Travanj 16, 2024, 14:40:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biotopi - razgovor bez smisla  (Posjeta: 2131 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ovamovan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
Biotopi - razgovor bez smisla
« u: Ožujak 05, 2007, 03:58:00 prijepodne »


Kada već pričamo o biotopima, smatram da je je na našim prostorima jedan od najvećih problema brana Ðerdap (Srbija). Prekinula je migracijske putove mnogim vrstama riba, te ih iz naših rijeka nepovratno maknula. Ovo je možda najvažniji primjer, ali nije jedini. Drugi su različita zagađenja, masivno unošenje stranih biljaka i riba, te presjecanje prirodnih staništa različitim kanalima. Najsjajniji je primjer unošenja riba je "babuška" za koju je zakonom o ribolovu predviđeno da se ubije, a nikako ne vrati u vodu ako je netko ulovi. ili ona alga u moru kojoj se ne mogu sjetit imena,itd.. Ima milion primjera uništenih biotopa. Ovo također vrijedi skoro pa za cijeli svijet, eventualno ne za neka mijesta izolirana prirodnim preprekama i odsutstvom ljudi.


Ovo sve sam napisao zato da zaključim da o biotopima nemamo šta razgovarati u današnjem pogledu, nego bi se eventualno morali vraćati 100 godina unazad, i ići istraživati koje vrste su živile gdje.


Ali ja sam za to da sve vratimo na staro, ne samo u akvariju, već tamo gdje je važnije - u prirodi.


Ajmo sad razgovarat o biotopima.