Ožujak 28, 2024, 10:22:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bijele tockice?  (Posjeta: 15043 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #25 u: Srpanj 15, 2004, 13:24:00 poslijepodne »


Citat: Fauna



Neda ti se jer sigurno negde gresis.



Nije ti toneka logika. Neda mi se jer nitko nije naglasio da moram, ne jer mislim da grijesim.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #26 u: Srpanj 15, 2004, 13:47:00 poslijepodne »


Gwyeenth, nemoj se ljutiti... cinjenica je da na zalost nema veterinara koji se bave ribama i da ti ovdje ljudi s malo manjom ili malo vecom sigurnoscu govore ono sto su naucili iz iskustva ili iz kakve knjige, s interneta...


Ja sam se nasla u istoj situaciji kao i ti, u istim problemima.... Cinjenica je da kada vidis da su ti ribe bolesne probas saznati sto vise o toj bolesti prije nego ju pocnes lijeciti... kako je Fauna rekao radi se o parazitu koji je gadan za ribe ako se ne lijeci, ali je isto tako jedna od napasti koje se najlakse mozes rijesiti... dakle, povisena temperatura vode ubrzava njihova zivotni ciklus i ako ubacujes lijek u akvarij kako je propisano, nakon 5 dana trebala bi vidjeti rezultate - kao sto i jesi...


Filter s spuzvicom ne bi trebao smanjiti koncentraciju lijeka u akvariju, bar ga ja nisam iskljucila i sve je bilo o.k... po mom nestrucnom misljenju ne bi trebalo iskljuciti nijedan tip filtera, samo ukloniti aktivni ugljen koji na sebe veze lijek ...


Sto se tice uklanjanja lijeka iz vode, uklonit ces ga sama s vremenom prilikom izmjene vode... u pocetkuces mu smanjiti koncentraciju, a zatim i kompletno ukloniti... no ja nisam imala taj problem jer sam promijenila kompletnu vodu....osim toga, ako se ne varam, mislim da sam procitala negdje da se ciste parazita zadrzavaju u samoj vodi, plivaju dok ne naidu na domadara, sto je jos jedan odlican razlog zasto promijeniti citavu vodu...


Ja sam, perfekcionista kao i u svemu drugom, odlucila sve izvaditi van, dezinficirati i ponovno sloziti... cinjenica je da na taj nacin ubijes i korisne bakterije u akvariju, ali mi se cini da je to mala cijena ako znasda isto tako zasigurno ubijes i parazite ako su se slucajno negdje zadrzali- bakterije ce se ponovno razviti, trebat ce vremena, ali hoce... znaci, na tebi je da odlucis sta ces napraviti... moja odluka je bila da sve dezinficiram, probam sto bolje priremiti cistu vodu, napraviti sto manji stres zaribei rijesiti se parazita.


Da li treba ocistiti cijeli akvarij ili ne, ne znam, i upravo zbog toga sam isla na sigurniju varijantu... bio on 40, 80 ili 300 litarski akvarij...


Znaci, ribe si trenutno izljecila, a da li ce ti se bolest vratiti ili ne... za djelomicno ciscenje akvarija nisam sigurna, ali ako sve to napravis uz dezinfekciju - siguno nece!!! Druga varijanta je ponoviti tretman za svaki slucaj - ja ne bi!


Uglavnom, odluka je tvoja... uzmi u obzir sve sto su ti ljudi napisali i odluci sama sta ti najbolje odgovara i sta mislis da je za tebe i tvoje ribe idealno rijesenje...


Samo cu jos dodati, moje ribe su jos zive, zdrave... i bolest se nije vratila...


Sretno!!!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #27 u: Srpanj 15, 2004, 16:05:00 poslijepodne »


Voda mora proraditi i odstajati par dana. Gdje da drzim ribe za to vrijeme? Ako ih ovako oslabljene stavim u nespremnu vodu, sta se desava?


Ne ljutim se, naprotiv, svi ste nesto napisali u dobroj namjeri, samo pomalo gubim zivce zbog svih komplikacija.


Jednostavno cu promjeniti trecinu vode, ionako je vrijeme, ocistiti filter i za 15 dana ponoviti terapiju (mozda u manjoj dozi) imoliti Boga da mi pokaze kako nisam radila na suncu uzaludno.





Jos jedno majusno pitanje: Kada mogu donjeti nove ribe u akvarij? Postoji li opasnost za nove ribe s obzirom na prisutnost lijeka u vodi? Da ih za svaki slucaj, kao moguce kliconose, stavim u karantenu?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #28 u: Srpanj 15, 2004, 16:17:00 poslijepodne »
Citat: Gwyneeth



Voda mora proraditi i odstajati par dana. Gdje da drzim ribe za to vrijeme? Ako ih ovako oslabljene stavim u nespremnu vodu, sta se desava?


Ne ljutim se, naprotiv, svi ste nesto napisali u dobroj namjeri, samo pomalo gubim zivce zbog svih komplikacija.


Jednostavno cu promjeniti trecinu vode, ionako je vrijeme, ocistiti filter i za 15 dana ponoviti terapiju (mozda u manjoj dozi) imoliti Boga da mi pokaze kako nisam radila na suncu uzaludno.





Jos jedno majusno pitanje: Kada mogu donjeti nove ribe u akvarij? Postoji li opasnost za nove ribe s obzirom na prisutnost lijeka u vodi? Da ih za svaki slucaj, kao moguce kliconose, stavim u karantenu?





Ja nisam slijedila savjete akvarist vec sam ribice stavila u posebnu posudu s vodom i svakih sat vremena mijenjala po 2 dcl stare s friskom vodom, u stvarinavikavala sam ribice nacistu vodu u akvariju... zatimocistila akvarij i onda sve zajedno prebacila u pripremljeni, cistiakvarij....


Ako ribe stavis u nepripremljenu vodu dozive jos veci sok i postoji mogucnost da pokrepaju... ovisi u kako su losem stanju...


Ja ne bih ponavljala terapiju ako ti se bolest ponovno ne pojavi... ali to bi ipak trebao savjetovati netko iskusniji jer ne znam koliko je dobro opet ribe izlagati lijeku ako nije potrebno...


Nove ribe mozes donjeti cim si sigurna da u akvariju nemas parazita... i naravno OBAVEZNO, svaki put kada unosis nove ribe u akvarij prije u karantenu s njima bar 10-ak dana! Moje su se razbolile upravo zato sto nove nisam stavila u karantenu, a vjerujem i tvoje iz istog razloga!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #29 u: Srpanj 15, 2004, 16:18:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Ja nisam slijedila savjete akvarist vec sam ribice stavila u posebnu posudu s vodom...



Ovdje naravno mislim na staru vodu iz akvarija!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #30 u: Srpanj 15, 2004, 16:43:00 poslijepodne »


Ooook, onda se javlja novo pitanje. Mama mi se upravo vratila sva sretna doma s 2 nova platija (mogu li se platiji i macorepke krizati jer ovi izgledaju upravo kao manestra od ovo dvoje) i novim cistacem (imat ce posla, pocele su se mnoziti alge), i sada ja neznam kamo bi s njima. Dakle, pitanje glasi: kako radim karantenu, odnosno, sto to predstavlja. Mislim, znam sto rijec znaci :) ali neznam sto to znaci u svijetu akvaristike. Stavim ih u posebnu posudu i....onda?


Odgovor potreban hitno! Hvala!
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #31 u: Srpanj 15, 2004, 17:28:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Filter s spuzvicom ne bi trebao smanjiti koncentraciju lijeka u akvariju, bar ga ja nisam iskljucila i sve je bilo o.k... po mom nestrucnom misljenju ne bi trebalo iskljuciti nijedan tip filtera, samo ukloniti aktivni ugljen koji na sebe veze lijek ...



 Bach, moram da ti skrenem paznju oko filteraali da se ne naljutis.. Lekovi kao sto su Sera-costapur, IhtioMax,..(zavisno o kojem jeproizvodjacu je rec)koji nam sluze u suzbijanju ove gorenavedene bolesti, iskljucivo se primenjuju bez rada filtera uz dobru aeraciju vazduha. Kolicina leka koju proizvodjac propisuje podrazumeva samo kolucinu vode u akvarijumu jer se podrazumeva da filter dok traje terapija nema funkciju.(ovde mislim na spoljne filtere)Ne bih sada da ulazim u detalje da objasnjavam zasto je to tako i zbog cega ne treba filter da radi ali cu samo reci da lek mora da kruzi po celom akvarijumu a ne da ga filter uvlaci u taj deo gde je on. Uz pomoc rasprsivaca vazduha mi stvaramo turbulencije u akvarijumu i pokrecemo lekpocelom akvarijumu . Ovo sto sam napisao nacices u mnogim literaturama pa cak i onim najstarijim ( ne bih da citiram knjigu) ali isto tako iskustvo moje i jos mnogo iskustava starih akvarista.


I da jos dodam,aktivni ugalj posle terapije ima iskljucivu namenu da pokupi sav lek koji je u akvarijumu, jer ako to ne ucinimo lek ce vremenskimnogo duze da se zadrzi u akvarijumu nego sto ti navodis i u tom slucaju terapija kao da i nije zavrsena nego se nastavlja. Naravno kada pokupi sav taj lek, on se menja.


 


Citat: Bach
Ja ne bih ponavljala terapiju ako ti se bolest ponovno ne pojavi... ali to bi ipak trebao savjetovati netko iskusniji jer ne znam koliko je dobro opet ribe izlagati lijeku ako nije potrebno...



Naravno ne bih sve ovopisao i davao savete da nemam veliko iskustvo..Inace moj posao je basvezan sazivotinjama, tako da moram dosta toga da znam.Hvala Bogu sto ga imam toliko da mogu nekome da ponudim i pomognem. A sada da li ce neko to uzeti ili ne, to je stvar one druge strane koja trazi savet i pomoc.


 Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji. A sada ako neko smatra da je uspesno izlecio ribe, ne mora da ponavlja ako nece.Moram samo da napomenem da nakininhlorid ( baza leka protiv Ihtioftiriaze) neke vrste riba su veoma osetljive ( Botia macracantha), gde treba biti veoma obazriv sa doziranjem ovoga leka, znaci nema ni ponavljanja terapije...


 Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #32 u: Srpanj 15, 2004, 22:20:00 poslijepodne »


Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode (ima li mogucnosti da bolest nije ni izljecena vec da se parazit samo pritajio?) s obzirom na to da nemam filter s ugljenom?


P.S. Kupila sam dvije zebre-leopard, divne su
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #33 u: Srpanj 16, 2004, 08:52:00 prijepodne »


Citat: Fauna
Bach, moram da ti skrenem paznju oko filteraali da se ne naljutis....



Ma 'ko se ljuti !?!? Mogu ti samozahvaliti sto nas savjetujes !!!! Nema tako jako puno ljudi koji se bave ribama i jos imaju puno iskustva...


Ne znam da li mi je uspjelo, ali probala sam naglasiti da je sve sto pisemstvar iskljucivo mojeg iskustva s tom bolesti... kako sam se s tim nosila i ja i moje sirote ribice, i kako je sve zavrilo... sve u svemu, kombinacijom malo zoo shopa,savjeta sakvarij.net-a imalo samostalnih zakljucaka dovede covjeka do nekog rijesenja, mozda ne idealnog, ali sva sreca na forumu pa mozemo i dalje uciti...


Citat: Fauna
Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji.



Eto, to zaista nisam znala... ali pretpostavljam da parazit nije jaci nego su ribe jako iscrpljene?


Citat: Fauna
Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Ma ne naljutim se ja sam tako...


[/QUOTE]

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #34 u: Srpanj 16, 2004, 08:57:00 prijepodne »


Citat: Gwyneeth
Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode



.... ne znam, mozda mozes staviti malo aktivnog ugljena u neku najlonku i ubaciti u filter ako je dovoljno velik? Fauna?



Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #35 u: Srpanj 16, 2004, 09:10:00 prijepodne »


Citat: Gwyneeth
Dakle, pitanje glasi: kako radim karantenu, odnosno, sto to predstavlja. Mislim, znam sto rijec znaci :) ali neznam sto to znaci u svijetu akvaristike. Stavim ih u posebnu posudu i....onda? Odgovor potreban hitno! Hvala!



Evo, pogledaj malo ovaj link, tu imas napisano malo o karanteni: http://www.ciklidi.com/akvarij/bolesti/bolesti.shtml

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #36 u: Srpanj 16, 2004, 14:11:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Citat: Fauna
Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji.



 Eto, to zaista nisam znala... ali pretpostavljam da parazit nije jaci nego su ribe jako iscrpljene?



 Bas upravo tako.Ribe su posle prvog napada parazita iscrpljene i sa oslabljenim imunitetom, tako da drugi napad za njih je mnogo opasniji.


 
Citat: Bach
Citat: Gwyneeth
Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode



.... ne znam, mozda mozes staviti malo aktivnog ugljena u neku najlonku i ubaciti u filter ako je dovoljno velik? Fauna?



 Bach je odgovorila bas onako kako bih i ja. Znaci aktivni ugalj ako ga nabavis na meru, postavi ga u najlonku carapu i nakon prikuljanja leka (dan,dva)obavezno taj aktivni ugalj zameniti novim. E sada i tu ce mozda neko odreagovati svojim licnim iskustvom i reci da nije potreban aktivni ugalj nakon prikupljenog leka. E vidite ja sam pristalica non-stop prisustva aktivnog uglja u filterima, stim sto ga povremeno treba menjati ( najduze mesec dana). Aktivni ugalj nista ne smeta korisnim bakterijama u filteru i ne moze da narusi biolosku ravnotezu ako se pridrzavate pravila redovnogmenjanja aktivnog uglja.


 Aktivni ugalj je u savkom slucaju dobro dosao u filterima narocito novoformiranim akvarijumima gde hemizam vode nije izbalansiran i gde nije uspostavljena bioloska ravnoteza. Bas zbog takvih problema riba je pod stresom imoze da dodje do raznih oboljenja u akvarijumima pa izmedju ostalog i pojava Ihtioftiriaze.


 Sto se tice karantinskog akvarijuma, svako bi trebao da ga poseduje i veliki deo problema bi bio resen. O tom karantinskom akvarijumu ne bih da pisem jer zaista je o tome bilo dosta receno na forumima.


Citat: Bach
Citat: Fauna
Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Ma ne naljutim se ja sam tako...



 A ja sam se zabrinuo da ces se mozda ljutiti...