Travanj 18, 2024, 14:28:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pijesak  (Posjeta: 3303 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
pijesak
« u: Ožujak 13, 2012, 23:07:13 poslijepodne »
zanima me nesto, dal za morski mora biti bas koraljni pijesak, znaci koji je bio u moru ili moze obicni koji se kupi u trgovini a da nije namjenjen bas za morski.. radi se granulaciji cca 3-5mm, bijele boje... inace taj sljunak sitni je cist, samo bi ga se trebalo dobro isprati, pa me zanima dal prolazi ili ga ipak ne stavljati?

neznam dal sam stavio temu na dobro mjesto..  :)
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2012, 23:22:47 poslijepodne od alen_zgb »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #1 u: Ožujak 13, 2012, 23:23:21 poslijepodne »
pa ako je intertan nebi trebalo biti problema, vjerojatno bi bila druga stvar da imas dsb i organizme koji zive u njemu, probavljaju ga, itd, ali to stvarno neznam. ali ako je ovo obican inertni silicij ili sta vec, nevidim kako bi ti nastetilo. iako racunaj da ti morski pjesak i kamen mogu pomoci u samom akvariju zbog sastava, tvrdoca, kalcij.. ali trebao bi ovaj bit ok, stavljaju ljudi i keramiku i svasta..samo ga nemoj u reaktoru probat topit :)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #2 u: Ožujak 13, 2012, 23:27:14 poslijepodne »
pa da i mislim na onaj obicni sitni sljunak koji se ima za kupiti u vrecicama po zoo shopovima.. mislim da nebi stetio nista, iako sam to htio saznati od ponekih ovdje, al tebe sam bas cekao.. hvala ti na odgovoru.. a sto se tice koraljnog, znam da je puno bolji zbog dosta toga u akvariju, da pomaze na neki nacin, ali htio bi bas imati bijeli unutra i malo sloziti uzitak u tanku.. vidjet cemo jos, cekamo jos koji odgovor..  ;)
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2012, 23:36:26 poslijepodne od alen_zgb »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #3 u: Ožujak 13, 2012, 23:41:15 poslijepodne »
imas ti jace bjelog pjeska/sljunka, tj, neznam jer ima kod nas ali vani ima svakakvog. ali ako ti je dosta krupan sljunak onda koraline brzo narastu po njemu za razliku od sitnog pjeska gdje se nelove, neznam hoce te to smetat

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #4 u: Ožujak 13, 2012, 23:46:52 poslijepodne »
aha, znaci sto sitniji to bolji.. nisam bas to znao, sad znam.. onda cu gledat da bude sto sitniji.. a neznam tocno na koji mislis, ali evo ovako nesto sam ja viđao po shopovima, nesto slicno ovome..

bas sam gledao ima ga za kupiti granulacije 2-3mm, mislim da bi to bilo oke, ali ima i od 1-2mm, ali se bojim da nebude previse prasnjav, jer je sitan, pa da se neispere kak treba..
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2012, 23:53:25 poslijepodne od alen_zgb »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #5 u: Ožujak 14, 2012, 00:02:59 prijepodne »
imas neke sto vise vuku na zuickasto a neki su bjeliji, ovisi odakle ga vade. imas ovako nesto - http://www .advancedaquarist.com/blog/atis-new-fiji-white-sand  u praksi ga nisam probao pa ti neznam reci jer je bas kao na slikama, ali vjerojatno cma moze nabavit jer prodaju ati.
ovisi kako ti se svida, neki imaju i prazno dno, meni je bolje prirodnije a po sitnom argonitu mi se neprimaju bas koraline, mislim da je oko 1mm, ali idu one svuda. bas cisto dno ces prije postic s pjeskom ali onda bude problem kako protok nastimat da to nevalja svuda

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #6 u: Ožujak 14, 2012, 00:19:27 prijepodne »
da lijepo izgleda taj, nije los.. znaci cma ga nabavlja.. razmislit cu pa cu vidjeti sto bi mi najvise odgovaralo.. hvala ti..

p.s. vidim fulao sam temu, hvala grofe na premjestanju..  :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: pijesak
« Odgovori #7 u: Ožujak 14, 2012, 09:57:51 prijepodne »

U morskom akvariju bi se trebao koristiti "morski" pijesak, aragonitni ili kalcitni. Iz puno razloga, prvenstveno što aragonitni se postepeno topi i otpušta mikro i makroelemente koje koriste organizmima. Za kalcitni bi ph trebao biti jako nizak što je teško postići osim u reaktoru ili u donjim zonama pijeska. To "morski" naravno ne mislim onaj koji imaš na našim plažama jer to nije aragonitni ili kalcitni iz tropskih mora.

Druge vrste pijeska tipa slatkovodnih posebno kvarcnih nisu preporučljive jer ispuštaju silikate a ne ispuštaju ništa korisno. Ako želiš baš da ti pijesak bude bijeli postoji i bijeli aragonitni ili kalcitni pijesak tako da to nije problem...osim što je morski naravno dosta skuplji.

Teško da je ikad itko bio zadovoljan sa polovičnim rješenjima gdje se išlo na uštedu u morskom akvariju. Morski akvarij kad se radi ili se radi pošteno ili se uopće ne radi. Shodno tome za morski akvarij ili imaš novce ili nemaš...pa čekaš dok uštediš. Jednostavno.
« Zadnja izmjena: Ožujak 14, 2012, 10:03:18 prijepodne od Renta »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #8 u: Ožujak 14, 2012, 10:17:30 prijepodne »
pa treba biti i najbolje je tako, nismo mi pametniji od prirode, ali jesi siguran da bi otpustao silicij? meni se cini da je to inertno, mislim, i u staklu ga ima pa nista, inace bi i u slatkovodnom bio otrovan onda, tu je jos nizi ph? jel se uopce da topit takav pjesak? a prije mi se cini da bi pomogao za samu stabilizaciju ph, kh, ali zar nije jaubert ili kako se vec zove, radio istrazivanja i s nizim ph pa je kasnije rekao da nije dovoljno ni njegova hrpa pjeska za potrebe koralja, osim ako je u reakotru ali to je druga prica. sami mikroelemeti su upitni koliko znace u pjesku, uneses ih ti i puno s ro, ishlapljevom vodom, soli, itd

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: pijesak
« Odgovori #9 u: Ožujak 14, 2012, 10:49:06 prijepodne »
Otkud vam ta ideja da se otapa kvarcni pijesak? Tj. Silicijev dioksid?? On je najrezistentniji od svih oksida u stijenama. Već sam vidio negdje o otapanju silicija ali to nije točno.
ribar

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #10 u: Ožujak 14, 2012, 11:39:04 prijepodne »
ja i mislim da je inertan ali nisam osobno provjerio ni nigdje sluzbeno ucio o tome tako da nemogu tvrdit nista, bilo bi glupo, radije samo kazem da mislim da bi trebalo biti tako. za sand bed sam rekao da mislim ne zbog otputanja silicija vec ako imas organizme koji rovare taj pjesak, probavljaju poput morski krastavaca, itd..mozda da bi bilo problema onda ali isto neznam sigurno ni jedno ni drugo jer nisam probao na vlastitoj kozi. citao sam i o problemu s silikatima u morskom, tamo je i navedeno da nedolazi iz pjeska i da je inertan ali mozda ljudi zato povezuju zajedno. a ovo za jauberta, on je to radio s argonitom ne silikatnim, u pocetku(ali to je bilo prije 20ak god i tada su se znanja i organizmi koje mozemo drzati bitno razlikovali) je tvrdio da je hrpa pjeska dovoljna i za filtraciju i za odrzavanje parametara..kasnije je i sam priznao da to nije bas tako. moze pomoci stabilizaciji sistema, moze odpustit dio elemenata u vodu, ali to nije ni priblizno koliko treba da zadovolji potrebe

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #11 u: Ožujak 14, 2012, 12:23:05 poslijepodne »

U morskom akvariju bi se trebao koristiti "morski" pijesak, aragonitni ili kalcitni. Iz puno razloga, prvenstveno što aragonitni se postepeno topi i otpušta mikro i makroelemente koje koriste organizmima. Za kalcitni bi ph trebao biti jako nizak što je teško postići osim u reaktoru ili u donjim zonama pijeska. To "morski" naravno ne mislim onaj koji imaš na našim plažama jer to nije aragonitni ili kalcitni iz tropskih mora.

Druge vrste pijeska tipa slatkovodnih posebno kvarcnih nisu preporučljive jer ispuštaju silikate a ne ispuštaju ništa korisno. Ako želiš baš da ti pijesak bude bijeli postoji i bijeli aragonitni ili kalcitni pijesak tako da to nije problem...osim što je morski naravno dosta skuplji.

Teško da je ikad itko bio zadovoljan sa polovičnim rješenjima gdje se išlo na uštedu u morskom akvariju. Morski akvarij kad se radi ili se radi pošteno ili se uopće ne radi. Shodno tome za morski akvarij ili imaš novce ili nemaš...pa čekaš dok uštediš. Jednostavno.
da renta, razumijem te sto zelis reci u svemu tome.. hvala ti na odgovoru, zato sam i postavio temu da pitam.. nisam ja isao na to da bi stavio obicni pijesak bijeli, nego sam se isao raspitat dal je moguce ga korisitit.. a sto se tice novaca, to mi nije problem, mogu si priustiti nesto za uzivanje oko toga, ako mi je to zelja.. a pijesak cu nabaviti, nije mi toliko sad bitan, ima jos vremena..
ako tko ima kakav bijeli ili svjetlji neka se javi, meni treba jako malo, samo da popunim dno akvarija, a dimenzije su cca 40x30.. tako da je to skroz sitno pijeska, mozda pola kg..

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #12 u: Ožujak 14, 2012, 12:40:53 poslijepodne »
nisam neki strucnjak oko morskog pijeska, znam samo da dobro moze posluziti nekim organizmima, i samoj vodi, a ostalo zelim naravno saznati.. zato i pitam vas strucnjake, slobodno pisite sto imate za reci, jer mozda ce ovo i nekog drugog zanimati kao sto zanima mene.. ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #13 u: Ožujak 14, 2012, 14:50:48 poslijepodne »
bolje je sigurno, ali dali je potrebno i nisam bas tako siguran, stabilizira sistem, da, ali to isto radi i kamen kojega imas puno vise., a sada vec duze vremena je dosta popularan i bare bottom i reef keramika i sve funkcionira pa nevidim da bi imao problema onda ako nestavis pjesak ili stavis neki drugi(ako je stvarno inertan)
sad, ako ti nije zbog novaca i ako te bas jako nemuci to onda radije kupi pravu stvar, tu neces pogrjesit, a oko samog bjelog pjeska bilo je upita i na reef centralu, mozda da tamo potrazis pa ces prije naci slike nego kod nas u hr. ja osobno najbjelije sto sam vidio da mogu potvrdit je magnezij karbonat i poneki klasicni dolomit u prodaji, sve ostalo stvarno neznam kako izgleda

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: pijesak
« Odgovori #14 u: Ožujak 14, 2012, 17:02:58 poslijepodne »
Otkud vam ta ideja da se otapa kvarcni pijesak? Tj. Silicijev dioksid?? On je najrezistentniji od svih oksida u stijenama. Već sam vidio negdje o otapanju silicija ali to nije točno.


Ovo je početnički forum u morskoj pa možda nebi trebalo zamarati početnike s ovakvim raspravama koje realno spadaju u "napredniju" morsku akvaristiku ali samo radi ispravka netočnog navoda kolege madmaxa333 postam link na znanstveni članak otpuštanju silikata iz kvarcnog pijeska koje se dešava ali vrlo sporo.

http://www.advancedaquarist.com/2003/1/aafeature1#section-7


Također, zaboravili smo napomenuti da je prednost aragonitniog pijeska naspram običnog kvarcnog i nekoliko stotina puta veća površina za naseljavanje bakterija a time i bolju biološku filtraciju u reef akvariju i mjesta za razvoj mikrofaune - identično živom kamenju naspram običnog kamenja.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pijesak
« Odgovori #15 u: Ožujak 15, 2012, 11:28:40 prijepodne »
'Is it OK to use silica sand? Probably. Many people do so. I also believe that not all “silica “ sands will be the same for the reasons described above relating to processing of the sand and the nature of the mineral inclusions present. So the fact that many people successfully use some (or many) types of silica sand does not necessarily imply that all people can use any type of “silica” sand without a problem.
In subsequent sections of this article I describe dosing recommendations for adding soluble silica. Is silica sand a good way to go from that perspective? I cannot really answer that. It probably provides some silica to reef tanks, but the amount is completely out of the control of the aquarist. For that reason alone, I believe that it would be a poor choice as the sole source of soluble silica for a reef tank. In a tank without any silica dosing, silica sand may, in fact, be more beneficial to the overall tank, at least from a silica delivery standpoint, than calcium carbonate sand.'

sad po ovom clanku ispada da ga mozes koristit?

-pa mislim da i nije nesto prevelika razlika za biolosku filtraciju ako je dno relativno tanko prekriveno sljunkom onda ta masa vs mase kamenja koju obicno imas...i na jakom svjetlu stoji, protoku, izokrece se stalno..nisu bas uvjeti kao u dubini kamena.  mislim, bolje je sigurno od silikatnog ili bez pjeska uopce ali da je bas tako znacajna razlika i nisam uvjeren

Offline rokimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 595
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: moj dom je Hrvatskaaaa
    • malawi by rokimon
Odg: pijesak
« Odgovori #16 u: Ožujak 15, 2012, 12:59:19 poslijepodne »
neda mi se čitati baš sve postove ali...koliko sam skužio, pičiš ponovo u morske vode, alene?
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #17 u: Ožujak 15, 2012, 14:48:47 poslijepodne »
neda mi se čitati baš sve postove ali...koliko sam skužio, pičiš ponovo u morske vode, alene?
roki izgleda tako nekako.. ali naravno ostajem i na malawcima, samo se vracam moru sa nanićem od cca 35lit, samo za uzitak, jer je stvarno zanimljivo biti u morskoj, svega i svacega vidis i naucis..  ;)

stomed - a sto se tice toga, vjerujem da neki pijesak obicni moze ici u more, samo sto eto vecina tvrdi da nije dobro i da je naravno kao sto svi znamo koraljni pijesak je puno bolji i vise posluzi.. ali hvala ti na trudu kojim zelis pomoc, drago mi je kad se netko trudi i zeli pomoc..  :up:

Offline rokimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 595
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: moj dom je Hrvatskaaaa
    • malawi by rokimon
Odg: pijesak
« Odgovori #18 u: Ožujak 15, 2012, 17:29:30 poslijepodne »
sretno :up: ;)
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #19 u: Ožujak 15, 2012, 17:33:52 poslijepodne »

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: pijesak
« Odgovori #20 u: Ožujak 19, 2012, 15:49:42 poslijepodne »
evo da javim, ipak sam odustao od tog obicnog pijeska, pa sam si nabavio koraljni, ipak je koraljni koraljni i ima ga vecina i vjerujem da puno bolje posluzi..  ;)

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: pijesak
« Odgovori #21 u: Ožujak 22, 2012, 12:22:39 poslijepodne »
Otkud vam ta ideja da se otapa kvarcni pijesak? Tj. Silicijev dioksid?? On je najrezistentniji od svih oksida u stijenama. Već sam vidio negdje o otapanju silicija ali to nije točno.


Ovo je početnički forum u morskoj pa možda nebi trebalo zamarati početnike s ovakvim raspravama koje realno spadaju u "napredniju" morsku akvaristiku ali samo radi ispravka netočnog navoda kolege madmaxa333 postam link na znanstveni članak otpuštanju silikata iz kvarcnog pijeska koje se dešava ali vrlo sporo.


 :Dnetočni navod :D -podsjetilo me nekako na sabor.   Neg,  za silicij koji se otapa je prije krivo staklo akvarija koji je amorfni silicij i nije u kristalnoj rešetki kao kvarc. također za otapanje kvarca treba ekstremno dugo vremena i uvjeti. također, ove dijatomeje se hrane nečim što u sebi ima biosilicij koji vjerojatno u nekom spoju a nije čisti oksid kao kvarc.
ribar