Travanj 26, 2024, 08:59:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Tipovi zlatnih riba  (Posjeta: 6672 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Tipovi zlatnih riba
« u: Veljača 23, 2007, 20:21:00 poslijepodne »

ZLATNE RIBE


Zlatne ribe su zrele za mrijest nakon navršenih godinu dana života, međutim , u najboljoj kondiciji su nakon navršenih tri godine života. Mužjak koji je spreman za mrijest imati će sitne točkice koje se pojavljuju pokraj prednjih peraja i na škržnim poklopcima.
Temperatura treba biti oko 21 °C danju a noću treba biti oko 10 C. Primijetiti ćete kada započne potjera mužjaka za ženkom. Mužjak će dva do tri sata ganjati ženku gurajući je lagano u njen trbuh, čime je stimulira na mrijest. Ako je ona spremna, ikra će biti razbacana i zalijepljena na prvu stvar na koju padne. Mužjak će oploditi ikru odmah raspršujući mliječ po njoj. Dobro razvijena ženka može izleći oko 500 do 1000 komada ikre.
Zlatne ribe se obično mrijeste u toploj vodi pri jutarnjem suncu.
Nakon mrijesta morate ili odvojiti roditelje ili ikru. Ikra mora biti u akvariju čija dubina nije veća od 15 cm jer u dubljoj vodi tlak može uništiti ikru a kasnije i mlađ (koja se uspije izleći). Temperatura im treba biti oko 20 °C . ikra će se izleći nakon tri do četiri dana . nakon prvog dana primijetiti ćete da su neka jajašca prozirna do žute boje dok neka postaju bijela, ta bijela ikra nije oplođena i predstavlja opasnost jer se na njima razvijaju gljivična oboljenja koja može zahvatiti i zdravu ikru. Tu ikru morate odvojiti. Neki uzgajivači koriste methilen blue da bi spriječili razvoj gljivica na ikri. Nakon što se ikra izleže, biti će joj potrebno još minimum 48 sati da mlađ propliva. Dok mlađ ne propliva ne smije se hraniti, jer do tada mlađ se hrani iz jajne kesice. Kada proplivaju ribice će jesti sve što može stati u njihova usta. Počnite ih hraniti sa mikro crvima u prvom tjednu života a kasnije sa sitnom hranom u prahu.
Zlatne ribe razlikujemo prema sljedećim bojama: crvena, narančasta, bijela, crna, plava, čokoladno smeđa, žuta, crveno bijela, crno-bijela, kaliko( kombinacija boja od crvene,bijele, crne i plave)[/I]
Također ih razlikujemo prema obliku očiju:[/I]
1.- Normalni tip [/I]
2.-Teleskopske oči[/I]
3.- Nebeske oči – taj tip je sličan teleskopskim očima ali oči gledaju više uvis[/I]
4.-Mjehuraste (oči nalik balonu)- to su oči koje se sreću kod normalnog tipa, međutim oči djeluju kao da „plivaju“.
ZADAR

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #1 u: Veljača 23, 2007, 23:45:00 poslijepodne »

Sjajan članak za početak podforuma...
Kao ponosna,ne baš pretjerano iskusna,vlasnica dvaju karasa i dvije male preslatke pajčolanke....moram se složiti sa vama da je i meni definitivno najljepša vrsta zlatne ribice obični karas...koliko god mi slatke bile moje male pajčolanke(uzela sam ih upravo zbog manje potrebe za prostorom),niti jedan varijetet ne može se usporediti sa onom prirodnom ljepotom i gracioznošću koju imaju karasi...mada sve stanovnike svog akvarija volim jednako i svaki se puta rastopim kada negdje vidim njuškice teleskopića ili repiće svojih pajčolanki kako rade sto na sat ...moja prva ljubav bila je velika karasica(koje nažalost više nema) i vjerovatno će mi zlatni karas uvijek ostati najljepša ribica na svijetu ...



 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #2 u: Veljača 24, 2007, 07:46:00 prijepodne »
Odličan članak Marijana&Vijeko!
Imam karasicu, teleskopića i kometa i mogu vam reći da je karasica bez sumnje najbrža i najspretnija i sigurno bi se najlakše snašla u prirodi. Druga dva malca imaju svojih drugih čari. Teleskopić nezgrapan, ali prava maza, a komet krhak, ali predivan. Činjenica je da varijeteti zlatkih ribica, što neobičnije izgledali, tim više potencijalnih problema se s njima može javiti. Ipak je selektivan uzgoj učinio svoje malo im sprtljajući i one gene koje nije trebao. Kako bilo, naši mališani su nam osvojili srca bio to teleskopić, komet, karas ili neka druga vrsta. Ono zajedničko svim zlatnima je njihov neodoljiv karakter i veselje.

 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #3 u: Veljača 26, 2007, 21:04:00 poslijepodne »
Ovo moram podijeliti s vama...Danas sam u jednom pet-shopu vidjela zaista kapitalce što se tiče varijeteta...jedno je neki primjerak lavlje glave sa crvenom kapicom a drugo izgleda poput obične pajčolanke...ali ribe su dimenzija da sam skoro pala u nesvjest...ne toliko u dužinu...nego kako su one inače same po sebi bucmaste to su ribe veličine moje šake...i veće...a samo glava im je veličine solidne marelice ...
Mislim...prekrasno izgledaju...pogotovo pajčolanka...ali mi nikako nije jasno s čime ih filaju? I cijena je pristojnih 75 kn.
Možda sam sad otkrila toplu vodu ali zaista prvi puta vidim tako velike primjerke varijeteta...

 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #4 u: Veljača 27, 2007, 08:49:00 prijepodne »


Ne znam koliko je pametno nabavljati odmah tako velike primjerke....meni su u starom akvariju bili narasli ogromni i karasi i teleskopi i pajčolanke...i jednog dana ih više nije bilo...mislim da je njihov vijek u stvari jako kratak...osim ako nemaš akvarij od 800 l pa da imaju prostora...


Ali, gledao sam na TV kako je u Kini i Singapuru običaj da se djetetu, ili kad se rodi, ili za neki rođendan, poklanja ribica lavlje glave najmanje velika kao šaka odrasle osobe...za sreću...baš me zanima kako one završe....


Iako....davnih dana je mamina frendica imala u 20 l akvariju karasa, Oscasa (po njemu je dobila moja pokojna ljepotica ime) koji je narastao na dobrih 25 cm i živio preko 15 godina...da nije bilo rata u Slavoniji vjerojatno bi bio još živ...uginuo je od straha od granatiranja...


A glede ljepote...moj je Jozika najljepši karas od svih mojih karasa koje imam, naročito volim njegovu blago bedastu facicu s tim krasnim crnim očima (uf poete)...iako sam imao jednog pjegavog...Štefa...taj je imao rep ko ono čudo što vuku po podu mladenke...bio je najljepši ribac kojeg sam ikada vidio...sad imam malenog, gotovo istog Štefa II. i nadam se da će dostići ljepotu svog prethodnika...Edited by: babyboom

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #5 u: Veljača 27, 2007, 11:01:00 prijepodne »
I ja se slažem da nije pametno uzimati tako velike...tim više što imam osjećaj da s tim ribama nešto ne štima(lijepe su one,i super je vidjeti toliku ribu...ali nekako izgledaju umjetno,kao igračke ...i jako su mirne za razliku od malih koje divljaju po aquaču)...pa to su primjerci od sigurno 20 cm u dužinu i 15 u debljinu...mislim da prirodnim putem ti varijeteti ne narastu toliki...a i da narastu,morali bi imati super uvjete i trebalo bi im jako puno vremena...mislim da je opet neka genetska manipulacija u igri...
Ok...ogromni karasi su normalna pojava...ali pajčolanka od 20 dag ...
I usput babyboom... kolike su bile tvoje pajčolanke...one što su narasle ogromne?

 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #6 u: Veljača 27, 2007, 11:38:00 prijepodne »


Hja, Debelica (to joj je bilo ime), je bila u dužinu, bez repa najmanje 6-7 cm i proporcionalno tome debela tako. Crvenkapica i Točkica su bile malo manje. Isto je takav bio i teleskop Ray, a Louie je bio nešto malo manji, ali je imao veeeeliki rep. Imao sam i Pandicu, to je crno-bijeli teleskop (nikad više) koja je, jer je naravno kod nas na tržištu umjetno uzgojen, pobijelila potpuno, a okice se užasno izbuljile, tak da nije bila nimalo lijepa, ona je bila malo krupnija od Debelice.


Najveći su bili karasi - Max je bio bez repa 17 cm, Oscarica 15 cm, šareni Štef isto 15 cm, a repove su imali kao plašteve za sobom...e njih neću nikada prežaliti....

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #7 u: Ožujak 01, 2007, 17:02:00 poslijepodne »
Eh, babyboom, i meni je žao što si ostao bez njih. Zvuče prekrasno i sigurna sam da su dobili svu ljubav svijeta dok su bili živi.
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Tipovi zlatnih riba
« Odgovori #8 u: Ožujak 01, 2007, 21:22:00 poslijepodne »
Hvala Andariel! Stvarno su bili maženi i
paženi. Oskarica je bila jako bolesna kao malena, liječili smo je
tjednima, i uspjeli...izrasla je u nešto nezamislivo lijepo... Uf, bilo je užasno jer su svi uginuli preko iste noći....imali smo doma dva tjedna žalosti...stara je stalno cendrala za Maxom i Štefom...ma,
bolje da ne mislim. Najgore je što ne znam što im je bilo...izgledali
su potpuno zdravi...čak večer prije toga su mi jeli iz ruke....

No, što ćeš, i to je život....zato sad ove male gangstere čuvamo svi i
promatramo kroz povećalo...čim je nešto sumnjivo...totalna panika....

Al, treba pozitivno misliti...pa bude sve OK.