Travanj 26, 2024, 05:50:13 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci  (Posjeta: 10735 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« u: Listopad 17, 2014, 14:25:25 poslijepodne »
Evo ovih dana nesto novog kod mene, da odmorim zivce od diskusa i altuma ;)

Teskom mukom dvojica kolega i ja dosli smo do multica. Oni su vec poznati Tanganyika ciklidasi i mozda se jave tu sa slikama, a ja sam totalno novi u tome. U danasnje vrijeme izgleda da vlada nestasica multica, ili ljudi jednostavno ne zele priznat da ih imaju, opet radi nestasice  X-(

Posto sam totalni pocetnik u ovim vodama, zanimaju me sve moguce dostupne informacije vezane uz multice, iz prve ruke, od forumasa, pa eto, mozemo ovu temu koristiti ne samo kao moju sa dnevnikom akvarija, nego postajte tu sve sta imate o njima, ukljucujuci svoje tankove i iskustva.

Evo mog tanka, 50x30x30 cm, diy filter od forexa sa malim grijacem, 30W LED lampa sa mogucnosti dimanja.

Puknuo sam unutra neki sitni pijesak iz zoo city-a, 5 kila sto je taman za ovaj tank. Dodje na debljinu cca 2-3 cm. Osim toga, ima samo nekih 30 kucica uglavnom iz metroa, i trazim jos da nisu sve jednake. Ako netko ima, a voljan je ponudit, moze na pp :)

Stavit cu dva tri kamena, cisto da ubijem monotoniju, i da odvojim tank na dva dijela.  I posto imam par malih anubiasa u nekoj casi vec godinu dana, stavit cu ih u lijevi kut gdje je filter, da ga malo prikrijem.

Poklopac za tank je u izradi posto je vec bilo iskakanja.




Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #1 u: Listopad 17, 2014, 17:36:24 poslijepodne »
Sjajno što si ih nabavio,to su apsolutno fantastične ribe! :)
Uživaće u tom akvarijumu,savršeno za njih!
Evo par stvari o njima:
-mreste se često,periodično,i odlični su roditelji. A s obzirom da su sami u akvarijumu,kroz par meseci nećeš znati šta da radiš s njima koliko će ih biti :)
-mrest podstiče promena temperature za npr 2° i za desetak dana vraćanje na staru temperaturu
-obožavaju da kopaju,verovetno ćeš na nekim mestima imati i golo staklo
-prihvataju sve vrste hrane,ali preferiraju granule,koje treba natopiti pre hranjenja i poželjno je da budu tonući tip

Ako te još nešto zanima,samo pucaj! :up:
Enjoying cichlids...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #2 u: Listopad 17, 2014, 18:07:11 poslijepodne »
Imao sam ih ja prije par godina (moj prvi i zadnji ciklidni akvarij :D) i super su. Mislim da nisam imao problema s nabavom, od Ninci sam ih kupio, mislim da ih je ona i prva "prešvercala" kod nas.

Od 5 komada sam za par mjeseci došao do kolonije od 30-40 komada raznih veličina. Jako je fora kad jedan dan skužiš da se oko kućica mota "oblak" malaca. Dosta su plašljivi jedino bili, pogotovo u početku, na pokret u sobi bi bježali u kućice. Kasnije je bilo malo bolje.

Akvarij je bio 60x30x30, a uredio sam ga slično kao i ti, s malo više pijeska jedino jer stvarno vole kopati. I kamenje sam neko grupirao da se imaju oko čega igrati. Imam negdje slike, stavim kad nađem. Nažalost tragično su završili, potrovao sam ih sve dok sam pokušaovao riješiti alge koje su se stvorile, najgluplja stvar koju sam ikad napravio u akvaristici. :(
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #3 u: Listopad 17, 2014, 21:02:51 poslijepodne »
kad dođe kamen bude taman. jedva cekam da ih i ja ponovno uselim sutra, akvarij je spreman

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #4 u: Listopad 18, 2014, 01:10:22 prijepodne »
Drago mi je vidjeti da je tanganyika ponovo popularna i da je forum ponovo živnuo... Pratim temu! Sretno!

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #5 u: Listopad 18, 2014, 07:59:17 prijepodne »
Drago mi je vidjeti da je tanganyika ponovo popularna i da je forum ponovo živnuo... Pratim temu! Sretno!

Thanks!

kad dođe kamen bude taman. jedva cekam da ih i ja ponovno uselim sutra, akvarij je spreman

Cekaju te :D

Imao sam ih ja prije par godina (moj prvi i zadnji ciklidni akvarij :D) i super su. Mislim da nisam imao problema s nabavom, od Ninci sam ih kupio, mislim da ih je ona i prva "prešvercala" kod nas.

Od 5 komada sam za par mjeseci došao do kolonije od 30-40 komada raznih veličina. Jako je fora kad jedan dan skužiš da se oko kućica mota "oblak" malaca. Dosta su plašljivi jedino bili, pogotovo u početku, na pokret u sobi bi bježali u kućice. Kasnije je bilo malo bolje.

Akvarij je bio 60x30x30, a uredio sam ga slično kao i ti, s malo više pijeska jedino jer stvarno vole kopati. I kamenje sam neko grupirao da se imaju oko čega igrati. Imam negdje slike, stavim kad nađem. Nažalost tragično su završili, potrovao sam ih sve dok sam pokušaovao riješiti alge koje su se stvorile, najgluplja stvar koju sam ikad napravio u akvaristici. :(

Moji nisu ništa plašljivi, zasad. Steta da si ih sredio, al svakom se nekad potkrade pocetnicka greška, šta ces.

Sjajno što si ih nabavio,to su apsolutno fantastične ribe! :)
Uživaće u tom akvarijumu,savršeno za njih!
Evo par stvari o njima:
-mreste se često,periodično,i odlični su roditelji. A s obzirom da su sami u akvarijumu,kroz par meseci nećeš znati šta da radiš s njima koliko će ih biti :)
-mrest podstiče promena temperature za npr 2° i za desetak dana vraćanje na staru temperaturu
-obožavaju da kopaju,verovetno ćeš na nekim mestima imati i golo staklo
-prihvataju sve vrste hrane,ali preferiraju granule,koje treba natopiti pre hranjenja i poželjno je da budu tonući tip

Ako te još nešto zanima,samo pucaj! :up:


Thanks na korisnom infu.

Ja sam pak čitao da ih zapravo pijesak živcira i da zato kopaju i miču ga.


Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #6 u: Listopad 21, 2014, 11:26:44 prijepodne »
Evo friske slike. Jedan multic je odvojen i uglavnom se drzi gornjeg dijela jer cim se priblizi dolje, ostali ga soraju. Sta mi je radit?  Vjerojatno nista?

Stvar je u tome da je 5 multica ubaceno naknadno jer su dosli kod mene na par dana i onda ih je Malky pokupio. svih 5 je od trena kad su ubaceni bilo terorizirano i drzali su se jednog kuta, i uspio sam 4 u zamahu mrezicom uhvatiti, a petog nisam jer se negdje zavuko. Uhvatio sam jednog od svojih, a ovaj je ostao u mom tanku, i sad je neprihvacen u drustvo :)




Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #7 u: Listopad 21, 2014, 11:35:09 prijepodne »
Klasika, naknadno ubačene ribe na vec uspostavljenu hijerarhiju u tanku. Mislim da ne bi trebalo bit problema.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #8 u: Listopad 21, 2014, 12:55:38 poslijepodne »
Možda da im malo ispremješaš kućice i pomakneš pijesak tak da moraju stvoriti novu podjelu teritorija?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #9 u: Listopad 21, 2014, 13:33:47 poslijepodne »
Možda da im malo ispremješaš kućice i pomakneš pijesak tak da moraju stvoriti novu podjelu teritorija?

Bas sam to i planirao, i ubaciti cu jos kucica danas. Jos mi ih i fali, tako da ako netko ima viska, zna kome se moze javiti :)

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #10 u: Listopad 21, 2014, 13:36:08 poslijepodne »
da eventualno ovo što wickerman kaže... možda pomogne

nego moji ne kopaju uopče, još su malecki, i rijetko da uopče plivaju dalje od kučica :)

ovo kod tebe su prave piramide, pazi da ti nebi Osmanagić došao...  :D :D

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #11 u: Listopad 21, 2014, 13:40:52 poslijepodne »
da eventualno ovo što wickerman kaže... možda pomogne

nego moji ne kopaju uopče, još su malecki, i rijetko da uopče plivaju dalje od kučica :)

ovo kod tebe su prave piramide, pazi da ti nebi Osmanagić došao...  :D :D

Da, si vidio haha :)

Evo danas budem ubacio jos par kucica, samo da ih malo operem, i onda cemo vidjeti. Mozda je i malo previse pijeska. Bilo ga je oko 2-2.5 cm, i sad je 8-10 cm na nekim mjestima, a na nekima je golo staklo. Nije da mi smeta, zanimljivo mi je fora kak kopaju i nosaju pijesak okolo.  Al malo cu ga usisati kod izmjene vode. Zatrpavaju mi ulaz u filter haha
« Zadnja izmjena: Listopad 21, 2014, 13:44:28 poslijepodne od Zorz »

Offline GREEN SAMURAI

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #12 u: Listopad 23, 2014, 17:39:34 poslijepodne »

Evo mog tanka, 50x30x30 cm, diy filter od forexa sa malim grijacem, 30W LED lampa sa mogucnosti dimanja.


Zorz čime si lepio forex?Ja sam malo posvađan sa diy varijantama,ali mi se ideja svidela,baš kao i ovaj tvoj mališa :).
Pozdrav
Ko se bude bavio akvaristikom 100 godina,zivece dugo!

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #13 u: Listopad 23, 2014, 20:55:24 poslijepodne »
Forex se ljepi sa PVC ljepilom, ima ga u neon centru sigurno, a vjerojatno ga ima i po nekim željezarama
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #14 u: Listopad 23, 2014, 22:44:05 poslijepodne »
trebao si mozda, znajuci koliko kopaju , staviti dolje stiropol premazan sa fugir masom i preko nje posipati u par slojeva sa pjeskom, nebi se vidjelo staklo , ali sad je vec kasno za takve akcije cini se ..

Offline GREEN SAMURAI

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #15 u: Listopad 24, 2014, 15:40:21 poslijepodne »
Forex se ljepi sa PVC ljepilom, ima ga u neon centru sigurno, a vjerojatno ga ima i po nekim željezarama
Bojane hvala na odgovoru.
Pozdrav
Ko se bude bavio akvaristikom 100 godina,zivece dugo!

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #16 u: Listopad 24, 2014, 18:10:10 poslijepodne »
Tocno, ljepilo za pvc, sintex h-44, guglaj. Ima i drugih, naravno. Ali mozes i obicnim "cjenofixom" Ovo prvo je bolje.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #17 u: Listopad 24, 2014, 18:18:06 poslijepodne »
trebao si mozda, znajuci koliko kopaju , staviti dolje stiropol premazan sa fugir masom i preko nje posipati u par slojeva sa pjeskom, nebi se vidjelo staklo , ali sad je vec kasno za takve akcije cini se ..

Meni to ne smeta uopce. U velikom akvariju imam geopagose koni jos vise kopaju, i uvijek je dio stakla vidljiv. Nema potrebe to rjesavat.

Kako se multici mrijeste? Koja je procedura? Zenka je manja od muzjaka, dal ima jos nekih specificnih razlika? Dvoje su se kod mene odvojili u lijevi dio tanka, jedan je manji, tamniji i ima debeli trbuh. Taj se povlaci u kucicu cesto.

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #18 u: Listopad 24, 2014, 19:07:08 poslijepodne »
trebao si mozda, znajuci koliko kopaju , staviti dolje stiropol premazan sa fugir masom i preko nje posipati u par slojeva sa pjeskom, nebi se vidjelo staklo , ali sad je vec kasno za takve akcije cini se ..

Meni to ne smeta uopce. U velikom akvariju imam geopagose koni jos vise kopaju, i uvijek je dio stakla vidljiv. Nema potrebe to rjesavat.

Kako se multici mrijeste? Koja je procedura? Zenka je manja od muzjaka, dal ima jos nekih specificnih razlika? Dvoje su se kod mene odvojili u lijevi dio tanka, jedan je manji, tamniji i ima debeli trbuh. Taj se povlaci u kucicu cesto.
Kada se izmreste, ženka polaže jaja u kućicu i stalno je u blizini ili u samoj kućici i ventilira ikru. Kroz 15tak dana malci počinju polako da izlaze...
Enjoying cichlids...

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #19 u: Listopad 24, 2014, 19:13:36 poslijepodne »
Svaka čast!
Fascinantne ribe!

I ja sam nedavno po prvi puta susreo s njima, uredio sam ih 50tak litara akvarij i sad uživam svaki dan u novom postavu :)
Nevjerojatno koliko imaju energije, od jutra do mraka nešto ruju, sakupljaju pijesak u usta i pljuju ga par centimetara dalje...

Čini mi se da su se oformila 3 para tako da se nadam prinovama uskoro :)

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #20 u: Listopad 24, 2014, 20:51:21 poslijepodne »
trebao si mozda, znajuci koliko kopaju , staviti dolje stiropol premazan sa fugir masom i preko nje posipati u par slojeva sa pjeskom, nebi se vidjelo staklo , ali sad je vec kasno za takve akcije cini se ..

Meni to ne smeta uopce. U velikom akvariju imam geopagose koni jos vise kopaju, i uvijek je dio stakla vidljiv. Nema potrebe to rjesavat.

Kako se multici mrijeste? Koja je procedura? Zenka je manja od muzjaka, dal ima jos nekih specificnih razlika? Dvoje su se kod mene odvojili u lijevi dio tanka, jedan je manji, tamniji i ima debeli trbuh. Taj se povlaci u kucicu cesto.
Kada se izmreste, ženka polaže jaja u kućicu i stalno je u blizini ili u samoj kućici i ventilira ikru. Kroz 15tak dana malci počinju polako da izlaze...

Thanks na info! Pratit cu ih.

Alen051, vidio sam temu, fora je tank.

Pises da si dosp do riba i nisi znao sta s njima. A nas nekoliko bi sve dali da smo ih mogli nabavit haha, a nigdje ih nema :)

Je, fora su. Za razliku od mog velikog akvarija, ovaj me opusta :)

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #21 u: Listopad 29, 2014, 18:42:18 poslijepodne »
evo da i ja predstavim svoj tank sa ovim malim beštijama...

kocka 30x30x30...

prije useljenja je izgledalo ovako...

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #22 u: Listopad 29, 2014, 18:45:15 poslijepodne »
pa su si oni malo razmjestili pa je sad ovako...

unutra je 5 komada da se formiraju parovi, ako bude koji viška imamo ga gdje udomit, ideja je bila 1 par + 1 ženka ili 2 para, kako se potrefi...
akvarij nije neke litraže ali pravilnom brigom neče biti problema...


Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #23 u: Listopad 29, 2014, 19:00:05 poslijepodne »
damn..a ja u takav bubnuo bilje  :doh:

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Neolamprologus multifasciatus, nasi ljubimci
« Odgovori #24 u: Listopad 29, 2014, 19:19:49 poslijepodne »
je i ja sam imao tu hitech biljni, ali nemam vremena za to... i onda sam na moru u vrtu pronašao bezbroj puževih kučica i sinula mi ideja... nakon mjeseci traženja, napokon sam našao i multiće koji eto plivaju sad po zagrebu i okolici...  :)

dakle cann... ako ne bude islo sa biljem, za malu tanganyiku se uvijek nađe vremena  :up: