Ožujak 29, 2024, 01:29:33 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: HALOGENA LAMPA?  (Posjeta: 2263 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline minothaur

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
HALOGENA LAMPA?
« u: Siječanj 21, 2004, 22:51:00 poslijepodne »


pozdrav svim ljubiteljima akvaristike kao i onima koji to žele postati.


dakle: ponosni sam vlasnik 450l akvarija koji je dosta dubok (75cm), podloga je 8-10cm i upravo sam u fazi uređenja novog poklopca. e sad - da li bi mi tu pomogla sam jedna lampa i to halogena (ako je to ono što prodaju po baumax,bauhaus,bau... za ispred kuće, samo normalno bez onog senzora kretanja) od 150w koja bi bila svega 10cm iznad vode (problem sa pregrijavanjem možda) i usmjerena dijagonalno po dužini akvarija? strujanje vode na površini je dosta jako tako da nebi bilo problema sa pregrijavanjem gornjih dijelova vode...bojim se prije svega te topline koju ove lampe proizvode...iskustva? prijedlozi?
 

Offline Viky_7

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #1 u: Siječanj 22, 2004, 01:43:00 prijepodne »
Mislim da bi ti bilo bolje da koristis neku malo jacu neonku (ili vise njih)i par reflektora.
Viky

Offline minothaur

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #2 u: Siječanj 22, 2004, 06:53:00 prijepodne »


Citat: Viky_7
Mislim da bi ti bilo bolje da koristis neku malo jacu neonku (ili vise njih)i par reflektora.



ma s neonkama mi je problem jer nemam niti planiram imati staklo i li plexi između izvora svijetla i vode tako da uvijek dođe do hrđanja (do sada 3 kompletne instalacije u 9 godina,što je uvijek skoro rezultiralo kompletniom promjenom poklopca) a one vodonepropusne su mi preskupe,ne želim dati 300kn za nosač... htio bih da mi odgovore ljudi koji imaju iskustva već sa halogenim reflektorima...
 

Offline minothaur

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #3 u: Siječanj 22, 2004, 13:25:00 poslijepodne »
mislim da ću to riješiti tako da ću staviti lampicu od 60w u reflektor - ne grije toliko (skoro uopće),jedino što neznam je li to dosta svijetla? 450l, 120x75x50
 

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #4 u: Siječanj 22, 2004, 13:50:00 poslijepodne »
Jedna sitnica... Spektar halogenih lampi, tj. one koje se mogu naći u raznim trgovinama baš i neodgovaraju spektru koje treba bilje. Tebi bi trebale HQI lampe, što baš i nije jeftino..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline minothaur

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #5 u: Siječanj 22, 2004, 14:45:00 poslijepodne »
ma neznam ništa o tim halogenkama, do sada sam isključivo imao neon no sada bi promjenu malo... stavit ću ja jedan obični reflektor i jednu neonku plavog spektra i to je to...i tako su frontose i vanustusi unutra, ne treba njima baš "livada"...
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #6 u: Siječanj 22, 2004, 19:09:00 poslijepodne »
Pošto imaš ciklide, nije baš potreban neki spektar svijetla u akvariju, niti velika količina svijetla zbog bilja, jer i ne želiš bilje.... što se tiće zagrijavanja, 10 cm od akvarija smatram da je premalo,ako je u pitanju reflektor, a ako misliš staviti običnu lampu onda nećeš imati toliko problema sa zagrijavanjem! A ako budeš imao imaš nekoliko riješenja : Hladnjaci ( dosta su skupi ), klima ( ne moram komentirati), mali ventilator ( možeš postaviti ventilator ispod nivoa reflektora, ali treba biti pažljiv zbog mogučnosti udara struje ako to nije kvalitetno napravljeno, i ventilatori obično idu iznad akvarija koji nemaju poklopac ( česti su u morskim akvarijima)!
 

Offline minothaur

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
HALOGENA LAMPA?
« Odgovori #7 u: Siječanj 22, 2004, 19:34:00 poslijepodne »


ma probao sam sa 60w lampicom na reflektoru i čisto je ok, svjetla dovoljno a zagrijavanje manje nego sa 4 neonke prije... još ću kasnije staviti jednu neonku plavog spektra zbog boja ribica i to je to! mislim da sam riješio problem...
any suggestions?