Travanj 25, 2024, 22:43:39 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu  (Posjeta: 19670 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« u: Prosinac 19, 2008, 00:50:39 prijepodne »
Evo slika..ako treba još kakvih informacija recite

http://img233.imageshack.us/my.php?image=riba003jt7.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img380.imageshack.us/my.php?image=riba004ku7.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img408.imageshack.us/my.php?image=riba005ou9.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img408.imageshack.us/my.php?image=riba006ig8.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu



Slike su nabrzaka snimljene..nadam se da vidite "ranicu" na donjem dijelu peraje...
Neznam šta da radim, sada je prošlo malo više od tjedan dana od kad sam joj stavio Tetra opći lijek za sve zlatne ribice i sada čekam nekakav oporavak, ali mi se ne čini da se oporavlja..inače ribica se normalno ponaša, jede kak spada itd..

Hvala na pomoći, pošto nisam baš stručnjak u akvaristici.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #1 u: Prosinac 19, 2008, 09:00:48 prijepodne »
Dosta slabo vidim slikice, ali mi se čini da je fizička ozljeda u pitanju koja se inficirala.
I, preporučam ti lijek sera bactopur (ako možeš nabaviti u tableticama, bilo bi bolje, ako ne, može i tekućina, ali onda 1,5 preporučene doze) svaki drugi dan, a u dane koje ne daješ lijek, mijenjaš 30 % vode. Dodaj u vodu malo soli, 1 čajnu žličicu na 10 - 15 l vode, doooooobro otopi prethodno u čaši, da ne ostane niti jedna čestica, i tek onda stavi u vodu (i inače nije loše stavljati, ali 1/4 žličice soli na 10 l vode u akvarij), te jako pojačaj aeraciju (pumpicom ili stavi tako filter da šprica vodu iznad nivoa vode).
Vjerujem da će biti OK.
Svakako nam javi kako se stvar razvija!
I, priključi nam se na hladnovodnoj!

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #2 u: Prosinac 19, 2008, 14:18:31 poslijepodne »
Probaj ovako kako ti je napisala babymum, ako nakon par dana ne vidiš da se oporavlja budemo smislili nešto drugo.

Sretno! :heart:

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #3 u: Prosinac 19, 2008, 16:20:15 poslijepodne »
Evo samo da pošaljem još par malo boljih slika, samo da budete sigurniji o čemu se radi..:

http://img440.imageshack.us/my.php?image=zlatna001eu4.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img379.imageshack.us/my.php?image=zlatna004fe9.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img362.imageshack.us/my.php?image=zlatna006wa6.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img266.imageshack.us/my.php?image=zlatna007hi4.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu


http://img266.imageshack.us/my.php?image=zlatna008vo1.jpg
Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu



Htio bi samo napomenuti da bi mogla biti ozljeda jer je prije par tjedana bila stvaljena jedna plastična biljka unutra, pa može biti da ju je zahvatila repom..ali ne izgleda mi kao ozljeda jer je sve počeo crvenjenjem žilica na toj strani repa i sad se ovo izrodilo iz toga..vidi se na slikama te žilice od početka repa, tanke crvene boje..e tako je na početku išlo skroz do kraja repa ali kako sam rekao sad se to pretvorilo u ovo....

P.S. Puno hvala na brzim savjetima!!  :up:

« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2008, 16:30:19 poslijepodne od Zlatni »

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #4 u: Prosinac 19, 2008, 16:30:32 poslijepodne »
Dodatak:

   Symptoms: The fish's tail or fins are ragged, frayed or appear to be shrinking or decaying.  Goldfish may have red streaks in their veiltails. Treatment: It is best treated with an antibiotic. There will be one best suitable at your local pet store.  Make sure it states that it treats Fin or Tail Rot.   In some cases a secondary infection or fungus will appear. If this is the case, treat the fish for the fin rot and then proceed to the fungus problem.(back to top)

Jel bi ovo mogao biti moj slučaj? Po slikama? Ovo sam našao na www.goldfishinfo.com

http://www.tetra.de/tetra/go/7B58EDADE764E421F2ACAA8AEB25369B/?seite=6&group_id=430&group_2_id=16&lang_id=2

E s ovim gore je ja tretiram već tjedan i pol...
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2008, 16:37:39 poslijepodne od Zlatni »

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #5 u: Prosinac 19, 2008, 17:05:52 poslijepodne »
Pregledala sam slike i dosta sam sigurna da nije fin rot. Kod fin rota se na rubovima perajama pojavljuju bijele gljivice. A perajice izgledaju izlizano kao da nestaju. Nisam to vidjela na slikama.

Goldmed je vrlo slab lijek i koristimo ga više za preventivu nego liječenje. To je vjerojatno i razlog zašto nije uspio pomoći.

Tretman antibiotikom se inače radi eritromicinom za fin rot, i to jednom, dobro otopljenom kapsulom od 250mg na svakih 50l akvarijske vode. Vrlo je efikasan.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #6 u: Prosinac 19, 2008, 19:00:43 poslijepodne »
I kaj mi je "čineti" na kraju  :)
Bacit ovaj lijek i krenuti s drugim ili..?

A kaj kažete na ovu hemorrhagic septicemia
http://www.goldfishinfo.com/diagram.htm
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2008, 19:58:46 poslijepodne od Zlatni »

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #7 u: Prosinac 19, 2008, 21:35:30 poslijepodne »
Pokušaj onako kako ti je preporučila babyboom, ako je ozljeda već i se nakon dva-tri dana trebala vidjeti razlika.

U kakvom je akvaču ribica? Jesi li zamijenio vodu(20-30%) nakon toga? Imaju li drugi nešto slično?

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #8 u: Prosinac 19, 2008, 21:41:08 poslijepodne »
Ako se ribica ponaša normalno i papa nemamo zašto sumjati na ovo što si predložio jer to kreće kao unutarnja infekcija. Inače za to se daje eritromicin u gel hrani. I to jedna kapsula na 25g hrane, doda se želatina, ostavi u frižideru da se stvrdne i onda daje ribici.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #9 u: Prosinac 19, 2008, 22:17:43 poslijepodne »
Hello kolega! Evo, sad sam doista pažljivo pogledala slikice i zaista sam dosta uvjerena da je problem u fizičkoj ozljedi koja se inficirala. Dakle, došlo je definitivno do bakterijske infekcije, bio to uzrok ozljeda, ili infekcija "iznutra".
Bactopur (ako uspiješ nabaviti direct - u tabletama je odličan, a kako sam ti rekla, ako nabaviš kapljice, doziraj 1,5 doze, jer je 1 doza preslaba) će već drugi, treći dan pokazati rezultate.
Ako nakon toga ostane ovakvo (isto) stanje, onda treba krenuti s eritromicinom...ali, tu smo, pa ćemo ti ribač ili ja reagirati!
Svakako promijeni dio vode, i svakako tako mijenjaj svaki onaj dan kad ne stavljaš lijek! I svakako joj stavi sol, kako sam ti već napisala.

Ja sam nedavno imala prestrašnu infekciju u akvariju, pretpostavljam da je bila kombinacija fin rota i columnarisa...i to toliko brzo ubija da ne bi stigao reagirati. Osim toga, ribice su letargične, leže na dnu, neće jesti, čak nisu reagirale na moje milovanje, čemu su se inače silno veselile... :'( :'( :'( Sorry, dalje neću.... :'( :'( :'(

A s obzirom da tvoj maleni jede i veseli je...gotovo sam sigurna da će mu ova terapija pomoći
Gold med je zapravo dobar za održavanje (prevenciju) stanja u akvariju, ali nije neki jako efikasan lijek. Odnosno, doza bi valda trebala biti 4-struka!
Dakle, bactopur direkt, ili bactopur kapi (1,5 doze) a nije zgorega da imaš u pripremi barem dvije kapsulice eritromicina (uvijek), zlu ne trebalo!

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #10 u: Prosinac 19, 2008, 22:36:49 poslijepodne »
Znači:

1. Kupim te tabletice ili kapi--iz Zagreba sam pa mi možete preporučiti di da to nabavim, možda pet centar na drvinju?
2. Sol--e sad pretpostavljam da je to posebna sol za akvaristiku ili?
3. Pošto je sad liječim sa ovim što sam napisao, a na lijeku piše da se nesmije miješati s drugim lijekovima, da promjenim cijelu vodu pa onda stavljam samo ovo što ste mi preporučili ili..??

A šta ćete ..kad mi morate sve nacrtati  :-[

P.S. Žao mi je za tvoje ribice.. :(

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #11 u: Prosinac 19, 2008, 22:40:18 poslijepodne »
1. možeš u pet centru, neki dan sam tamo kupila i tabletice i kapi...dakle, imaju (inače, bježi od njihovih ribica!)
2. sol postoji akvaristička, posebna - preporučam sera ectopur jer je dosta čista i nije preskupa, a ako ne nađeš, može i obična (morska, ali bi bilo dobro da je bez joda)
3. nemoj mijenjati odjednom svu vodu, jer to nikako ne valja, šokiralo bi ribicu. promijeni joj 30-ak posto i slobodno daj nove lijekove - imam iskustva s tom kombinacijom i bude sve OK
4. samo pitaj...nikad nije teško pomoći!

eh...da je samo jedna ribica (ribetina) otišla...no, nećemo o tome :'(...imaš temu na hladnovodnima...

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #12 u: Prosinac 19, 2008, 22:48:36 poslijepodne »
1. Hvala na brzom odgovoru  :klap:
2. Otići ću sutra do pet centra i uzeti tabletice ako nemaju onda kapi i nadam se da će biti te soli ectopur
3. onda dolazim na forum sa tisuću pitanja  :D

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #13 u: Prosinac 19, 2008, 22:59:56 poslijepodne »
1. Hvala na brzom odgovoru  :klap:
2. Otići ću sutra do pet centra i uzeti tabletice ako nemaju onda kapi i nadam se da će biti te soli ectopur
3. onda dolazim na forum sa tisuću pitanja  :D

1....pssst...ne hvaliti!
2. samo naprijed ....
3. udri!  :D

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #14 u: Prosinac 19, 2008, 23:01:53 poslijepodne »
1. Ne hvalim, samo zahvaljujem  8)

Samo još ovo..koliko vode trebam promijeniti sutra kad stavljam tu tableticu..da je večeras spremim za sutra..jel dosta 5 litara ako imam 20l akvarij?
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2008, 23:04:11 poslijepodne od Zlatni »

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #15 u: Prosinac 19, 2008, 23:12:18 poslijepodne »
Bit će dosta - to je oko 25 %...sasvim OK!
Javi sutra kako napreduje!

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #16 u: Prosinac 20, 2008, 18:07:40 poslijepodne »
Evo ovako...
Bio sam u pet centru i kupio:
1. ectopur sol
2. bactopur direct

E sad imam kao što sam naveo 20L akvarij i jučer sam pripravio 5l vode..sad sam dodao u tu kantu 1,5 čajnu žličicu soli...
a za ove tabletice neznam da li da ih stavim u kantu da se otope pa onda vodu iz kante uliti u akvarij ili da vodu iz kante ulijem u akvarij i onda ubacim tabletu i neznam koliko tablete da stavim pošto su oni naznačili jednu tabletu na 50 litara vode??

Malo sam čitao uputstva za bactopur direct i vidim da se spominje "bloated bellies", "protruding scales", "bulging eyes", "dark coloration" "lack of appetite" itd. a moja riba te simptome nema..pitam samo da budem siguran da stavljam pravu stvar u vodu, i da li joj se može nešto dogoditi ako recimo "fulamo" s lijekom odnosno tretmanom -?

I... :( danas sam primjetio da joj se mali komadić peraje otkinuo od ostatka repa kao da se taj maleni dio repa počeo odvajati od ostatka repa..nadam se da razumijete..i to je baš na tom zahvaćenom području

Nadam se brzom odgovoru

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #17 u: Prosinac 20, 2008, 18:45:04 poslijepodne »
Ovdje je došlo do neke zabune. Naime baktopur direkt je sredstvo za unutarnje, a ne vanjske bakterijske infekcije, tebi treba baktopur u kapima za vanjske infekcije.


Pogledaj kakav ribica ima izmet, ako kaka normalno definitivno je infekcija samo vanjska, pa nema potrebe za tabletom.
« Zadnja izmjena: Prosinac 20, 2008, 18:47:29 poslijepodne od Ribač »

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #18 u: Prosinac 20, 2008, 20:09:46 poslijepodne »
Hello kolega! Evo, sad sam doista pažljivo pogledala slikice i zaista sam dosta uvjerena da je problem u fizičkoj ozljedi koja se inficirala. Dakle, došlo je definitivno do bakterijske infekcije, bio to uzrok ozljeda, ili infekcija "iznutra".
Bactopur (ako uspiješ nabaviti direct - u tabletama je odličan, a kako sam ti rekla, ako nabaviš kapljice, doziraj 1,5 doze, jer je 1 doza preslaba) će već drugi, treći dan pokazati rezultate.
Ako nakon toga ostane ovakvo (isto) stanje, onda treba krenuti s eritromicinom...ali, tu smo, pa ćemo ti ribač ili ja reagirati!
Svakako promijeni dio vode, i svakako tako mijenjaj svaki onaj dan kad ne stavljaš lijek! I svakako joj stavi sol, kako sam ti već napisala.

Ja sam nedavno imala prestrašnu infekciju u akvariju, pretpostavljam da je bila kombinacija fin rota i columnarisa...i to toliko brzo ubija da ne bi stigao reagirati. Osim toga, ribice su letargične, leže na dnu, neće jesti, čak nisu reagirale na moje milovanje, čemu su se inače silno veselile... :'( :'( :'( Sorry, dalje neću.... :'( :'( :'(

A s obzirom da tvoj maleni jede i veseli je...gotovo sam sigurna da će mu ova terapija pomoći
Gold med je zapravo dobar za održavanje (prevenciju) stanja u akvariju, ali nije neki jako efikasan lijek. Odnosno, doza bi valda trebala biti 4-struka!
Dakle, bactopur direkt, ili bactopur kapi (1,5 doze) a nije zgorega da imaš u pripremi barem dvije kapsulice eritromicina (uvijek), zlu ne trebalo!

Daj me nemojte zezati...ovo čudo sam platio skoro 60kn...  :o

Riba normalno jede i normalno joj izgleda feces... ali nije istina da je to sredstvo za samo unutarnje bakterije..piše against internal and external bacteria...ali kako sam naprijed napisao simptome moja ribica nema(od ovih koji su nabrojani..možda je malo danas apatična ali može biti da je to zbog vremena)

Evo linka na proizvod:

http://www.sera.de/index.php?id=353&L=1&type=ht


Nemojte se ljutiti, ali molim Vas da mi date preporuku liječenja moje ribice SAMO ako ste sigurni što da joj dam..bed mi je ovako kupovati stvari napamet i stavljati u akvarij..imam doma životinjsko carstvo i liječio sam sve i svašta ali s ribicom nemam iskustva u liječenju tako da nemam pojma o lijekovima itd..
Stoga bi molio da mi potvrdite dal da stavljam ovo što sam kupio ili da zamjenim sutra u pet shopu za te kapi... :( :(

Ja sada neću ništa stavljati dok mi ne "potvrdite" dal je to dobar i neškodljiv lijek za nju..
Još jednom, nemojte se ljutiti ;)
« Zadnja izmjena: Prosinac 20, 2008, 20:18:33 poslijepodne od Zlatni »

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #19 u: Prosinac 20, 2008, 20:12:50 poslijepodne »
Direkt je jači pa bi morao djelovati i na ovo. Samo ti objašnjavam zašto drukčije piše na lijeku. Ovo je žešći tretman.

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #20 u: Prosinac 20, 2008, 20:26:37 poslijepodne »
Ima još jedna mogućnost, redovno mijenjaj (svaki dan) dio vode. ja svojim ribama, kada obole , tu jedinku odvojim u manji akvarij i redovno joj svaki dan ili svaki drugi dan mijenjam dio vode. Ne upotrebljavam nikakve lijekove.Ako ipak rikne, onda je opet manja šteta jer ne zarazi u međuvremenu ostale ribe. I onda kupim novu...
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #21 u: Prosinac 20, 2008, 20:32:39 poslijepodne »
 :)
E ja nebi da rikne..
Stvar je u tome da i ja nisam za lijekove ali nevjerujem da će se to povući samo od sebe, bez lijekova..možda sam u krivu..

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #22 u: Prosinac 20, 2008, 20:35:52 poslijepodne »
Gle, od direkta će proći, ali to nije njegova primarna funkcija i zato piše drukčije na kutijici...

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #23 u: Prosinac 20, 2008, 20:47:24 poslijepodne »
Neznam zašto mi je babyboom napisala/o da uzmem bolje direkt...valjde jer je jači...
Znači da ipak stavljam te tablete ili da mijenjam sutra za tekućinu???

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #24 u: Prosinac 20, 2008, 20:50:32 poslijepodne »
Polako!
Stavio si dobro sol! Mogao si još malo, ali ovo je dobro!
I sad, prepolovi tabletu (doza je okvirna) i dobro je smrvi (preporučam da je staviš između vrećica i stučeš batom za meso) i onda rastopi u čaši vode i dodaj ribici.
Bactopur direct jest i za unutarnje i za vanjske bakterije. Nešto je jači od kapljica...i odličan je lijek. Sigurno će ti pomoći ribici, samo budi strpljiv.
I sad, kad ga staviš, sutra promijeni 30 % vode s pripremljenom, odstajalom, posoljenom, vodom... Preksutra dodaj opet pol tabletice, pa onda slijedeći dan mijenjanje vode, pa slijedeći pol tabletice....i tako dok ne prođe ranica pa još dva dana...
I moraš pozitivno misliti!
Bit će malecki OK!

Ovakva infekcija se jako teško liječi samo mijenjanjem vode i solju, dakle, lijek je nužan, ako ne želiš da se ribica muči i da je boli...
Sretno i javi kako je maleni!
A imaš koju slikicu cijele ribice?