Travanj 16, 2024, 16:22:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Izraslina na skalaru  (Posjeta: 1451 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline black_4ever

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Izraslina na skalaru
« u: Ožujak 08, 2016, 12:53:04 poslijepodne »
Imam problem s jednim skalarom, naime, jutros sam primjetio bijelu izraslinu na glavi a oko nje bijele "čireve", mislim da to nije ona "muska" izraslina šta nekima naraste, pa ako ko zna sta mi je činit  :)
Ne skriva se od drugih riba al ne uzima hranu.


Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: Izraslina na skalaru
« Odgovori #1 u: Ožujak 08, 2016, 12:57:40 poslijepodne »
Ispuni upitnik o bolestima ovako na slijepo ti niko ne moze reci nista.
volim ribice

Offline black_4ever

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Izraslina na skalaru
« Odgovori #2 u: Ožujak 08, 2016, 12:58:52 poslijepodne »

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža 150 l
-   temperatura 27
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - ne znam
-   vrijeme od pokretanja akvarija- 1,5 godina
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice- 2 tjedna
-   koliko često i koliko mijenjate vode- cca svaka 2 tjedna cca 25 %
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)
-   način i periodi čišćenja filter materijala-  jednom mjesecno
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   vata

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  kamen nema sluzi
-   grijač da
-   pumpa za zrak   ne
-   CO2 sustav – kakav  ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)- gnjojivo i algicid

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  1 c. udovica, 6 skalara, "morski pas", 2 sijamska algojeda i 2 čistača
-   starost ribica    1-3 godine
-   ima li potencijalnih „terorista“   nema
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  2 puta dnevno vecer i jutro

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke da
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) nema nedavno bila crna alga
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi- da easy live algexit
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi-
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu- ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) - nova trava
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)- normalno

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma- opisano gori :)
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...- jedan veliki i nekkoliko malih čireva na glavi
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)- ne skriva ne uzima spizu
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)-  normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  -  jutros
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima- ne jos 
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  - ne samo 1
-  stanje ostalih stanovnika - ok

Offline black_4ever

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Izraslina na skalaru
« Odgovori #3 u: Ožujak 09, 2016, 09:58:28 prijepodne »
Danas mu je puknula, ostala rupa  -?  -?

Offline donald

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izraslina na skalaru
« Odgovori #4 u: Travanj 14, 2016, 10:40:06 prijepodne »
Vjerojatno se radi o bakterijskoj infekciji.
Mislim da bi češće trebao mijenjati vodu, a koliko vidim u filteru imaš samo vatu - ja bi dodao obavzno neki biloški medij, da se namnože dobre (nitrificirajuće) bakterije.

Ja baš nevolim kemiju, algicide, ljekove i sl. al pretpostavljam da ti se neda gnjaviti s dugotrajnim metodama, pa pokušaj kupit neko sredstvo za tretiranje bakterijskih infekcija i tretiraj vodu prema uputi. To će uključit češću zamjenu vode dok tretman traje.

Također, nakon toga počni koristiti od Easy Lifa FilterMedium i jednom tjedno dodaj prema uputi - pomoći će čišćenju vode od svega.
Ako nemaš biloški medij u filteru, al nije loše niti preventivno, možeš također vodu povremeno tretirati s Easy Life EasyStart-om - to su žive (korisne) bakterije, također dodaj prema uputi. Odnosno za početak jednom tjedno, par tjedana, a poslije jednom mjesečno, nakon zamjene vode.

Oba sredstva uzrokuju malo zamućenje u vodi (tipa kao da si dodao malo mljeka npr.), pa ih možeš dodati navečer, kad se ugasi svjetlo - do ujutro će sve biti kristalno čisto. Pogotovo uz FilterMedium, koji na sebe veže sitne plivajuće čestice, pa ih filter lakše skupi.
Evo, pa javi situaciju...  :up:
« Zadnja izmjena: Travanj 14, 2016, 10:43:16 prijepodne od donald »