Ožujak 28, 2024, 13:20:40 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morska akvaristika početak  (Posjeta: 10879 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline white

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
  • Spol: Muški   Lokacija: ZAGREB
  • 095/742-0003
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #25 u: Rujan 16, 2012, 22:30:17 poslijepodne »
jedino razmisli da ti nisu skimmer i povratna u istoj komori to bi mogao biti problem oko nivoa simmera :up:

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #26 u: Rujan 17, 2012, 09:27:39 prijepodne »
Obavezno stavo šlauf jer ce se manje cut i samnjait vibracije, fi 25 za povrat ce ti bit ok. Vecina tako ima. Koju povratnu pumpu imas?
ne znam koju ni kolko tjera moram pogledat imam jednu kaj vrti u jednom bazenu mislim da ce bit odgovarajuca oko 2000 l?
A koliko da stavim za odvod, 32?
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #27 u: Rujan 17, 2012, 12:51:38 poslijepodne »
Evo samo u kratko i od mene :)

Ne slazem se da si trebao ici s manjim tankom. Za pocetnike i je bolje veca litraza i 200tinjak litara je idealno. Sto je veci volumen mora tu je margina greske manja. U malom i nano akvariju mala greska ti donese ogromnu razliku u sistemu, a u vecem akvariju to je puno manje izrazajno. Downside svega ovoga je da trebas onda i opremu kupovati dimenzioniranu za ovu litrazu, dakle financijski izdaci su veci.

Sto se tice cijevi mozes ovo kako su ti kolege rekle ici s 32mm za usis, i 25mm za povrat. Naravno trebat ces napraviti neku redukciju da ti 25mm moze stati u pumpu, to nije problem. Isto tako pazi na pumpu (kazes da imas neku sto vrti nesto u bazenu) jel ti ona za rad 24/7 i da li je podobna za more.

Ona slika s cijevima ti je ok, mada bi ja onu tvoju istockanu cijev stavio u obrnuti T (na dnu jedan T, i onda digni cijev skroz do vrha da gore bude u zraku = bezsuman pad vode). Na ovu cijev stavi ventil i prigusi ga da jedno 90% vode ide kroz ovu cijev. Druga cijev koja ti ide do razine vode, moze ostati tako, ili kroz nju mozes provuc povrat pa ustediti jednu rupu samo za to.

Sto se tice komora u sumpu, ima i pozitivnih i negativnih stvari. Pozitivna stvar je definitivno da je lakse baratati s opremom i lakse cistiti sump, sve ostalo je negativno. Ja volim da imam bubble stoper prije povratne pumpe jer me mrzi kad vidim one micro baluncice kako mi letaju po tanku. Isto tako nije lose odvojiti i prihvat vode, pa ti je onda doslovno lakse cistiti sump, jer sav junk sto dojde iz glavnog tanka, ce se zaustaviti tu. Kazem, ima dobrih i losih stvari, sam trebas odvagati sto ti je bitnije.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #28 u: Rujan 17, 2012, 15:43:00 poslijepodne »
Isto tako pazi na pumpu (kazes da imas neku sto vrti nesto u bazenu) jel ti ona za rad 24/7 i da li je podobna za more.

Ona slika s cijevima ti je ok, mada bi ja onu tvoju istockanu cijev stavio u obrnuti T (na dnu jedan T, i onda digni cijev skroz do vrha da gore bude u zraku = bezsuman pad vode). Na ovu cijev stavi ventil i prigusi ga da jedno 90% vode ide kroz ovu cijev. Druga cijev koja ti ide do razine vode, moze ostati tako, ili kroz nju mozes provuc povrat pa ustediti jednu rupu samo za to.

Kakav je to rad 24/7, pa ono nije pisalo dal je za more.. ali nije kineska tak da:P
Ovu istockanu cijev ipak necu imat jer neke akvaristi kazu da mora skupljat vodu s povrsine a ima i logike kaj ne?
Dakle, da li je bolje da skuplja vodu s površine( po pitanju filtracije i prigušenja zvuka) ili je bolje iz potopljenog dijela preljeva??
Koliko otprilike da uvučem preljev i odvodnu cijev od površine ovde?
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #29 u: Rujan 17, 2012, 15:55:11 poslijepodne »
Ta istockana cijev ionako ne skuplja sa povrsine nego ova druga koja na kraju ima T ili L koljeno i na toj cjevi nema ventila. Znaci imas dvije cijevi jedna je potopljena cjela u vodu i mozes izbusiti rupe ako hoces, a i netrebas. Na toj cjevi je ventil sa kojim reguliras razinu vode u overflow box-u. Druga cijev je duza od prve i nakraju se stavlja koljeno te se sa ventilom namjesti da kroz nju skroz lagano curka voda i usput kupi prljavstinu sa povrsine.

Nadam se da sam ti uspio objasnit

Evo slika:

Kao sto vidis sa slike ova cjev koja na sebi ima koljeno skroz dole nisko ne vuce vodu sa povrsine i tu cjev ekipa busi. To je po meni nepotrebno dajes si bezveze posao. Napravi ovako kao sto je na slici. Ovo su slike iz teme JeffCube od kolege Jeffersona. I na slikama se sve ljepo vidi.

Link na temu  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50982.0


Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #30 u: Rujan 17, 2012, 18:13:00 poslijepodne »
eee sve je to divno ali mene mući kako cu ja uspjet sredit da mi ode isto onoliko vode u sump koliko pumpa tjera natrag,uvijek ce prevagnut na jednu stranu ispravi me znam da grijesim? :D :D :D
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #31 u: Rujan 17, 2012, 18:14:55 poslijepodne »
pa mozda ventilom na izlaznoj cijevi?

s njime namjestis protok da je to otprilike to, u slucaju da se vise vode slijeva nego sto pumpa vraca. ako pumpa vraca vise vode nego sto se slijeva, ili trebas sire cijevi, ili slabiju pumpu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #32 u: Rujan 17, 2012, 18:24:10 poslijepodne »
eee sve je to divno ali mene mući kako cu ja uspjet sredit da mi ode isto onoliko vode u sump koliko pumpa tjera natrag,uvijek ce prevagnut na jednu stranu ispravi me znam da grijesim? :D :D :D


Pa to je normalna stvar kod svih overflow-a koja je rijesena tako da imas ugradjen ventil kojim oko 90% vode pustas na jednu cijev, ostalo na drugu. Nece nista prevagnuti, voda u sump pada slobodnim padom. Kolko ti pumpa ispumpa natrag u akvarij, tolko po cijevima ode u sump. Nemoze ti otici vise nego ti ispumpas. Osim ako imas prejaku pumpu, a pretanke cijevi, a to nemas.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #33 u: Rujan 17, 2012, 18:49:30 poslijepodne »
pa da jooj bas sam baksus tnx svima i hvala kaj ste me trpili :) a sad idem u nabavku bultova i cijevi i javim se s prvim slikama vec pred kraj tjedna :D
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #34 u: Rujan 17, 2012, 21:11:00 poslijepodne »
Samo da ti napomenem da ti nisu bultovi nego bulkovi(bulkhead) i imaš ih za kupiti u PTMG firmi u Stupniku(google-aj)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #35 u: Rujan 17, 2012, 23:13:28 poslijepodne »
Haha. Ma skuzit ces ti to sve kad krenes. Bez brige.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #36 u: Rujan 18, 2012, 10:22:12 prijepodne »
Samo da ti napomenem da ti nisu bultovi nego bulkovi(bulkhead) i imaš ih za kupiti u PTMG firmi u Stupniku(google-aj)

Neznam kakva je situacija sada ali prije kakvih godinu dana bulkove koje su imali u PTMG u su bili jako glomazni, i skupi. Prvo pogledaj na ebayu, 4 komada su me došli manje nego jedan u PTMG-u i stigli su za 7 dana, nisu toliko glomazni (isti promjer rupe), što je po meni bolje zbog mjesta.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #37 u: Rujan 18, 2012, 11:46:28 prijepodne »
Samo da ti napomenem da ti nisu bultovi nego bulkovi(bulkhead) i imaš ih za kupiti u PTMG firmi u Stupniku(google-aj)

Neznam kakva je situacija sada ali prije kakvih godinu dana bulkove koje su imali u PTMG u su bili jako glomazni, i skupi. Prvo pogledaj na ebayu, 4 komada su me došli manje nego jedan u PTMG-u i stigli su za 7 dana, nisu toliko glomazni (isti promjer rupe), što je po meni bolje zbog mjesta.

daj link

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #38 u: Rujan 18, 2012, 14:02:26 poslijepodne »
Samo da ti napomenem da ti nisu bultovi nego bulkovi(bulkhead) i imaš ih za kupiti u PTMG firmi u Stupniku(google-aj)

Neznam kakva je situacija sada ali prije kakvih godinu dana bulkove koje su imali u PTMG u su bili jako glomazni, i skupi. Prvo pogledaj na ebayu, 4 komada su me došli manje nego jedan u PTMG-u i stigli su za 7 dana, nisu toliko glomazni (isti promjer rupe), što je po meni bolje zbog mjesta.

Istina da su neki glomazni,ali sreća je da ih ima različitih u ponudi,pa tako možeš naći što ti treba.Slažem se za ebay da se nađe jeftinije,ali sve ovisi što želiš i što tražiš-ovdje ih vidim na licu mjesta...

Offline white

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
  • Spol: Muški   Lokacija: ZAGREB
  • 095/742-0003
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #39 u: Rujan 18, 2012, 15:46:37 poslijepodne »
Samo da ti napomenem da ti nisu bultovi nego bulkovi(bulkhead) i imaš ih za kupiti u PTMG firmi u Stupniku(google-aj)

Neznam kakva je situacija sada ali prije kakvih godinu dana bulkove koje su imali u PTMG u su bili jako glomazni, i skupi. Prvo pogledaj na ebayu, 4 komada su me došli manje nego jedan u PTMG-u i stigli su za 7 dana, nisu toliko glomazni (isti promjer rupe), što je po meni bolje zbog mjesta.

daj link

http://www.ptmg.hr/

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #40 u: Rujan 18, 2012, 17:11:20 poslijepodne »
Mislio sam na ebay ;)

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #41 u: Rujan 22, 2012, 11:11:36 prijepodne »
Kako napredujes??
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #42 u: Rujan 24, 2012, 18:15:04 poslijepodne »
a napredujem ne zelim brzat da se ne zaj... s opremom i platim vise odnosno manje sad a kasnije vise
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #43 u: Rujan 24, 2012, 20:34:32 poslijepodne »
a napredujem ne zelim brzat da se ne zaj... s opremom i platim vise odnosno manje sad a kasnije vise

To ti je zlatno pravilo u morskoj...i to ne samo sa opremom ;)

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #44 u: Rujan 24, 2012, 23:06:05 poslijepodne »
Pa ti ces kolega dobiti upravo bulkove i t komad koji su i gore i dati kao primer na slici :D

Pravi kako valja to odma na startu ...
Moze i koji savet na pp ako ti mogu nesto pomoci  ;)

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #45 u: Studeni 04, 2012, 13:05:02 poslijepodne »
Evo cikliranje pocelo, moram jos neke sporedne djelove nabavit da bude potpuno...
Glavno da je kamen u vodi  :D :D
Jel za cikliranje obavezna rasvjeta?
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #46 u: Studeni 04, 2012, 13:08:22 poslijepodne »
po meni preporucljiva. ne punim intenzitetom i snagom, ali 2 lampe, par sati dnevno.....

iako imas i preporuka da je ne palis tijekom cikliranja, ali onda, kad pocmes naseljavati akvarij i popalis lampe, imas bum algi i smeca. ovako, to sve dodje i prodje tijekom cikliranja, koliko sam ja shvatio.

Offline MrEZica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #47 u: Studeni 04, 2012, 14:43:28 poslijepodne »
ako ti je cijev od povratne pumpe kruta (ona zelena za vodovod) moja preporuka je da je prerežeš i ubaciš crijevo jel bi mogao imati potencijalno problema zbog vibracije pumpe.
Ubaci crijevo od pumpe do cijevi ili između gdje ga možeš staviti da amortizira vibracije pumpe..
Protected by BRT

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #48 u: Studeni 04, 2012, 21:02:59 poslijepodne »
Da bas sam to i mislio ak ne palim rasvjetu u cikliranju bit ce koma kad pocnem naseljavat :up:
probat cu  kolko ce vibrirat ak nece prejako necu stavljat crijevo al ta pumpa nije jako bucna i ne trese puno.. :)
.
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morska akvaristika početak
« Odgovori #49 u: Prosinac 06, 2012, 19:18:49 poslijepodne »
evo malo novih slika da osvježim  :)
Velika moć, nosi i veliku odgovornost