Travanj 26, 2024, 16:00:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: grijanje terarija  (Posjeta: 8865 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
grijanje terarija
« Odgovori #25 u: Siječanj 25, 2006, 10:15:00 prijepodne »
i da uv lampa nesmije bit van terarija jer uv zracenje ne prolazi kroz staklo, dakle uv neonka i to unutar terarija
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
grijanje terarija
« Odgovori #26 u: Siječanj 25, 2006, 12:50:00 poslijepodne »
Prolazi kroz staklo ali samo kroz kvarcno, koje je jako skupo. I da, lampe bi sključivo trebale biti unutar terarija. Evo Link i rasveta bi trebala tako nekako izgledati.Edited by: Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
grijanje terarija
« Odgovori #27 u: Siječanj 25, 2006, 13:39:00 poslijepodne »
 
Citat: LeeMoon
definitivno bi trebao stavit neonku koje isijava uvb i uva spektar
pomocu kojeg gusteri sintetiziraju vitamin d3, mislim da sunglo nije za
tu svrhu...


Piše na poleđini kutije da osigurava reptilima potrebne UV zrake Kaj onda da idem kupiti još tu UV neonku i još jedan grijač od 30 w, pošto je temperatura u terariju 24-25 danju? I pitanje, jel bazenčić s vodom vadim prije spavanja van kad ih se ponoći nesme namakat, a ovaj naš luđak jedva čeka da bućne u vodicu
 

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
grijanje terarija
« Odgovori #28 u: Siječanj 25, 2006, 14:14:00 poslijepodne »
sunglo isijava samo uva zrake cini mi se, a uvb koje sintetiziraju vit d3 ne, samo ti kupi repti glo i stavi unutar terarija, napravi u terariju mjesto za sunčanje gdje ti je temperatura viša nego u ostalim djelovima a za bazen neznam...
 

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
grijanje terarija
« Odgovori #29 u: Siječanj 25, 2006, 15:52:00 poslijepodne »
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
grijanje terarija
« Odgovori #30 u: Siječanj 25, 2006, 19:18:00 poslijepodne »


Citat: Nik
Pozdrav

Da ne otvaram novi topic pitat ću u ovome, ja i supruga smo novi u teraristici i prema tome zanimam nas da li je dovoljan grijač od 50W dužine 6m za iguanicu od 20-tak cm (s repom naravno). Terarij je za 2 dužine veći od nje... postigli smo temperaturu od 24-25 stupnjeva i vlažnost od 80 %. Ja nekako mislim da bi temp trebala bit oko 30 stupnjeva? Svaki savjet je dobro došo

Thnx



Nik


Iguana je zasigurno nešto veća od 20 cm (odmah po izlasku iz jaja duge su oko 25 cm, a u prodaju ulaze kad su 30-35cm). Za početak, tvoj terarij za iguanu je daleko premali! Čak i za ovako malu iguanu terarij mora biti minimalnih dimenzija 100x50x60 (duljinaxširinaxvisina). U manjem terariju teško je postići potrebni termalni gradijent, tj toplo mjesto ili "hot spot" i hladnije mjesto. Hot spot je mjesto ispod reflektora ispod kojeg se iguana "sunča" tj. povisuje tjelesnu temperaturu. Na tom mjestu temperatura mora biti 35-40°C, dakle povečaj watažu žarulje! Na "hladnom" dijelu temperatura treba iznositi oko 25°C. Svjetiljka koja isijava dio svjetla u UVB spektru je vrlo važna radi sintetiziranja D3 vitamina koji je presudan za metabolizam kalcija i fosfora, ali je još važnije da svojoj iguani svaki obrok oplemeniš multivitaminskim/mineralnim preparatom za iguane (npr. Nekton Rep). Također, za hranu biraj poglavito lisnato povrće/bilje visoke hranjive vrijednosti (lišće maslačka, raštika), a nikada salatu. Pročitaj o iguanama na internetu!Edited by: Nino G

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
grijanje terarija
« Odgovori #31 u: Siječanj 25, 2006, 19:51:00 poslijepodne »
Nino G hvala na savjetu. Kaj se terarija tiče, tako je mali i ostat će takav jedno 2 tjedna dok se ne privikne na nas, onda dobiva ogromni kojeg ćemo sastavit ja i staklar te stolar... sve će se vidit uskoro ;-) Samo da javim da sam postigo temperaturu od 30 stupnjeva i noćnu od 18-20