Ožujak 28, 2024, 13:54:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi ili polovni akvarij  (Posjeta: 2485 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Novi ili polovni akvarij
« u: Lipanj 05, 2017, 14:37:11 poslijepodne »
Pozdrav. Kupujem akvarij.... i mislim da bi uzela polovni pa ako može nečija pomoć.... Naime, sada imam akvarij od 54 l i u njemu b. molly i gupy ribice, i čistače, filter i grijač. Akvarij smo dobili na poklon i do sada smo se dosta namučili jer nismo baš imali dovoljno informacija... Problem mi je da mi se potrgao poklopac (imala sam neki DIY koji se raspao) i riknula je rasvjeta. Sad smo se malo informirali i išli bi u nabavku.... Našla sam na njuškalo polovni akvarij Juwel 120l, uz koji bi išao komplet poklopac na kojem je stavljena led rasvjeta umjesto obične, kutija za filter sa tri komore u koju idu pumpa za vodu, filter i grijač, od opreme još uz njega dobijem pumpu za zrak, magnet i kotilicu. Podloga od vulkaniskih kamenčića i gore prirodni kamenčići.
Ono što me muči je da trebam nabaviti keramičke kuglice za filter.... Nemam pojma što je to, za ovaj moj filter to ne treba. A nemam blizu neki pet centar, znači moram naručiti internetom. Možete li mi dati neki link?
Što mislite o tom akvariju koji bi uzela?
Meni bi ustvari trebao samo poklopac i rasvjeta, ali budući da sama nisam baš spretna, a i prošla DIY verzija je bila katastrofa, a naručeni poklopac bi me koštao otprilike kao polovni akvarij, mislim da je za ribice bolje da idem na verziju većeg akvarija??
Što još trebam nabaviti, za pripremu vode i sl? Prošli put kada smo dobili akvarij, nismo radili ni cikliranje ni išta, jer nismo znali da to treba, pa ovaj put nećemo raditi iste pogreške. Vodu uzimamo iz bunara.
Druga opcija bi bila uzeti neki komplet akvarij, ali onda manji, zbog cijene, ali kako čitam po forumima, za svaki ima neku manu, bilo glede filtera ili rasvjete, a mislim da bi i ribice bile sretnije u većem akvariju??
I još me muči, smijem li taj veći akvarij staviti na običnu komodu u blagavaonu, kupljenu u Primi, zbog težine?? Ovaj akvarij od 54 l imam na toj komodi.
« Zadnja izmjena: Lipanj 05, 2017, 14:40:15 poslijepodne od katarinam »

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #1 u: Lipanj 05, 2017, 18:44:15 poslijepodne »
svakako da bi ribe bile sretnije u vecem akvariju...ima dosta ljudi koji kvalitetno ljepe akvarije(kupis staklo po mjeri),to je najjeftinije.Imas zoofast hr.gdje se moze relativno povoljno naruciti oprema (vanjski kanister filter,grijac,a rasvjetu isto mozes ili ti neko moze sloziti,nisam siguran za komodu(akvariij od 120 L tezi i 150 kila (staklo,voda,podloga,ukrasi,kamen,panjevi...),neznam odakle si,ali da smo blizu zaljepio bi ti rado akvarij po mjeri...
Totalna Steta

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #2 u: Lipanj 05, 2017, 20:55:31 poslijepodne »
A jel moze pomoc, link za te kuglice za filter koje trebam naruciti?

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #3 u: Lipanj 06, 2017, 08:49:59 prijepodne »
evo ovdje je bila odlična tema o tome...vrlo detaljno .... imaš i slike tih kuglica
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52865.0

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #4 u: Lipanj 06, 2017, 09:06:58 prijepodne »
Akvarij ne bih stavljao na komodu od Prime. Kad ga napuniš s vodom i podlogom imat će oko 150kg.
Od filter materijala uzmi Seachem Matrix http://www.aquashop.hr/Product-Seachem-Matrix%E2%84%A2-500-ml_11493.aspx?gid=16&art=varianta kao biološki filter, a kao mehanički filter ti je dovoljna neka spužva http://www.aquashop.hr/Product-Biom-filter-spu%C5%BEva-PPI-10_8798.aspx?gid=426&art=varianta. Aktivni ugljen ti ne treba osim ako ćeš trebati liječiti ribe pa nakon liječenja.


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #5 u: Lipanj 06, 2017, 09:20:55 prijepodne »
A jel moze pomoc, link za te kuglice za filter koje trebam naruciti?
zasto trebas? Ne trebas. Mozes ali nije neophodno. Filter moze biti i samo sa spuzvama.
Nego, pitanje je kakva je ta LED rasvjeta u tom juwelu.

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #6 u: Lipanj 06, 2017, 14:37:16 poslijepodne »
Sad me muči i na šta staviti taj veći akvarij... Ostali koji imate akvarije od oko 100l, na čemu ih držite, jesu to neke posebne komode ili?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #7 u: Lipanj 06, 2017, 17:11:55 poslijepodne »
pa bilo kaj kaj moze izdrzati tu tezinu. Uvijek mozes pojacati to kaj imas sa jos nekim plocama sa unutarnje strane.

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #8 u: Lipanj 09, 2017, 21:53:59 poslijepodne »
U nedoumici sam dali kupiti taj komplet akvarij od 120l za manje love, ali sa manjim ogrebotinama na staklu, ili novi od 70l - staklo, poklopac i rasvjeta, ali potpuno novo, ali za njega moram kupiti filter. Koji bi mi filter preporucili i koliko bi me to kostalo? Ovaj akvarij polovni veci bi me kostao otprilike kao pola novog manjeg bez filtera, ali staklo je malo izgrebano.... Sto bi vi izabrali? Dosta mi je bitna lova, a opet bojim se da me jeftinije na kraju ne izade skuplje.

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #9 u: Lipanj 09, 2017, 22:08:23 poslijepodne »
svakako da bi ribe bile sretnije u vecem akvariju...ima dosta ljudi koji kvalitetno ljepe akvarije(kupis staklo po mjeri),to je najjeftinije.Imas zoofast hr.gdje se moze relativno povoljno naruciti oprema (vanjski kanister filter,grijac,a rasvjetu isto mozes ili ti neko moze sloziti,nisam siguran za komodu(akvariij od 120 L tezi i 150 kila (staklo,voda,podloga,ukrasi,kamen,panjevi...),neznam odakle si,ali da smo blizu zaljepio bi ti rado akvarij po mjeri...

Iz Slavonije sam.... Nasla sam jedan akvarij od 70l sa poklopcem i led rasvjetom, ali ne znam sto bi mi drugo od opreme trebalo, koji filter? Moze preporuka??

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #10 u: Lipanj 16, 2017, 18:36:42 poslijepodne »
svakako da bi ribe bile sretnije u vecem akvariju...ima dosta ljudi koji kvalitetno ljepe akvarije(kupis staklo po mjeri),to je najjeftinije.Imas zoofast hr.gdje se moze relativno povoljno naruciti oprema (vanjski kanister filter,grijac,a rasvjetu isto mozes ili ti neko moze sloziti,nisam siguran za komodu(akvariij od 120 L tezi i 150 kila (staklo,voda,podloga,ukrasi,kamen,panjevi...),neznam odakle si,ali da smo blizu zaljepio bi ti rado akvarij po mjeri...

Iz Slavonije sam.... Nasla sam jedan akvarij od 70l sa poklopcem i led rasvjetom, ali ne znam sto bi mi drugo od opreme trebalo, koji filter? Moze preporuka??

ja bi taj polovni i veči ,jer veće je bolje a ogrebotine ispolirao, no ako ti se to ne da, i ono stvarno te smetaju crtice, i zaista mora biti novo,pa onda kupi novo..ili napravi..

iskreno ,polovno platiš manje ,a razliku uložiš u poboljšanja,a ti kako tebe veseli..

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #11 u: Lipanj 17, 2017, 14:40:09 poslijepodne »
svakako da bi ribe bile sretnije u vecem akvariju...ima dosta ljudi koji kvalitetno ljepe akvarije(kupis staklo po mjeri),to je najjeftinije.Imas zoofast hr.gdje se moze relativno povoljno naruciti oprema (vanjski kanister filter,grijac,a rasvjetu isto mozes ili ti neko moze sloziti,nisam siguran za komodu(akvariij od 120 L tezi i 150 kila (staklo,voda,podloga,ukrasi,kamen,panjevi...),neznam odakle si,ali da smo blizu zaljepio bi ti rado akvarij po mjeri...

Iz Slavonije sam.... Nasla sam jedan akvarij od 70l sa poklopcem i led rasvjetom, ali ne znam sto bi mi drugo od opreme trebalo, koji filter? Moze preporuka??
treba ti grijac i vanjski kanister filter jer nekakav unutarnji filter bi ti uzeo ionako malo prostora...zoofast.hr-preporuka za opremu


ja bi taj polovni i veči ,jer veće je bolje a ogrebotine ispolirao, no ako ti se to ne da, i ono stvarno te smetaju crtice, i zaista mora biti novo,pa onda kupi novo..ili napravi..

iskreno ,polovno platiš manje ,a razliku uložiš u poboljšanja,a ti kako tebe veseli..
Totalna Steta

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #12 u: Lipanj 19, 2017, 13:06:11 poslijepodne »
Ovako, polovni koji sam zapikirala je otpao, nije više na prodaju.... Sad, našla sam drugi polovni, dimenzije 80*50*50, pravljeni, sa poklopcem od leksana tj pleksiglasa, led fluo rasvjeta 2*36 sa digitalnim tajmerom, grijač 150w, silikon ceresit i fuga je do 2 cm, filter JBL e 501 (kaže da je staro oko pola godine), zračna pumpa tetra 500 (kaže da je skoro pa novo)... u akvariju se nalaze ribice (neonke, švertovi, udovice, gupy, čistači) i bilje, sve ide zajedno.

Što mislite o tom kompletu takav kakav je, koliko bi to sve vrijedilo, jel bi moglo tako kakvo je funkcinirati još par godina bez znatnih ulaganja?

Meni treba nešto jednostavno za korištenje i postavljanje. Jel bi ta kombinacija bila ok?

Offline katarinam

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: Novi ili polovni akvarij
« Odgovori #13 u: Lipanj 20, 2017, 12:38:53 poslijepodne »