Travanj 16, 2024, 23:07:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva  (Posjeta: 9777 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline denis1987

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb - gornja dubrava
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #25 u: Rujan 22, 2014, 15:24:43 poslijepodne »
ni jedan ups neče radit 24h jednostavno sam sebi potroši bateriju dok pretvara iz 12v u 220v. igore akvariju neče ništa bit ako je bez rasvjete i par dana stoga netrebaš ups opterečivat još i sa rasvjetom

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #26 u: Listopad 01, 2014, 19:42:19 poslijepodne »
ja placam osiguranje akvarijuma uz stan-tako da kad bi mi se nesto takvo desilo-drzavu bi tuzio do iznemoglosti i debelo visestruko to naplatio...

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #27 u: Listopad 01, 2014, 20:48:07 poslijepodne »
Ti ili se šališ sa tom tužbom ili si još jako mlad i pomalo naivan!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #28 u: Listopad 12, 2014, 16:21:40 poslijepodne »
dubravko ovako ti ide kod ups-a ako imaš recimo ups od 1000w i opterečenje 50% dakle 500w on če to držati recimo 1 sat ako je opterečenje 250w onda imaš 2 sata igre, dakle što manja potrošnja to duže izdrži.
naravno da je bolje imati 1 jači ups naspram više slabijih radi izmjena baterija jel baterije se moraju mjenjat svake godine, ako uzmete neki kvalitetniji ups onda ste mirni i 2 god,,, baterije se kreču od 160-800kn komad pa vi vidite.
pretvarač 12-220 je isto dobra stvar ali da problem je u tome što moramo bit doma da to uključimo a i akomulator mora obavezno uvjek bit pun dok ups konstantno održava svoje baterije punima i kad nestane struje odmah počne trošit baterije.
dubravko sve se računa kod baterija nebitno moe proč godinu dana a da ni jednom nije korištena ona jednostavno oslabi i treba ju zamjenit. možeš ju i ostavit ali računaj da ona nakog godinu -2 ima samo 20% od svog kapaciteta

Ovo jednostavno nije tacno.

Postoje tri stvari koje su bitne kod izbora UPS uredjaja: Snaga, kapacitet baterija, faktor iskoristenja
1. Snaga je ono koliko potrosaca moze UPS da izdrzi pre nego pocne da se preterano greje i izgori
2. Kapacitet baterija je ono koliko dugo potrosaci mogu da rade prikaceni na UPS
3. Faktor iskoristenja je koliko je efikasno pretvaranja 12V u 220V a koliko se gubi na toplotu

Oznake na UPSu (najcesce 652/650/1000/1500/2200...) oznacavaju snagu. Nama je ovaj podatak manje vazan. Ako planiramo da koristimo samo par pumpica u jednom akvarijum sa potrosnjom od 30-50W svaki UPS ce moci da to podnese.
UPS sa oznakom 625  moze da izdrzi potrosace do 350W
UPS sa oznakom 1000 moze da izdrzi potrosace do 670W
UPS sa oznakom 2200 moze da izdrzi potrosace do 1360W

Ono sto nas vise interesuje su baterije u UPSu.
UPS uredjaji od 625-650VA obicno imaju bateriju 7Ah/12V oni od 1000VA bateriju 12Ah/12V veci imaju jednu ili vise baterija 12Ah/12V ili 18Ah/12V

Ako pricamo o VRLA (valve-regulated lead-acid) baterijama koje se koriste u obicnim UPSevima onda je situacija sledeca:
1. Garancija na baterije je godinu dana (kod nekih i dve) i u tih godinu dana one MORAJU da se ponasaju kako je predvidjeno ili ih reklamiras.
2. Preporuceno je baterije menjati posle tri godine posto je maksimalni radni vek baterija 4-5 godina. Postoje i baterija deklarisane na maksimum 10 godina koje bi trebalo menjati na 4-5 godina.
2a. U firmi u kojoj radim smo imali par UPS-ova koji su sa istim baterijama radili po 4-5 godina bez zamene.
3. Kada baterija dodje na 80% od inicajalnog kapaciteta - vreme je da se zameni posto od tog trenutka pocinje ubrzano da gubi na kapacitetu.
4. Posle tri godine (ili pre) se moze desiti da ako je UPS losijeg kvaliteta (overcharge), drzis ih na toplom, ili su baterije losije da se celije ne pune ravnomerno pa neke sradaju i da se interno kratko spoje. Tada imas kapacitet koji je 10-20% od onog sto treba da imas.
5. U profesinalnim UPS postorjenjima se koriste klasicni olovni akumulatori (Wet-cell/flooded-cell) koji teorijski uz dobro odrzavanje mogu da rade i po 20 godina.
6. Cena baterija je od 120din/10e/75kn za one najjefinije 7Ah/12V pa na vise 2x18Ah/12V kostaju 7600din/63e/475kn

Za one koje ovo interesuje preporucujem: http://lit.powerware.com/ll_download.asp?file=BAT11LTA_1012_final.pdf

Koliko mozemo ocekivati od UPSa?

Ovo su izmerene potrosnje za pumpe koje imam u akvarijumima
Coralia 1600        1.600 l/h   4.8W   (4.5W pise na kutiji)
Sobo WP-50M         3.000 l/h   2.8W   (3W pise na kutiji)
Sobo WP-400M       10.000 l/h  10.1W   (15W pise na kutiji)
Atman AT-304          800 l/h   5.6W
Atman AT-305        1.200 l/h  14.7W
Atman AT-104          2000 l/h  21.8W
Sera 200W grejac              187.5W

Moj Atman AT-104 + Sobo WP-400M trose 32W tako da teorijski mogu ocekivati:

( Battery Voltage * AH Rating * Efficiency) / VA Rating * 60 =  X minutes
( 12V             * 12Ah      * 0.6       ) / 40VA (32W)* 60 = 129.6 minuta

U praksi sa baterijom starom 4 godine imam 145 minuta ~ dva i po sata.
Ako bi ostavio samo stream pumpu teorijski bi dobio oko sedam sati.

Ako volite DIY varijante mozete na UPS dodati paralelno jos baterija i tako dobiti jos vremena. Na jedan stari UPS koji je u sebi imao jednu 7Ah/12V bateriju ja sam spojio dve 18Ah/12V baterije i dobio pet puta duzu autonomiju.
NE PRETERUJTE. Moj UPS moze da gura akvarijum i racunar ~40 minuta ali se sve vreme oseca miris istopljene plastike. :)

Problem sa UPSom je sto ako se skroz isprazni i ugasi, najcesce ne ume da se sam ukljuci kad struja ponovo dodje.
Za duze nestanke struje ja imam spreman mali agregat od 650W. Rucno se pali ali UPS mi dalje dovoljno vremna za to. Dovoljan za ceo akvarijum sve sa grejacem (350w) + dopuna baterija UPSa. Moze da radi 5 sati bez prestanka i kosta 110e.
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=76665001

Za duze nestanke struje ako zivite u kuci invertori + produzni kabel od 10-15 metera i nisu tako lose resenje. Ali ne nakaceni na baterije nego na auto. Auto u leru trosi 0,5-1 litar na sat. Sto je sasvim dovoljno za nase pumpe.
« Zadnja izmjena: Listopad 12, 2014, 16:26:23 poslijepodne od Cira »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #29 u: Listopad 12, 2014, 16:45:33 poslijepodne »
Vauuuu!!!!
Cira, bravo i hvala na trudu što si temu rastavio na najsitnije detalje i meni kao laiku za struju otklonio sve nejasnoće! Kad čovjek pogleda ovo sa autom ispada još najjeftinije pod uslovom da imaš auto i par sitnica ! :))
Imaš kakav prijedlog kako da nadogradim i sa čime agregat za struju! Interesira me što  i kako da napravim da kada nestane struje da se agregat sam upali i isto tako da kad struja iz mreže dođe da se agregat ugasi! Agregat ima paljenje na bateriju!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #30 u: Listopad 12, 2014, 17:35:44 poslijepodne »
Ono sto je tebi potrebno je ATS (Automatic Transfer Switch) uredjaj koji detektuje nestanak struje, saceka par sekundi za svaki slucaj ako je samo trenutan nestanak da se ne cima zatim pali agregat i prebacuje napajanje na njega. Po dolasku struje opet saceka minut da se napon stabilizuje i prebacuje nazad.

Moja preporuka je da ne pravis sam nego da pogledas po netu npr: http://www.gencontrol.co.uk/ ili http://www.ebay.com/itm/Automatic-Transfer-Switch-control-module-Build-your-own-change-over-panel-/251673356494?pt=UK_BOI_Industrial_Tools_Generators_ET&hash=item3a98e6a8ce

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #31 u: Listopad 12, 2014, 17:41:34 poslijepodne »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #32 u: Listopad 12, 2014, 20:12:06 poslijepodne »
Thx!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #33 u: Listopad 17, 2014, 13:00:43 poslijepodne »
 :o

jao ..brate... ideš...

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #34 u: Listopad 20, 2014, 11:47:05 prijepodne »
Ja za svoj morski koristim USB 5V protočnu pumpicu,nisam siguran koliko je litara, a kao napajanje koristim power bank(uguram u njega 4 duracell baterije) sa usb-om.Nije neki protok, ali se vidi gibanje vode i koralja, mislim da me ta investicija na ebayu koštala ukupno oko 40-50kn zajedno plus baterije.Jedina mana je ta što sam moram uključiti pumpu,jer nema nikakvu elektroniku i automatiku.Moram napomenuti da je moj akvarij još uvijek 65L vode,ali da imam neki veći vjerovatno bih išao na agregat.Kod ups-ova bih gledao da su "Line", jer oni simuliraju najvjerniju sinusoidu.Zna se desiti da pumpe neće raditi ako je sinusoida nepravilna.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #35 u: Listopad 20, 2014, 19:58:08 poslijepodne »
Imam UPS - APC 350 koji ima orginalnu bateriju 12V-7Ah.
Mogu li na njega (umjesto orginalne baterije) spojiti akumulator od auta ili možda kamiona,
znači isto 12V, ali 55 ili 220Ah ?

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: 3 dana bez struje u moru - posljedice i moguća preventiva
« Odgovori #36 u: Listopad 20, 2014, 22:03:40 poslijepodne »
Imam UPS - APC 350 koji ima orginalnu bateriju 12V-7Ah.
Mogu li na njega (umjesto orginalne baterije) spojiti akumulator od auta ili možda kamiona,
znači isto 12V, ali 55 ili 220Ah ?
Citat: Cira
NE PRETERUJTE.

Nasao sam na netu da su ljudi raditi tako nesto. Po meni je 55 ili 220Ah mnogo mnogo preterano ali sve zavisi od elektronike UPSa.
Ako UPS nema kontrolu struje punjenja baterija onda, ako se desi da se baterije isprazne sasvim kada UPS krene da ih puni struja punjenja ce biti prevelika i ima dobre sanse da UPS izgori.
Ako ima kontrolu struje punjenja onda ce mu samo trebati duze da ga napuni.
Ako prezivi prvi ciklus punjenja i praznjenja trebalo bi razmisliti o hladjenju posto je UPS predvidjen za rad tokom kratkih nestanka struje 10-15 minuta a ti pokusavas da ga nateras da radi 30 puta duze.

Napon kod SLA i olovnih baterija nije isti. Olovne ako se previse isprazne nepovratno sradaju. Verujem da planiras da koristis neku stari akumulator pa ti nece biti zao.