Travanj 18, 2024, 23:21:31 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Manado vs Magnet  (Posjeta: 7706 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Manado vs Magnet
« u: Travanj 16, 2014, 10:03:00 prijepodne »
Praktican savjet ako pomjesate manado sa sljunkom i shvatite da zelite samo sljunak u akvariju - jaci magnet i samo lagano preko podloge. Ja sam ga na taj nacin pokupio 99% iz akvarija.
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:20:41 poslijepodne od Dellete »

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #1 u: Travanj 16, 2014, 13:30:45 poslijepodne »
Praktican savjet ako pomjesate manado sa sljunkom i shvatite da zelite samo sljunak u akvariju - jaci magnet i samo lagano preko podloge. Ja sam ga na taj nacin pokupio 99% iz akvarija.


Dobra provala ali 1.4 je prošao prije više od dva tjedna.....

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #2 u: Travanj 16, 2014, 17:00:44 poslijepodne »
Iz nekog razloga mi ne uploada video koji sam upravo snimio za sve nevjerne tome na moj jubitu kanal....

ALI lako provjerite uzmite si magnet za staklo i fino predite po manadu i ostat cete sokirani ;)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #3 u: Travanj 16, 2014, 17:18:04 poslijepodne »
gle, manado je glina. I kao takav sigurno ima nesto zeljeza unutra. I sigurno ima granula koje ce se uhvatiti na magnet. Ali da ces izvaditi 99% manada koji je pomijesan sa sljunkom, neces.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #4 u: Travanj 17, 2014, 09:36:33 prijepodne »

Imas moj topic 96L afrike i 100L afrike pa vidi koliko sam ovom tehnikom izvadio. Kazem nije 100% ali je dobrih 98-99%. Uzeo sam jak magnet i stvar je funkcionirala a na ideju sam dosao tako sto mi se svaki put kad sam cistio staklo hrpa manada zaljepila na magnetski cistac stakla. I sta je najbolje nije samo manado na ovaj nacin izasao iz akvarija jer mi se uredno ljepi i jedan dio crnog sljunka.


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #5 u: Travanj 17, 2014, 16:47:45 poslijepodne »
Pa je....imam jedan sa JBL MANADOM na održavanju 200 litara,jedan doma 180 litara... sad probao i niš se ne lovi na magnet -? :rolleyes:

De ti meni reci o kojem manadu pričamo JBL ili nekom drugom pakiraču?!
ili da ti se nije kakvo ljepilo ulovilo na magnet...za manado :D :roll:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #6 u: Travanj 17, 2014, 18:35:41 poslijepodne »
ma, bila je ta prica na netu prije par godina, cekaj da nadjem...........
http://forum.shrimpnow.com/forums/showthread.php/8332-JBL-Manado-soil

e sad, da li se nesto promijenilo od 2011 ili je tip jednostavno dobio bas nesto sa hrpom zeljeza, ne znam. Ali i ja sam to probao kad sam kupio vrecu pa nis, kao da sam bacio magnet u rizu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #7 u: Travanj 17, 2014, 20:13:54 poslijepodne »
Ja koliko god omražen.. :) i zastupam ono što bi i sam sebi stavio i stavljam dan danas  :D JBL;SICCE;JUWEL,SCHURAN jer sam u hobiu 30 i kusur godina,a profi..13 godina.
I sve funkcionira savršeno...
Ali zato također ima hrpa drugih dobrih proizvoda koji odgovaraju i imaju moju podršku,no ne možeš imati sve ;)
1.KVALITETA
2.FUNKCIONALNOST
3.CIJENA

Tako da mogu reći da su EHEIM filteri bili mj prvi izbor,bili...
GROTECH,TROPIC MARIN,SERRA ljekovi,pa evo prvi puta i KINEZ :up:
pumpe JEBAO :D odličan ,rad funkcionalnost i naravno malo paprike....samo treba vidjeti  što je vrlo bitno
-koliko dugotiho rade...rade opčenito ako da i sve je OK nda je to OK :up: pa ću reći i opcija bolja od SICCEA jer za iste novce ako i malo manje dobiješ dobar alat-proizvod....
ali napominjem kvaliteta je vrlo BITNA....ona špara novce :up:

A što se tče podloge JBL MANADO no coment....meni ni ne diže,ni ne spušta,niti otpušta,a sve aste ko ludo,voda bistra....i ne ide na magnet ;)
e sad ako nekome nije dobar ,a bože moj uvijek ima opciju,ali tradicionalno lopatica-kantica,bez mageta ;)
Lp
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:23:16 poslijepodne od Dellete »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #8 u: Travanj 18, 2014, 00:20:30 prijepodne »

Sutra cu stavit video pa ce se svi nevjerni tome moci uvjeriti da ne serem i da kod mene manado ide na magnet ko muha na govno.
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:23:52 poslijepodne od Dellete »

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #9 u: Travanj 18, 2014, 09:29:40 prijepodne »
Rekoh sam sebi, ajde da isprobaš, tih 15 sekundi te neće ništa koštati......
Probao sam s neodimijskim magnetom i na suhom i na mokrom Manadu ovo što govoriš, i ništa se ne prima.

Ajde Davore stavi više taj video, mene ovo sada zanima, zakaj se kod tebe tako hvata......

A back on track:

Imam ovaj manado već mjesec dana i oduševljen sam s njim. Kada prođe ovaj period uhodavanja da više ništa ne pluta, a i biljke sitnijeg korijena su tamo gdje sam ih ostavio....meni zakon.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #10 u: Travanj 18, 2014, 14:07:14 poslijepodne »


Evo.

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #11 u: Travanj 18, 2014, 15:44:34 poslijepodne »
Enjoying cichlids...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #12 u: Travanj 18, 2014, 16:03:41 poslijepodne »


Evo.
:o
Je i ja bi se začudio da nisam završio školu koju jesam :)
Na ovoj slici se vidi da je to mješani substrat šljunka i ne znam jel je Manado ili nije ali je nebitno ;)

Evo ovako ako je magnet i sa druge strane metalna legura(supstrat) pa što ga onda stišče na Čičak od magneta i ulovi se tamo mjestimično gdje ga je uspio natisnut :klap:

No bez obzira poslat ću ovaj video u GMBH i objaviti službeni odgovor :klap:

ja vjerujem da u svijetu svega ima ali neke stvari se mogu prodati ali neke su jad i patetika...ali možda sam ja u krivu,jer kod mene ne lovi magnet Manado....no u Hrvatskoj sve moguće od pokradene zemlje i bez proizvodnje (osim iznimaka) imamo jako puno extra bogataša :)
Čak nam se i Njemci čude  :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #13 u: Travanj 18, 2014, 16:55:59 poslijepodne »


Evo.
:o
Je i ja bi se začudio da nisam završio školu koju jesam :)
Na ovoj slici se vidi da je to mješani substrat šljunka i ne znam jel je Manado ili nije ali je nebitno ;)

Evo ovako ako je magnet i sa druge strane metalna legura(supstrat) pa što ga onda stišče na Čičak od magneta i ulovi se tamo mjestimično gdje ga je uspio natisnut :klap:

No bez obzira poslat ću ovaj video u GMBH i objaviti službeni odgovor :klap:

ja vjerujem da u svijetu svega ima ali neke stvari se mogu prodati ali neke su jad i patetika...ali možda sam ja u krivu,jer kod mene ne lovi magnet Manado....no u Hrvatskoj sve moguće od pokradene zemlje i bez proizvodnje (osim iznimaka) imamo jako puno extra bogataša :)
Čak nam se i Njemci čude  :D :D
logično , ali zašto se kod mene manado lovi na magent koji nema čičak :D ?

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #14 u: Travanj 18, 2014, 17:14:55 poslijepodne »
Evo malo sam tražio i našp sam nešto. Manado je , ako je vjerovati internetu, takozvana "red scoria" (vrsta vulkanske stijene), a jedan od glavnih sastojaka scorije je željezo , tj. željezov oksid  Fe3O4 ili magnetit. Magnetit je magnetičan ,pa neznam, po toj bi se logici manado trebao ljepit za magnet.

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #15 u: Travanj 18, 2014, 17:16:44 poslijepodne »
Zato vjerojano (barem ja tako mislim) Manado na sebe veže željezo (pa ga bilje uzima) jer je u njemu magentit koji je magnetičan ;).

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #16 u: Travanj 18, 2014, 17:23:33 poslijepodne »
ja brisem staklo redovno magnetom pa nisam bas primjetio da se tako lovi. Istina, magnet je dosta manji.
No, lovio se ili ne, ne vidim da to predstavlja nekakav problem za organizme. Cak i na onom linku kaj sam stavio di je to spomenuto i tip prica kao da nije najbolje za kozice, niti njima ne smeta. Uredno se mnoze.

U svakom slucaju, kao sto sam rekao i ranije, tesko da ce se ovakvom metodom izvaditi 99% manada koji je pomijesan sa sljunkom.
da je to ovak nesto onda bi mozda i islo ali u Davorovom videu se to ulovi tek prilikom kontakta i jedva se drzi.

sa JBL stranice:
Citat:
While adding JBL Manado to the tank, we noticed a magnetic component. What is that?

Manado is produced from a natural raw material (clay), which can exhibit slight fluctuations in mineral composition, depending on where it was found. The "magnetic component", which can be traced to iron kernels, occurs in isolated cases, but does not have any harmful effect on tank operation. Quite the contrary, plants need iron as a trace element and use it.

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #17 u: Travanj 18, 2014, 17:27:15 poslijepodne »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #18 u: Travanj 18, 2014, 18:32:12 poslijepodne »
Zato vjerojano (barem ja tako mislim) Manado na sebe veže željezo (pa ga bilje uzima) jer je u njemu magentit koji je magnetičan ;).

frenki svaka čast  :up:
razmišljam o svemu i htio sam i tu tezu postaviti što je naravno i logično i moguče i u lavi kako ostalih minerala ima i željeza,ali da ga ima u toj količini da bi podiglo zrno,zaista bi morao biti veliki postotak.
Što naravno ne treba isključiti da je u pojedinim granulama i više da bi ga magnet podigao uzimajući ukupnu masu same granule.
No i da je tako sad treba ići istraživati koliko u lavi ima sadržane željezne rudače -?

No da je ima u ogromnim količinama ,a nema je jer onda tamo gdje lave ima puno npr. Indonezija,pa i Hawai ne bi li se ta lava termički obrađivala i iz nje vukla teško dostupna rudača koja se ipak kopa u gornjem sloju zemljine kore----nesretni rudnici ;)

A koliko znanost zna i kaže lava nam dolazi iz velikih dubina utrobe Zemlje gdje koliko me sječanje služi ima najviše minerala ... ;)

No bez obzira Frenki svaka čast i teza za kojom si krenuo je  :up: hvale vrijedana..
No isto tako kako si i rekao željezo je jako bitno za bilje to svi znamo,samo je i jedan problem lava-magma se tali na 650-1300°C,
kod nas u akvariju je 23-28°C... ;)
e sad dali se nešto malo legure otopi  sa vanjske oplate grumena"manada" lave i da je to razlog dugotrajnog bujanja bilja ....nije ipak Fe moramo unositi :)

No u svakom slučaju odlika lave u akvariju je
1.visoka prozračnost supstrata-smanjuje mogučnost nakupljanja NH4 i ostalih gadosti
2.ogroman medij za drage nitri bakterije
3.pruža biljci reljefno hvatište za korjen

Sve ostalo ......treba zaista dobro provjeriti,ali opet kažem kako se majku mu kod mene neće primiti za magnet....
A imam ne floaty S,nego BLADE koji lovi i na 19 mm staklu jer ga koristim za morski.... -?
I opet govorim ne tiskati magnet nego ga položiti na supstrat...

U svakom slučaju sad bi opet probao da mi noga nije u longeti do jaja....doslovce...

Ali u svakom slučaju ja ću film poslati pa da čujemo što će Dojče znanost reći... :D :up:

U svakom slučaju ovako tema ima smisla :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #19 u: Travanj 18, 2014, 18:40:40 poslijepodne »
ja brisem staklo redovno magnetom pa nisam bas primjetio da se tako lovi. Istina, magnet je dosta manji.
No, lovio se ili ne, ne vidim da to predstavlja nekakav problem za organizme. Cak i na onom linku kaj sam stavio di je to spomenuto i tip prica kao da nije najbolje za kozice, niti njima ne smeta. Uredno se mnoze.

U svakom slucaju, kao sto sam rekao i ranije, tesko da ce se ovakvom metodom izvaditi 99% manada koji je pomijesan sa sljunkom.
da je to ovak nesto onda bi mozda i islo ali u Davorovom videu se to ulovi tek prilikom kontakta i jedva se drzi.

sa JBL stranice:
Citat:
While adding JBL Manado to the tank, we noticed a magnetic component. What is that?

Manado is produced from a natural raw material (clay), which can exhibit slight fluctuations in mineral composition, depending on where it was found. The "magnetic component", which can be traced to iron kernels, occurs in isolated cases, but does not have any harmful effect on tank operation. Quite the contrary, plants need iron as a trace element and use it.
Evo sad čitam tvoj post i svaka čast ovaj dio ni ja nisam do sada ulovio,valjda mi promaklo ili sam ovlaš prešao jer je zaista minoran i nebitan....

U svakom slučaju Kingo ne znam ko si ni što ti je profesija ali da sada ne ispada ne znam kako već sam ti to rekao na mojem DDL postu...
Majstor i znalac u istraživanju i logičkom razmišljanju i ako budemo proširivali ljudstvo ....ja ću biti slobodan i pozvati te u naš tim....
Evo kako to Miza radi jasno ,javno i glasno :up:

Sad će biti gle čovjek je na mojoj strani... :) pa mu ide uz dlaku....krivo   ..koliko je meni poznato a ovako nije.. :Dsorry  da se ne poznajemo....ili griješim -?

Uglavnom volim ljude sa stavom i logičkim obrazloženjem (razmišljanjem) i volio bi da nas je takvih puuuuunoooo više ovdjeee i svuugdjeee po svjetu :up:

Lp svima
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #20 u: Travanj 18, 2014, 18:50:04 poslijepodne »
Evo video https://www.youtube.com/watch?v=-CAEFROGtHA&feature=youtu.be
e ovo je nešto drugo  :up:
ovdje se ljepo to vidi..OK
sad ja trebam pitati da li je to JBL Manado jer ima još ovakvog materijala po svijetu i nije Manado-lava JBL-ovo   vlasništvo u exploataciji,
ali ako je ovo sve vjerodostojno onda u ovom ima jako puno željezne rudače..e sad jel to loše ..pa vidjeli smo da nije....

ali kod mene doma i u Dj vrtiću NN razlika u pošiljkama možda i dvije godine ....ne lovi se na magnete u vrtiću je JBL floaty M..dakle nije mali i slabašan magnet.....što da kažem ....
Ostavit ćemo mogučnost otvorenom do objašnjenja iz Gmbh,što također ne mora nikoga zadovoljiti jer ne znamo da li su se sjetili prilikom utovara proći magnetom da vide koliko željeza koja iskopina nosi....no rado ću to predložiti :D
Ništa nas -me ne košta :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #21 u: Travanj 18, 2014, 19:26:42 poslijepodne »
Evo video https://www.youtube.com/watch?v=-CAEFROGtHA&feature=youtu.be
e ovo je nešto drugo  :up:
ovdje se ljepo to vidi..OK
sad ja trebam pitati da li je to JBL Manado jer ima još ovakvog materijala po svijetu i nije Manado-lava JBL-ovo   vlasništvo u exploataciji,
ali ako je ovo sve vjerodostojno onda u ovom ima jako puno željezne rudače..e sad jel to loše ..pa vidjeli smo da nije....

ali kod mene doma i u Dj vrtiću NN razlika u pošiljkama možda i dvije godine ....ne lovi se na magnete u vrtiću je JBL floaty M..dakle nije mali i slabašan magnet.....što da kažem ....
Ostavit ćemo mogučnost otvorenom do objašnjenja iz Gmbh,što također ne mora nikoga zadovoljiti jer ne znamo da li su se sjetili prilikom utovara proći magnetom da vide koliko željeza koja iskopina nosi....no rado ću to predložiti :D
Ništa nas -me ne košta :up:
100% JBL Manado, došlo u vreći , a mislim da ju i doma imam negdje u podrumu. Treba slika za dokaz  :D ?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #22 u: Travanj 18, 2014, 19:32:17 poslijepodne »
Zato vjerojano (barem ja tako mislim) Manado na sebe veže željezo (pa ga bilje uzima) jer je u njemu magentit koji je magnetičan ;).

Ne znam baš dal je to točno. Ako ga privlači magnet, ne znači i da je on sam dovoljno jak magnet da privlači željezo. A osim toga, i da staviš na jedan kraj akvarija jaki magnet to ne znači da će on na sebe privuči svo željezo otopljeno u vodi. Fe2+ ioni su magnetični, ali čak i u magnetskom polju jakog magneta energija kojom bi ih privlačio takav magnet je puno manja od njihove termalne energije tak da bi se i dalje gibali nasumično. Da je to tako kak ti veliš onda bi se npr. svi Fe2+ ioni otopljeni u moru koncentrirali oko Sjevernog pola :)

Manado i slične podloge vežu ione željeza zbog nečega kaj se zove CEC - Cation-exchange capacity. Ukratko površina čestice podloge je negativno nabijena pa veže pozitivno nabijene ione, znači jednostavno privlačenje suprotnih električnih naboja koje nema veze s magnetičnosti. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #23 u: Travanj 18, 2014, 19:33:28 poslijepodne »
Manado, ako je vjerovati JBLu, je glina. Glina koja nije kemijski tretirana nego samo termicki. Glina nikad ne moze imati identican sastav po cijelom nalazistu cist zbog prirodnoh procesa kako nastaje. A sigurno nije ista sa dva razlicita nalazista. Ima je crvene, crne, smedje....
Ali glina je materijal koji se stoljecima ili tisucljecima koristi, izmedju ostaloga i u medicini i prehrani.
Jedno od najvaznijih svojstava za vec navedenu primjenu je to da glina ima mogucnost absorbcije raznih toksina i inoga ali kao i vecina drugog tla nema bas obicaj to otpustati u okolinu nego jedino biljke preko korijena mogu to vezati na sebe. Da nije tako, sve tlo bi bilo poprilicno inertno i zivot na Zemlji bi bio malooooo drugaciji. Uglavnom, nebitno je koliko ima (ili nema) zeljeza u manadu jer to ne utjece na vodu i nece buknuti alge zbog toga niti nista. To zeljezo mogu trositi jedio biljke preko korijena.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #24 u: Travanj 18, 2014, 19:35:17 poslijepodne »
Evo samo nekoliko sastava lave sa nekoliko različitih lokaliteta gdje se vidi koliki je udio čega.....bojim se premali za magnet i masu granule..

Ultramafitne (pikritne) SiO2 < 45% Fe-Mg >8% do 32% MgO Temperatura: do 1500°C Viskoznost: vrlo niska Eruptivno ponašanje: blago ili vrlo eksplozivno (kimberliti) Rasprostranjenost: divergentne granice ploča, vruće točke, konvergentne granice ploča; komatiiti i druge ultramafitne lave su većinom arhajske starosti, a nastale se pri višem geotermalnom gradijentu pa se danas ne pojavljuju Mafitne (bazaltne) SiO2 < 50% FeO i MgO u pravilu < 10 mas% Temperatura: doo ~1300°C Viskoznost: niska Eruptivno ponašanje: blago Rasprostranjenost: divergentne granice ploča, vruće točke, konvergentne granice ploča Neutralne (andezitne) SiO2 ~ 60% Fe-Mg: ~ 3% Temperatura: ~1000°C Viskoznost: umjerena Eruptivno ponašanje: eksplozivno Rasprostranjenost: konvergentne granice ploča Felzitne (riolitne) SiO2 >70% Fe-Mg: ~ 2% Temp: < 900°C Viskoznost: visoka Eruptivno ponašanje: eksplozivno Rasprostranjenost: vruće točke u kontinentalnoj kori (Yellowstone), zone kontinentalnog brazdanja, otočni lukovi,,,
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #25 u: Travanj 18, 2014, 21:57:17 poslijepodne »
Kasnije si napisao da mi se manado primi za cicak - jebiga ali na videu se vidi da NIJE cicak strana vec mat strana, gledaj bolje - a sto se tice ostalih kamencica koji se hvataju - jebiga nakon manada je doslo jos vrsta pjeska i ovi crni se hvataju na magnet  no to ne mjenja cinjenicu da mi se manado dok je bio u golemoj kolicini hvatao, kao sta se sad ostaci manada hvataju i dalje. OSIM toga na 1:18 se vidi da ih se privuce i bez stiskanja - imaj na umu da je ovo slab magnet.


Zasto sam micao manado magnetom a ne lopatom? Da ne zdrkam cijelu podlogu i ne maltretiram ribe jer je ispod manada bio vec dobro zacikliran sloj podloge koju sam htio zadrzati i uspio - i da uzeo sam jak magnet i za sat vremena sam ga izvukao skoro cijelog.


Nikad nisam rekao da je manado los - stovise u 1 akvariju mi je on bio jedina podloga i funkcionirao je dobro i bilje je super raslo, no kao i u ovom hvatao mi se uvijek za magnet kad sam cistio staklo od algi i uspio sam si izgulit na taj nacin 2 akvarija. Izbacio sam ga iz estetskih razloga iz oba akvarija iz glavnog akvarija magnetom iz gore navedenih razloga a iz drugog gdje je bio jedina podloga laganim okretanjem akvarija naopacke.

Eto.

Jel manado kod mene bio prezasicen zeljezom od redovnog ubacivanja FE na tjednoj bazi, dali je u startu bio sa visokim udjelom zeljeza ili nesto trece nebitno. Kao sto vidis hvata se fino za magnet i TOCKA.

Do sada sam smatrao da je to apsolutno normalna pojava i da se svima manado tako hvata, ali ocito samo kod nekih.

A sto se tice prica po netu da je los za kozice i to nije istina jer sam ga imao s kozicama i mnozile su se ko lude.






« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:30:15 poslijepodne od Dellete »

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #26 u: Travanj 18, 2014, 23:12:16 poslijepodne »
Ja se slažem s davorom da ga je izvuko uz pomoć magneta. Da je čičak , zakej onda nije manado raspoređen po cijelom magnetu nego u samo dva kruga (ispod kojih su , pretpostavljam , magneti).

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #27 u: Travanj 19, 2014, 12:34:36 poslijepodne »


Što se tiče magnetizma pojedinih granulica, jel moguće da je to zbog toga što se ipak ta glina rudari(ne nastaje u laboratoriju) pa je uniformnost sastojaka zavisna iz kojeg sloja/nanosa je izvađena?
Tako je moguće da je u nekom trenutku na nekoj lokaciji vađena s visokim udjelom željeza koje će se pokazati preko privlačenja magnetom.

Mene više zanima od magnetizma, da li je problem njezino "upijanje" svih tvari, uključujući i loše, i koji je katalizator da naglo pusti sve to u vodu? Recimo koliko sam pročitao, FFM (ili zeolit) veže na sebe sve ali ako dodaješ sol, to otpušta tvari iz mikropukotina.
 
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:30:54 poslijepodne od Dellete »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #28 u: Travanj 19, 2014, 13:09:32 poslijepodne »
gle, stvar je vrlo jednostavna, sto je glina crvenija u njoj ima vise zeljeza. Ako je plava ima kobalata, ako je smedja ima cinka. Mislim, u svima ima svega ali boja koja prevladava dolazi od odredjenih kemijskih spojeva, oksida ili karbonata.
I ne moze to sto veze na sebe otpustiti samo tako. Ono sto moze je da se zasiti i da vise nije u mogucnosti na sebe vezati razne katione.
Cijela prica je ovisna i o pH no za akvarije je to zanemarivo. I istina je ovo za sol, kad se u vodi nadje Na+ onda dolazi do otpustanja nekih kationa i glina veze na sebe natrij. Ali opet se tu radi o kolicinama, da bi akvarij uopce funkcionirao i da bi ribe uopce zivjele sve te kolicine se relativno male i to sto se otpusti zbog dodavanja soli nije problem. Prije ce ribe i bilje  :dead: zbog viska soli nego zbog toga sto je manado ili nesto slicno otpustilo u vodu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #29 u: Travanj 20, 2014, 12:50:01 poslijepodne »

Svi u svemu su dali određene naznake i magnetizam ima svoju mjerljivost kako ju god okrenuli imamo  stalne magnete...i umjetne kao što su volfram,kobalt,željezo....pa imamo električne .....
Što je uzrokovalo magnetizam ...to zna samo onaj koji je to i isprobavao...naravno ko zna što je sve umiješao u podlogu...
Jasam kao i neki utvrdio da na magnet ne ide u 2 akvarija....zašto?! kod nekoga ide očito nije stvar manada već posljedica nečeg drugog,
 I sam "pristojan" autor videa :) navodi da je pomiješao svakakve supstrate sigurno zna i koje... u podlogu...

citiram
D) kasnije si napisao da mi se manado primi za cicak - jebiga ali na videu se vidi da NIJE cicak strana vec mat strana, gledaj bolje - a sto se tice ostalih kamencica koji se hvataju - jebiga nakon manada je doslo jos vrsta pjeska i ovi crni se hvataju na magnet  no to ne mjenja cinjenicu da mi se manado dok je bio u golemoj kolicini hvatao, kao sta se sad ostaci manada hvataju i dalje. OSIM toga na 1:18 se vidi da ih se privuce i bez stiskanja - imaj na umu da je ovo slab magnet

« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:33:23 poslijepodne od Dellete »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Manado vs Magnet
« Odgovori #30 u: Travanj 20, 2014, 17:35:08 poslijepodne »
Obrisan offtopic i nepotrebni epiteti...
Molim nastavite temu u normalnom tonu :)