Ožujak 28, 2024, 10:39:35 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tretman prije sadnje  (Posjeta: 2780 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tretman prije sadnje
« u: Veljača 19, 2007, 12:36:00 poslijepodne »
Općenito, kako treba tretirati biljke između kupovine i sadnje. Obično dolaze u onim košaricama korjenja zamotanih u vatu koju je dosta teško potpuno odstraniti. Može li se sadržaj jedne košarice podijeliti na više sadnica? Kako teče čitava procedura?
 

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Tretman prije sadnje
« Odgovori #1 u: Veljača 19, 2007, 12:50:00 poslijepodne »


vata se u potpunosti odstranjuje, korjencici blago skrate( podrezu) , ukoliko si skeptican i bojis se puzeva, eventualno nekih prenosivih algi-biljke isperes u otopini hipemanganata, iako niti to ne mora pomoći.


A djeljenje zavisi o vrsti biljke, neke se dijele neke ne. Ako navedes pojedinu vrstu moze se vise pomoci.
ZG,Vrapče

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Tretman prije sadnje
« Odgovori #2 u: Veljača 19, 2007, 12:53:00 poslijepodne »
Kad doneses biljku doma najprije joj makni tu vatu (mislim da je to cak i staklena vuna,a ne vata), i ocisti biljku od vate pod malzom vode iz pipe.

Potom namoci biljku u otopinu hipermangana - ne prejaku, na nekih 15 minuta. To ce biti dovoljno da se biljka dezinficira i da se na njoj pobiju puzevi ili njihova jajasca. Poslije toga opet ispiranje pod malzom vode, jer hipermangan nikako ne smije u akvarij.

Poslije toga zasadis biljku u podlogu, tako da ju uvijek zakopas previse i onda lagano povuces prema gore da se korijen i biljka izravnaju i dobro zakopaju.

A sad, dijeljenje na vise sadnica ovisi o tome kakva je biljka, ali najcesce moze. Ako imas neke visoke i vitke biljke, vjerojatno ces ih dobiti nekoliko komada. Mozes uzeti svaku od tih stabiljki i zasaditi posebno, al pritom imaj na umu da puno bolje izgleda kada isto bilje sadis u grupi.
Ne znam kako pakiraju anibijase, ali ako dobijes jednu krutu stabiljku na njoj imas nekoliko izdanaka koje slobodno otgnes i svaki posebno negdje zavezes, ali pazi da rizomi(onaj tvrdi dio) uvijek ostane van podloge.

Evo, to ti je ukratko to, pa pitaj ako ima bas neku specificnu biljku.

DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Tretman prije sadnje
« Odgovori #3 u: Veljača 19, 2007, 12:55:00 poslijepodne »


Uf, Krajten, prestigo si me.
E da, Andariel: zaboravio sam ti napisat i da predugacko korijenje slobodno skratis, biljci nece biti nista, a cak sam nedavno procitao da im se na taj nacin otvore "vene" pa lakse jedu i brze se prilagode.

Edited by: Teehee(R)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tretman prije sadnje
« Odgovori #4 u: Veljača 19, 2007, 14:16:00 poslijepodne »
Konkretno računam kupiti anubias, valisneriu, rogolist, cladophoru i vodenu kugu. U akvariju su, naime zlatne ribice. Temperatura i osvjetljenje bi bili dovoljni i za malo zahtjevnije biljčice, ali sa zlatnima rijetko što opstaje, pa bolje da odaberem dvije-tri vrste koje će sigurno uspjeti, pa da ih razmnožim po cijelom akvariju.

Imate li kakav savijet oko razmještaja i grupiranja nabrojanih biljaka?

 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tretman prije sadnje
« Odgovori #5 u: Veljača 19, 2007, 18:48:00 poslijepodne »
Valisneria obavezno otraga...jer je visoka biljka...anubias je inače prednja biljka ali ja sam svoj novi stavila malo više prema iza jer mi valisneria(koja se jako razrasla pluta po površini..oni dugi listovi) pa mu radi koliko toliko sijenu jer njemu ne paše baš previše svijetla...
Kugu možeš ili upiknuti u šljunak ili pustiti da pluta(al moja kad pluta još je slađi zalogaj...navikle su tražit hranu na površini)...a ako ju pikaš ja bi isto više prema otraga jer za čas dosegne vrh akvarija...a cladophora je kod mene gdje padne ...nju staviš naprijed...
Eto...tako ti je to kod mene...otraga još donekle i zeleno a naprijed čelenka ...to sam malo popunila sa dva lava kamenčića i jednim lijepim(bar meni lijepim)panjem.
I kupi si tekuće gnojivo...

 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tretman prije sadnje
« Odgovori #6 u: Veljača 19, 2007, 18:59:00 poslijepodne »
Zlatkica daj fotku tvog čitavog akvača, pliz!
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tretman prije sadnje
« Odgovori #7 u: Veljača 19, 2007, 19:12:00 poslijepodne »
Ajd pričekaj...potrudit ću se odmah ak šta uspije...
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tretman prije sadnje
« Odgovori #8 u: Veljača 19, 2007, 19:23:00 poslijepodne »

 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tretman prije sadnje
« Odgovori #9 u: Veljača 19, 2007, 19:27:00 poslijepodne »
Eto ti mog čelavka...ne mogu bolje a i kao što ti rekoh...nije nešto lijep...ali je moj...slikat ću ti još iz drugog kuta valisneriu...ona je najljepša a ne vidi se...
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tretman prije sadnje
« Odgovori #10 u: Veljača 19, 2007, 19:38:00 poslijepodne »
 Evo tu ti se vidi valisneria i iza nje oglodana kuga...
I sad kad me netko izvrijeđa kakav mi je aq...ti ćeš biti kriva što si me nagovorila da ga uslikam ...

 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tretman prije sadnje
« Odgovori #11 u: Veljača 19, 2007, 20:03:00 poslijepodne »
Bez brige, zlatkica, čelavci su normalna pojava ako su u njima zlatne ribice, to svi znaju.
Ti bar imaš nekakve biljčice u akvaču za razliku od mene kojoj je čitav prvi nasad tužno propao. Vidi se da ribicama paše zelenilo, izgledaju živahno i tusto. Šteta što nije bolja kvaliteta fotke, da ih malo bolje upoznam.