavi ih tu u oglase pa kad ti se netko javi uvijek možeš pogledati posljednje postove od ljudi koji su ti se javili i slike akvarija, tako ćeš najbolje vidjeti kako se netko brine o ribama i ima li uvjete. što prije to napraviš, to bolje za ribe.

mogao bi u taj akvarij staviti odgovarajuće ribice i uživati u njima, a ne ovako da samo probleme imaš.

držim  fige za liječenje i izvještavaj nas o napretku!
zg centar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #9 u: Ožujak 22, 2009, 20:34:37 poslijepodne »
samo da dam primjedbu za mijenjanje vode - definitivno previše, i, kad mijenjaš, odnosno, usisavaš dno, možeš ostaviti vodu da u kantama neko vrijeme odstoji i onda gornji sloj (bez nečisti) vratiti natrag, time ćeš bitno smanjiti mogućnost da ti ribe u stvari stalno budu u necikliranoj vodi, jer ćeš nadomještati samo manji postotak - tjedno je mijenjanje od 10% više nego dovoljno

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #10 u: Ožujak 23, 2009, 09:58:50 prijepodne »
Poštovani kolega prema simptomima koje ste opisali i koji se vide na fotografijama rekao bih da se ne radi o klasičnoj bakterijskoj ili gljivičnoj upali. Naime, kada govorimo o bakterijama i gljivicama, za mjesto koje su one napale karakteristično je nateknuče, crvenilo (crveni rub) i propadanje epitela (nekroza...) a kod gljivične upale i pojava sporangija (paučina i sl.).

Iz navedenoga se mogu izvuči dvije pretpostavke:

1) Osobno mislim (oko 80%) da se radi o virusnom oboljenju. Naime, za viruse, odnosno za njihovo razmnažanje (posebno za viruse herpesa) je karakteristično da stvaraju male mjehuriće koji pucaju i tako se virus širi dalje ali dok je organizam relativno dovoljno jak bori se i nedozvoljava da oštečeno tkivo napadnu bakterije i gljivice...

2) Postoji mogučnost da je ova pojava normalna za ovu vrstu riba, odnosno, da je pojava mjehuriča kod spolno zrelih jedinki jedan od načina slanja informacija (feromoni) u okolinu i privlačenja spolnozrelih partnera. Naime, radi se o slijepoj ribi koja kontaktira s okolinom šaljuči električne impulse koji se odbijaju od okoline i tako im daju informaciju o tome što se nalazi pored njih.

Sukladno navedenom, ja bih na tvom mjestu, naravno poštujuči mišljenje mojih kolegica, dodao vitamine u vodu i hranu i pojačao ishranu "živom" hranom te bih nastavio promatrati stanje.
Tek ukoliko se pojave simptomi bakterijske ili gljivične upale krenuti sa ciljenim liječenjem, pozdrav 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #11 u: Ožujak 23, 2009, 21:47:33 poslijepodne »
slažem se s kolegom plavim da je najvjerojatnije pitanje virusa...i mislim da moraš tome tako pristupiti...
naime, akvarij mu je definitivno premalen, riba je pod stresom i podložna bolestima...i upravo se desilo nešto što i nije neka sreća - virusne infekcije su dugotrajne i velika je sreća ako se riba izliječi
a sve to potvrđuje da je 99% uzroka bolesti naših riba nešto u akvariju....dakle, ako osiguramo svojim ljepotanima uvjete kakve traže, onda ćemo ih imati zdravima i lijepima, ovako ih samo patimo...a i sebe, naravno...

naime, malo sam roštala po internetu i nisam nigdje našla da duhovi mijenjaju izgled tijekom perioda mrijesta, nego samo "komuniciraju" električnim impulsima...

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #12 u: Ožujak 23, 2009, 22:15:48 poslijepodne »
Hvala jos jednom svima na sugestijama, svaka informacija je dobrodosla. Tank je, evo, sav zelen pod tretmanom i ribe su se od jucer navikle (malo su se bojale u pocetku) i dobro ga podnose. Jedu i ponasaju se kao i inace. Duhu je jedna strana sada skoro cista, ima mozda 1-2 mjehurica. Druga strana, ne znam sto bi rekao, stalno se stvaraju novi mjehurici, stari pucaju, no sve skupa mozda nijansu bolje nego sinoc. Ono sto zabrinjava je da sam u jednom ili dva mjehurica primjetio crvenkastu tekucinu koju bi po izgledu definirao kao sukrvicu ili krv, ali jako je sitno i tesko za vidjeti. Osim i dalje ubrzanog disanja, dobro se drzi. Vitamine nisam uspio nabaviti, jer sam stigao s posla tek u 18 i stigao samo do Repica (Sisak), gdje nemaju ni V od vitamina :(.
985plavi: mislim da mogucnost 2 mozemo iskljuciti. U slucaju da je virus, vjerujem da antibakterijski tretman svejedno nece skoditi u smislu sprecavanja sekundarnih infekcija oko tih ranica.
babyboom: mogu probati sa takvim rezimom izmjene vode, ali sam skeptican. Prije sam mijenjao manje vode i nitrati su jednostavno znali doseci apsurdne vrijednosti. Taj akvarij je jednostavno premali.
alleszusammen: ok, uvjerio si me. Zasad cu prvo pokusati izlijeciti ovaj akvarij. Ako ne bude smrtnih slucajeva, kad i ako se sve vrati u normalu, obecajem da cu ili ribe probati udomiti kod nekoga tko ima uvjete za njih, ili se potruditi nabaviti adekvatan tank.
--
Iluvatar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #13 u: Ožujak 24, 2009, 08:43:49 prijepodne »
mislim da lijek protiv bakterijske infekcije ne bi smio štetiti, iako bi mogao izazvati rezistentnost ribica na neke druge infekcije...no, mislim da sad treba gasiti požar...pogotovo ako se mjehurići otvaraju i puštaju sukrvicu...
možeš li duha negdje izdvojiti? naime, ne sviđa mi se to pucanje mjehurića i ispuštanje patogena u vodu gdje su ostale ribice... -?

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #14 u: Ožujak 24, 2009, 11:46:11 prijepodne »
sad sam se sjetila...jel taj lijek sadrži bakar???
jer ribe koje imaju takvu "kožu" kao duh ne smiju dobivati lijekove koji sadrže bakar i ne smiju dobivati sol, znam po mojim kulijima.  synodontis je isto osjetljiv na bakar i sol.
koji si lijek nabavio umjesto contraspota?
i samo da pitam jesi li izvadio ugljen iz filtera :-[
zg centar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #15 u: Ožujak 24, 2009, 13:14:24 poslijepodne »
mislim da bactopur nije frkovit - dosta je blag...i ako je uspio izliječiti mog misgurnusa, onda neće štetiti ni duhu (mislim  -? -?)...
ali, kako veli alles - ugljen? - ako je unutra - vadi ga van!

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #16 u: Ožujak 24, 2009, 14:43:39 poslijepodne »
baktopur može, tu nema problema, ali nisam shvatila o kojem je lijeku riječ. znam da je kolega počeo s contraspotom, al ne vidim na što je prešao -?
zg centar

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #17 u: Ožujak 24, 2009, 21:50:55 poslijepodne »
Stanje je danas nepromijenjeno. Broj mjehurica gotovo isti, par ranica vise. I dalje se krece, i dalje jede, i dalje ubrzano "dise". Cini mi se da postoji manja "upalost" u predjelu skrgi, te mozda oteknuca iza prednjih peraja, ali toliko buljim u njega da vise nisam siguran, mozda je takav bio i prije...
Ni meni se ne svidja to s mjehuricima, pucanjem i sukrvicom, ali nemam nikakvu posudu dovoljne velicine koju bi mogao kontrolirano grijati i filtrirati.
Akvarij tretiram sa Tetramedica General Tonicom. Po opisu to je antibiotik-antimikotik sirokog spektra i iako nisam uspio naci tocan sastav, koliko vidim slovi kao jako siguran za ribe. Znam da su duh, synodontis i sve ribe bez ljuski osjetljive na bakar i sve moguce toksine. Za svaki slucaj, sutra cu izmjeriti i razinu bakra, no vec sam koristio ovaj tonik i to dok je duh bio skroz malen (zbog jedne synodontisove gadnije ogrebotine) i nije bilo problema.
Za ugljen takodjer znam, ali ni ne koristim ga. Po mjerenjima parametara nije bilo nikakve razlike sa i bez ugljena, a zbog prenapucenosti tanka iskoristio sam svaki cm3 prostora za biolosku filtraciju.
Lijek je poceo malo slabiti jer se akvarij poceo bistriti (lijek je izrazito zelene boje koja plasi ribe dok se ne naviknu :). Vidjet cu kako ce sutra izgledati, pa mozda napravim izmjenu vode i obnovim tretman.
--
Iluvatar

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #18 u: Ožujak 25, 2009, 10:10:42 prijepodne »
Stanje je danas nepromijenjeno. Broj mjehurica gotovo isti, par ranica vise. I dalje se krece, i dalje jede, i dalje ubrzano "dise". Cini mi se da postoji manja "upalost" u predjelu skrgi, te mozda oteknuca iza prednjih peraja. Ni meni se ne svidja to s mjehuricima, pucanjem i sukrvicom, ali nemam nikakvu posudu dovoljne velicine koju bi mogao kontrolirano grijati i filtrirati.
Akvarij tretiram sa Tetramedica General Tonicom.

Za ugljen takodjer znam, ali ni ne koristim ga.

Vidjet cu kako ce sutra izgledati, pa mozda napravim izmjenu vode i obnovim tretman.

Moj je savjet slijedeći:

1) Ako si već započeo s liječenjem dovrši turu do kraja a potom izmjena vode i aktivni ugljen u filter 3 dana.

2) Kada prođe drugi dan od stavljanja aktivnog ugljena u filter dodaj tabletice sa dobrim bakterijama u filter.

3) Treći dan izvadi aktivni ugljen iz filtera te dodaj easy life FFM (isti će iz vode pokupiti sve prljavštine i ostatke lijeka ali će i regenerirati sluz na površini tijela riba)(čak bi bilo dobro staviti duplu dozu-pročitaj uputstva kada se provodi liječenje...)

4) Četvrti dan dodaj u vodu vitamine i još jednu dozu tabletica sa dobrim bakterijama.

5) Peti dan ponovo dodaj easy life FFM i nastavi ga redovito dodavati nakon svake izmjene vode

Po onome što si naveo u zadnjem postu (pojava crvenila) možemo pretpostaviti ili da je oštečeno tkivo napala bakterija ili da se radi o iritaciji kože prouzrokovano liječenjem Tetramedica General Tonicom ili, a što je najvjerojatnije, da je posljedica povišene razine nitrata u vodi i manjka kisika (ako nisi uključio pojačanu aeraciju tijekom liječenja).

Također ubuduće moraš jako paziti na razinu nitrata jer oni ako su povišeni također jako iritiraju sluznicu kože a posebice škrga tako da bi oni mogli biti uzrok pojave ove bolesti. Sretno.

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #19 u: Ožujak 25, 2009, 12:30:42 poslijepodne »
985plavi: Igrom slucaja, bas sam od ZOO-Vilija narucio FFM i vitamine. FFM nikad još nisam koristio i ne znam koliko je dobar, ali po napisima ispada da je "eliksir mladosti" za akvarije.
Mozda je doslo do nesporazuma, nigdje nema crvenila. Napisao sam da vidim upalost (udubljenost?) u predjelu skrgi i zadebljanja iza peraja. Jedino sto je crveno je sukrvica u mjehuricima. Aeraciju mislim da nema potrebe dodavati, jer osim mlaza iz filtera, postoji i mlaz pumpe iz spomenute cirkulacije izmedju tankova. Oba mlaza jako mijesaju povrsinu vode i proizvode "stupove" mjehurica skoro do dna aklvarija, pa ne vjerujem da je prozracivanje ikakav problem, s lijekom ili bez. Sto se nitrata tice, ha mogu jedino promijeniti vodu. Obicno bi sredinom tjedna (na pola izmedju dvije izmjene vode) dodao Tetrin Easybalance, koji izmedju ostalog malo srozava nivo nitrata, ali sad kad je akvarij pod lijekom, ne cini mi se pre-pametno ni jedno ni drugo. Izmjerit cu danas nitrate i bakar, pa cu onda odluciti...
Ako sam te dobro razumio, nakon ovog tretmana vise ne preporucas da stavljam antibakterijski tonik?

--
Iluvatar

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #20 u: Ožujak 25, 2009, 15:25:04 poslijepodne »
985plavi: Igrom slucaja, bas sam od ZOO-Vilija narucio FFM i vitamine. FFM nikad još nisam koristio i ne znam koliko je dobar, ali po napisima ispada da je "eliksir mladosti" za akvarije.
Mozda je doslo do nesporazuma, nigdje nema crvenila. Napisao sam da vidim upalost (udubljenost?) u predjelu skrgi i zadebljanja iza peraja. Jedino sto je crveno je sukrvica u mjehuricima. Aeraciju mislim da nema potrebe dodavati, jer osim mlaza iz filtera, postoji i mlaz pumpe iz spomenute cirkulacije izmedju tankova. Oba mlaza jako mijesaju povrsinu vode i proizvode "stupove" mjehurica skoro do dna aklvarija, pa ne vjerujem da je prozracivanje ikakav problem, s lijekom ili bez. Sto se nitrata tice, ha mogu jedino promijeniti vodu. Obicno bi sredinom tjedna (na pola izmedju dvije izmjene vode) dodao Tetrin Easybalance, koji izmedju ostalog malo srozava nivo nitrata, ali sad kad je akvarij pod lijekom, ne cini mi se pre-pametno ni jedno ni drugo. Izmjerit cu danas nitrate i bakar, pa cu onda odluciti...
Ako sam te dobro razumio, nakon ovog tretmana vise ne preporucas da stavljam antibakterijski tonik?

Točno, u ovome slučaju ne vidim simptome bakterijske ili gljivične upale, tako da bih ja osobno radio onako kako sam ti i preporučio (vitamini, razinu nitrata držati pod kontrolom, easy life FFM, svježa hrana...

Offline Iluvatar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #21 u: Ožujak 31, 2009, 20:44:12 poslijepodne »
Evo update: u medjuvremenu sam dovrsio antibakterijski tretman, promijenio vodu, procistio ostatke lijeka aktivnim ugljenom, stavio FFM, dodajem redovno vitamine. Od zive hrane nisam nista nasao po ducanima koji su mi bili dostupni, pa sam malo hvatao gliste po vrtu. I duh i skalar su bili odusevljeni njima. Medjutim, zadnja dva dana, duh je pretao izlaziti iz svojeg skrovista. Mjehurica ima malo vise, veci su i pomakli su se vise naprijed prema glavi. Danas smo primijetili da su mu se dva mjehura formirala na anusu. Veceras je slabo jeo, i doima se nadutim. Ne zeli se maknuti iz skrovista cak ni na direktan podrazaj. Sve u svemu, ne sluti mi na dobro :((
--
Iluvatar

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #22 u: Ožujak 31, 2009, 21:39:33 poslijepodne »
ne znam koliko je pametno loviti gliste po vrtu zbog parazita.

žao mi je zbog ribe :(
zg centar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #23 u: Travanj 01, 2009, 10:27:20 prijepodne »
ako je virusna infekcija, a kako opisuješ njezin "napredak" sve govori u prilog tome, bojim se da malenom nema spasa...

baš se bojim za njega...jadan... :( :'(

a kako sam malo proroštala po inetrnetu, na par mjesta sam našla da ako imaju neprimjerene uvjete, bez obzira što je voda čak i OK po kemijskom sastavu, budu jako podložni bakterijskim infekcijama tipa upala, i virusnim infekcijama koje oslabljuju dišni sustav ili prouzrokuju pucanja kože....

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bijeli mjehurici na "duhu" ?
« Odgovori #24 u: Travanj 01, 2009, 11:51:18 prijepodne »
Ja se i dalje nadam da će se riba izvući  :up: :P ;)

Redovito održavaj vodu kako su ti kolegice savjetovale, u vodu vitamine i FFM te hraniti živom i vitaminskom hranom.

Naime, s obzirom da se radi o velikoj i odrasloj ribi ali (najvjerojatnije) i o virusnoj bolesti koja je prema dostupnim informacijama napala samo kožu i to epidermu (površinski sloj kože) to nam sve skupa daje velike izglede da riba preživi i vrlo se brzo oporavi.
Jako je bitno da se radi o epidermi te da virus ne prodire u dublje slojeve kože, također je bitno i to da nije zahvačena cijela površina kože već samo dijelovi...

Mislim da će biti sve ok, sretno

PS. gliste su pune vitamina, minerala i bjelančevina ja svoje ribe godinama hranim istima i rezultati su super.
    kolegica spominje parazite u glistama za što ja neznam da postoji (moguće da postoji) ali ja takve eventualne probleme rješavam tako da
    gliste prvo zamrznem a onda ih lakše skalpelom mogu izrezati na sitnije komadiće a i siguran sam da je tada sve eventualno parazitsko u
    glistama mrtvo.