Travanj 24, 2024, 06:46:56 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)  (Posjeta: 13084 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #25 u: Lipanj 18, 2007, 15:11:00 poslijepodne »


dobio jedan odgovor: kaže kolega da svakako, ako još imaju tu sluz po sebi, promijeniš 30 % vode, daš vitamine i nabaviš neki antibiotik širokog spektra, tipa tetraciklin, ili slično...jer je njegovo iskustvo da s ničim drugim nije uspio riješiti sličan problem sa svojim ribicama...a lijek koji je istog sastava kao naš bactopur ili medimor mu nije pomogao dovoljno dobro...


doziranje je jedna tableta najslabije jačine na 50 l vode...svaki treći dan


zaista bih volio da se jave i neki naši iskusni vlasnici skalara, jer američki lijekovi su drugih naziva, i dosta mi je teško saznati koji naš odgovara njihovima!

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #26 u: Lipanj 18, 2007, 16:48:00 poslijepodne »
e izgleda da sam izazivala vraga s nevidljivim simptomima. jučer je velikom mužjaku bio rep skupljen i pomalo ofucan a ovo me dočekalo dok sam došla s posla (slike su loše jer nije htio biti miran a sad mi se fotić ispraznio.





cijeli rep i donja perja mu vise u tankim nitima, a ovaj bijeli dio na repu su čupave bijele niti i ne mogu reći da li je to neka plijesan ili njegovo rastureno tkivo. kako se ovo moglo dogiti preko noći? jel moguće da algojed ipak ima veze s ovim?

u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #27 u: Lipanj 18, 2007, 17:57:00 poslijepodne »


nema sigurno algojed nikakve veze s time...toliko zločesti ipak nisu, a nisu ni mesojedi..da gnjavi, to da, ali ako je sigurno algojed, onda je biljojed i ne bi tako žestoko napadao!


pokušat ću poslati sliku dalje, a ovo sam našao na akvarij.netu:


jeli možda ipak nešto od toga? ako jest, hitno nabavi pravi antibiotik, i izdvoji ga u karantenu!


2.BAKTERIOLOŠKO RASPADANJE PERAJA
Uzročnik su bakterije iz roda Aeromonas i Pseudomonas.Češće se susreće kod mladih riba koje su tome podložnije.Infekcija počinje zamućenjem rubova peraja koje nakon toga pobijele i počnu se raspadati,a osnova peraje postaje crvena i upaljena.Kao sekundarna infekcija javlja se plijesanj,Saprolegnia.
Tretman je kod blažih slučajeva sa acriflavinom ili malahitnim zelenilom.Kod jačih upala tretiranje antibiotikom na bazi nitrofurationa.Prevencija je dobra kvalitet vode i normalna naseljenost,a u početnom stadiju ribu prebaciti u karantenski akvarij i u čistu vodu,moguće je povlačenje bolesti bez djelovanja kemikalija.

3.FLEXIBACTER COLUMNARIS,kolumnaris
Najpogubnija je bakterijska bolest,a manifestira se najprije na rubovima peraja koji se počinju dezintegrirati,ostaju samo žbice.U kasnijoj fazi u tolikoj mjeri oštećuje kožu tako da ostaju otvorene rane koje ubrzo prekrije plijesanj kao sekundarna infekcija.Škrge također mogu biti zaražene i raspadati se.Kod maldih rina škržne resice su zaljepljene zbog izlučivanja škržnog epiteluma te dolazi do blokiranja resorpcije kisika iz vode i ubrzanog disanja ribe.Riba je općenito po ponašanju letargična,ne reagira na podražaje(možemo je uhvatiti rukom)i prevrće se.Uzok pojave je loš kvalitet vode,visok nivo amonijaka i mali sadržaj kisika koji pospješuje infekciju
Tretman je moguć samo kao dugotrajna kupka u akutnoj formi acriflavinom 5 ml/1 litru vode ili Chloramphenicolom ili još bolje zajedno,pošto se često kao sekundarna infekcija pojavljuje plijesanj.

Offline HELENA & MARKO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Dob: 42 Lokacija: Virovitica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #28 u: Lipanj 19, 2007, 01:27:00 prijepodne »


Evo pronašao sam jedan link sa pitanjima/odgovorima o bolestima koje muče i tvoje ribe,ima par pitanja baš o simptomima koje pokazuje ovaj tvoj skalar. E sad problem je u tome što su navedeni lijekovi nama nepoznati pa bi bilo dobro da ti netko tko malo bolje poznaje lijekove kaže koji bi od tih bio sličan nekome kojega kod nas možeš nabaviti, a i nama će pomoći za članak


Uh zaboravih ga stavit, a kasno je i umoran sam za


http://www.fishyfarmacy.com/Q&A/fin_disorders.html





Edited by: HELENA & MARKO
Virovitica
No Brain, no Pain!!!
Da riba valja za jest i šunke bi plivale!

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #29 u: Lipanj 19, 2007, 07:43:00 prijepodne »


Bog, pogledao sam i ovaj link, i odgovor je isti: bakterijska i to jaka infekcija, poduzeti sve što se u tim slučajevima poduzima - dakle, antibiotik ili sulfa lijek ili neki posebni pripravak za liječenje tih bakterijskih infekcija...


Ništa, nego Ivanka, pokušaj što možeš...ali mislim da bi svakako bilo dobro tvog ljepotana (koji će ozdraviti, nadam se) izdvojiti, da ne bi zarazio ostale mališane...


I svakako nam javljaj kako se stvar razvija - jučer si mogu zamisliti kak ti je bilo vidjeti ga, mi smo pali u nesvijest vidjevši samo njegovu sliku...jadničak maleni...

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #30 u: Lipanj 19, 2007, 11:08:00 prijepodne »


stvar je u tome da mi se čini da su i mališani musavi iako su aktivni i jedu i peraje su im zasad o.k.


imam doma eritromicina koji sam kupila za cb, ali to nema nikakv učnika na ribe ili?


u pet shopu mi je šefica (u koju fakat imam povjerenja) preporučila da probam samo sa svakodenvnim izmjenama vode. A lijek koji oni inače koriste je ektopfluid od JBL-a (valjda sam dobro zapamtila)


Bojim se da bi ga stres ganjanja i seljenja u drugi tank možda dodatno oslabio? da ga selim ili ne? (naravno moram prvo kupiti tank i grijač, ali imala sam to ionak u planu pa nije bed)


bactopur ili samo voda. Mislila sam samo mjenjati vodu svaki dan i ako se ništa ne popravi do slijedećeg tjedna od pondjeljek aili možda već od petka probati s tim JBL lijekom...
u oblacima

Offline HELENA & MARKO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Dob: 42 Lokacija: Virovitica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #31 u: Lipanj 19, 2007, 11:49:00 prijepodne »
Teško da će mu izmjena vode pomoći, bolest je već gadno napredovala. Najbolje bi bilo da ga preseliš i liječiš zasebno. Riskiraj sa stresom jer mu nema druge, ako ne dobije što kvalitetniju i brzu terapiju uginut će pa ti na žalost dođe na isto, ai zaštitit ćešostale ribe.
Virovitica
No Brain, no Pain!!!
Da riba valja za jest i šunke bi plivale!

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #32 u: Lipanj 19, 2007, 12:07:00 poslijepodne »


sumnjam da će samo izmjene vode pomoći - eritromicin je dobar antibiotik, širokog je spektra, morao bi pomoći....


ovaj lijek koji ti je gospođa preporučila sam čuo da je dosta dobar, no bojim se da je infekcija preveć uznapredovala kod velikog skalara, njemu pod hitno treba antibiotik, ako ga želiš spasiti...


i još jednom, svakako ga preseli...malenima onda možeš dati taj lijek, a njemu antibiotik!

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #33 u: Lipanj 19, 2007, 18:24:00 poslijepodne »
eritromicin onda, 5 mg na litru ili manje?, ili više? ja ne znam to sam koristila za cb prije useljenja riba. u kombinaciji s bactopurom ili samo. i jel ne bi mozda bilo dobro staviti bar jednu dozu u glavni tank radi prevencije bolesti kod malih skalara (da ju ubijem i u filteru i u vodi i podlozi...
u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #34 u: Lipanj 19, 2007, 20:18:00 poslijepodne »


svakako stavi jednu dozu u veliki tank, a bolesnika onda liječi nekoliko dana...i da, ide 5 mg na 1 l, koliko se sjećam...


jako mi je žao što ti nismo mogli konkretno pomoæi, vidim da nisi zadovoljna, a ja se rastepo po drugim forumima da nađem pomoć, a vidim i kolege...?Edited by: babyboom

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #35 u: Lipanj 20, 2007, 08:47:00 prijepodne »


joj baby pa nije da nisam zadovoljna, nego ste miu temi sudjelovali samo ti i Helena i marko... mislim od 3 000 članova. mogla sam te onda nazvati na mob i bok! Ljutim se jer znam da puno ljudi ima skalare a samo si mi ti zainteresiran pomoći...


Sestra će danas donijeti staklo i fluval 1 za karantenu, pa ću mu dati antibiotik. U velikom ću mjenjati vodu svaki drugi dan do pon., pa ćemo vidjeti kak se budu maleni držali...





još jednom, nemoj se baby ljutiti, držim fige da ti nikad ne moram vraćati ovakvu uslugu kakvu su ti meni napravio u ovoj temi
u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #36 u: Lipanj 20, 2007, 11:15:00 prijepodne »


ma....ne ljutim se...nikako...ne znam ti ja što je to...


razumijem te potpuno, jer znam kako je meni kad nema pomoći, a ja gledam svoje mališane kako pate...no, vjerojatno se kolege ne javljaju jer misle da, ili dobro "radimo", tj. oni bi rekli isto, ili nemaju takvo iskustvo...siguran sam da bi već neko reagirao da zna nešto pametnije...


držim palce tvome ljepotanu....od srca...naravno ibebama...

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #37 u: Lipanj 22, 2007, 13:59:00 poslijepodne »
crni je uginuo. algojed ide udomiteljima ili vječna lovišta jer ga više ne mogu gledati! stvarno, nisam luda. konstantno je plivao za ozljeđenim skalarom i grickao mu ranicu. znam da ga nije on samostalno ubio ali da je pomogao... je!

dodala sam jednu dozu eritromicina u glavni tank i od toga je crni bio živnuo ali svakako nije preživio noć. bebe su o.k. Plivaju, jedu sipam ih vitaminom svako hranjenje (nadam se ne previše jer jedina stvar gora od ove boleštine je ribanje zelene točkaste alge sa 50 cm dubokog stakla!).

mijenjati ću vodu periodički, pa možda slijedeći tjedan dodati još eritromicina. ako se ne razbole onda su vjerojatno oni i unjeli bakteriju u tank. a kupila sm ih nadajući se još jednom paru... sad se nadam barem jednom zdravom...

u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #38 u: Lipanj 22, 2007, 20:53:00 poslijepodne »


šteta crnoga, bio je jako lijep...no očito da je eritromicin malo zakasnio - dobro da si ga stavila malenima, da se oni dalje ne razboljevaju - no, mislim da nisu oni krivi - čini mi se da su velika curica i crni donijeli tu boleščuru iz starog tanka (ugibale su ti rasbore, zar ne?), ali kako su bili veliki, inkubacija je kod njih trajala dugo...

Offline Kassad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 297
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #39 u: Lipanj 23, 2007, 14:58:00 poslijepodne »
Sorry ekipa, malo kasno Marko na Kosovo stize...

...ja sam svojeg zucu zaljecio medazolom. Kakao je bijelo, i raspale mu se peraje, bile su krvave kod korjena, te nije jeo...

Najprije je dobio kratkotrajnu slanu kupku, a potom sam mu udrobio 1/4 250mg tablete medazola u 5L karantenu koju sam samo areirao i mjenjao 1/2 vode svaka dva dana...

danas sretno pliva...

trenutno su mi na lijecenju u karanteni nova dva poklonjena predivna skalara (raspadnute/sljepljene bocne perajice i gornja, te nekakva zelenkasta plijesan po njima, i krvavi korjeni peraja).U nutra sam uvaljao za sada samo bactopur, na kojem ce biti tjedan dana, nakon toga ide kratkotrajna slana kupka, te jos tjedan dana inkubacije da vidimo kak ce se dalje ponasati. Ako se ne oporave do kraja, ukljuvivo i peraje, dobiju porciju s medazolom...Za sada s perajama jos ima problema samo jedan, ali mislim da ce biti ok, tak da ostatak kure mozda nece trebati...

Inace medazol ne bi trebao stetiti ribonima, pa to je antibiotik...samo treba pogoditi doziranje...ovo moje je na srecu funkcioniralo za mene...

Pouka: nikad ne stavljaj direktno ribe u glavni tank, uvjek 2-3tjedna karantene da vidis sto se desava i kako se ponasaju, te preventivno ih malo zasoli unutra na cekanju, da im malo "propuses" skrge...Promatraj jel jedu, plivaju, seru...Tek kad si sigurna da je sve normalno, ubaci u glavni tank...

Inace mali tankic od cca 20-25L ne kosta vise od 50-100 KN preko oglasa, a vjeruj mi pristedjet ce ti gomilu troskova i problema kada lijecis glavni akvarij... Za njega ti treba jos samo grijac, a filter napravis sama do 0,5L pet-boce...



Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #40 u: Lipanj 23, 2007, 15:44:00 poslijepodne »
da, pa kupila sam i karantenu ali prekasno. a dok sam kupila male skalare nisam se brinula jer iz tog petshopa još nikad nisam donjela bolesnu ribu. U malom su mi tanku pokrepale rasbore nakon što sam dobila borca iz Tukana, a u to vrijeme su veliki skalari već bili u velikom tanku, samo moguće je da sam ja bolest prenjela s opremom (crijevo za vađenje vode, bačvice u kojima mi voda stoji itd...). jesam ja to sve oblijala kipućom vodom i stalno se spremala kupiti hipermangan ali na kraju nisam, pa sad ne mogu ne pitati se...

no, eto sad još samo pazim malce da ne počnu pokazivati znakove bolesti... a sada sam spremnija za ubuduće

u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
skalari, bolesti i paranoja(bijela sluz)
« Odgovori #41 u: Lipanj 23, 2007, 20:54:00 poslijepodne »
svaka se škola plaća - ti si svoju prilično skupo platila - sretno ubucuće