Travanj 20, 2024, 16:52:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Iguana i jaja  (Posjeta: 829 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Iguana i jaja
« u: Ožujak 22, 2009, 15:48:43 poslijepodne »
Draga ekipa evo imam Xylona već skoro 6 godina, izabran je kao najveći i naj "ljepši" i najzdraviji primjerak između dosta njih u terariju u pet centru. Dakle nema sumnje budući mužjak, ali malo po malo femoralne pore su ostale nepromjenjene i moj ma-to-je-sigurno-mužjak je danas napravio ono čega sam se najviše bojao, snio jaja (trenutno 2 komada). Dakle sada pomagajte jer kavez nije prilagođen za nošenje jaja nema zemlju i tu neku kutiju gdje bi ona trebala ostaviti jaja nemam pojma kako bi ta kutija trebala izgledati. Zaostala jaja ukoliko ne snese sva jaja kako na rengen tko zna pogledati sliku, dajte pomažite!
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Iguana i jaja
« Odgovori #1 u: Ožujak 22, 2009, 16:56:17 poslijepodne »
Za prvu ruku sklepaj neku kutiju od dasaka cca 70x50x50cm (dxšxv) s rupom promjera cca 10cm pri vrhu bočne strane. Kutiju natrpaj vlažnim tresetom ili zemljom za cvijeće bez umjetnih gnojiva i aditiva do razine rupe. Poklopi kutiju i ostavi je u terariju na neko mirno mjesto (po mogućnosti zaklonjeno umjetnim biljem ili sl.). Ženka će vjerovatno tijekom noć pronaći ulaz i urediti gnijezdo unutar kutije, te, ako bude sreće, poleći ostala jaja. Ukoliko nakon nekoliko dana budeš sumnjao na retenciju, tj. ako ženka i dalje bude izgledala "naduto" i napinjala se povremeno kao da ima stolicu, ali ništa ne izlazi (uz karakteristično podizanje korjena repa), morat ćeš je odnijeti na veterinarski fakultet na rendgensko snimanje. Jaja se lijepo i jasno vide na snimku ukoliko ih ima, i u tom slučaju će iguana dobiti hormonsku injekciju koja će izazvati izbacivanje preostalih jaja.

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Odg: Iguana i jaja
« Odgovori #2 u: Ožujak 23, 2009, 09:33:00 prijepodne »
Previdio si jedan malecni detalj. Ja sam u Dubrovniku i mi nemamo veterinarski fakultet :(
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Iguana i jaja
« Odgovori #3 u: Ožujak 23, 2009, 13:06:18 poslijepodne »
Probaj razgovarati s lokalnim veterinarima gdje oni slikaju životinje. Možda imaju suradnju s nekom poliklinikom humane medicine.
Uostalom, nije Zagreb na kraju svijeta. Ako ti je stalo do guštera potrudit ćeš se.