Ožujak 29, 2024, 00:20:58 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!  (Posjeta: 24499 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« u: Listopad 05, 2016, 00:54:51 prijepodne »
U ovoj temi bi volio sa vama podijeliti svoje iskustva sa kozicama ali bi također volio cuti i vasa iskustva

Zadnji par godina drzim kozice i vjerujem da su neki stariji clanovi pratili moje narudzbe iz njemacke i mogli ste vidjeti da sam svasta narucivao

Veliki je problem sto kozice tako nabavljene iz tih shopova najcesce su uvezene sa istoka u velikim kolicinama pa se onda preprodaju.
Posljedica toga je da kozice dođu kod nas i u nekom periodu od nekad par dana pa do par tjedana polako sve uginu.
Ako imate srece pa ste dobili nosecu zenku ili par mladunaca gratis tada bi nesto od tih malaca i moglo odrasti jer se malci puno lakse prilagode nego stare kozice.

Racunica je jednostavna barem kod mene potroseno preko 500€,a akvariji su i danas skoro prazni.

Volio bi da ovdje stavite slike svojih akvarija onih uspijesnih i manje uspijesnih,date podatke sto tocnije o hranjenu izmjenama vode rasvjeti bilju dekoraciji pa i to gdje ste nabavili te koze i kako ste prosli sa njima.

Mislim da bi mogli se malo svi udruziti zainteresirani za te kozice pa malo ovdje si pomoci ali i malo se podruziti uz koju  :sm_alkashi:

Tako da raspalite sa slikama svojih kozicnjaka bez srama.
I ja cu polako ujutro predstaviti prvi pa poredu dalje.


« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2016, 00:59:35 prijepodne od Tiii »

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #1 u: Listopad 05, 2016, 09:06:54 prijepodne »

Racunica je jednostavna barem kod mene potroseno preko 500€,a akvariji su i danas skoro prazni.

Po mome nisi jedini koji je u tom uzgoju potrošio puno novca a ima sad isto više ili manje prazne akvarije.

Koliko znaš imam ja prilično dosta različitih kozica - cristal red,black bee, karbon rili,žute ......i sa njima se bavim več oko 10g i u tim godinama sam došao do puno iskustva, i to iskustvo sam uvijek rado delio sa svima,ali pomome su u tih 10 godina uskoro svi odustali od uzgoja - neznam ako jih je 10 % ostalo kot držanja malo zahtevnijih sorta.

Pa pitajmo se zašto ?

Prvo i možda i najvažnije je tvrdota vode, jer ja imam tvrdoču na pipi kh - 2, a u akvariju sa kozicama je jedva izmerljiva 0 - 1 kh.
I pomome je tu bit uspjeha, istina je da sa ozmozom možeš snizit trdoču, ali verovatno to nije to, jer izkazalo se da ako upotrebljavaš ozmozo onda moraš dodajat minerale i vitamine - koje je nikad ne trebam.

Na drugo mijesto za neuspjeh bih svakako dao filtraciju.Vrlo bitno je koji filter se upotrebljava u akvarijama sa kozicama i još bitnije kako se postupa sa tim filtrom.
Več nekoliko godina upotrebljavam tako zvane mat filtre - spužva,vazduh i protok oko 0,2 l na  minut, to znači tek toliko da curi, mislim, da smo o ovakvoj filtraciji pričali več pre nekoliko godina ( nekih 5 godina nazad.)
Ovakve mat filtre ne čistim nikad - no ne baš nikad, ali 2 - 3 godine jednog filtra se ne taknem.

Pomome su to dve bitni tački za uspešno preživljavanje kozica, a za uspješno razmnožavanje je bitno i još nekoliko stvari.
Za razmnožavanje je uz prve dve tačke bitna prehrana - raznolikost i u vrlo malim količinama.
Iz svojih iskustva mogu kazat, da ljeti kad nimam vremena i baš nisam vrlo dosledan kot prehrane i promene vode i kozice nahranim tek jednom na 7 dana, no pot tim uslovima je razmnožavanje vrlo rijetko, a sad u jesen i zimi, kad imam malo više vremena i hranim jih 3 puta u 7 dana i vodu mjenjam na kojih 10 dana, razmnožavanje počne nekako samo od sebe.

Da kot tog uzgoja nema popuštanja ako nismo sasvim dosledni i radimo sve tako što bih trebali radit onda nema ni uspeha i prije ili kasnije nemamo više intuzijazma za uzgoj jer nema uspjeha.
Po mome za ugibanje kozica nisu krivi uvozniki, jer sve moje kozice izviru iz Njemačke i pomome su oni nekoliko svetlobnih godina u tehniki i znanju uzgoja kozica pred nama i ako nečemo mi učit i učit onda če se dogadžat to što kaže Tii - potrošio 500 € i ima prazne akvarije.

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #2 u: Listopad 05, 2016, 10:24:20 prijepodne »
Pa evo da i ja kažem koju  :D
ja sam dosta friški u ovome, manje od godinu dana se bavim zahtjevnijim kozicama (CRS,CBS, snowwhite, to sam do sada imao)
mogu reći da sam se dosta informirao po internetu i gledao različite opcije filtracije.
pošto je akvarij manji (kocka 32X32X35) odlučio sam se za vanjski kanister filter Haqos 500 sa filter materijalom seachem matrix i purigen. stavljen je i jedan spužva filter + UGF filter. Podloga je od JBL-a shrimpsoil. Lampa je neka wave iz vilija 18W
kupljen je TDS i PH metar, testeri KH,GH. Korištena je čista RO voda sa Salty Shrimp Bee Mineral GH+ (sa kojima sam imao dosta problema zbog vlage)
hrpa različitog lišća - catappa, kora catappe, hrast, orah, guava, dud itd.
sve je bilo idealno do ljeta, dobio sam nekih cca 100+ kozica i onda su lagano počele krepavati + ljeto i visoke temperature koje su još više pogodovale tome.
stavljen je bio i ventilator za hlađenje. Pošto sam koristio aktivnu podlogu i ona je izgubila svojstvo pa je i ph skočio, UGF je počeo slabije raditi itd.
mislim da je problem bio i što nisam uopće očistio filter tek nakon nekih 8 mjeseci, purigen je bio smeđi i stavljen je novi + naručio sam mironekuton minerale, nakon toga su odmah počele nositi opet usred ljeta i najvećih temperatura. Da bi opet nakon tri tjedna počele krepavati. Na podlozi se počela stvarati staghorn alga, vjerujem zbog amonijaka i tako. Pred kraj nisam ni često mijenjao vodu. Znači niz stvarni je krenulo kako ne treba i došlo je do toga da se ide u preuređenje akvarija.
Kozice su kod kolege, kupljena je dennerle shrimp king soil. i idemo probati još jedanput.

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #3 u: Listopad 05, 2016, 12:25:12 poslijepodne »
Izgleda da je najveci problem zapravo u akvarijima
Ocito na pocetku imamo problem sa nedovoljno cikliranim akvarijem onda sve sjedne na svoje mjesto i krene razmnozavanje i to traje dok ne ode podloga ili se nakupi previse smeca + ljeti temperature
Ovo za podlogu vrijedi jedino za crs i slicne koze koje traze nizi ph
Ali kod obicni kozica nema te podloge pa bi to trebalo biti lakse ali nije

Sto se tice hranjenja obicni kozica moje zapazanje je da manje nije bolje
Uvijek su mi kozice koje zive uz ribe vise nosece i bolje se razmnoze
Sto znaci da koze ipak vole vise hrane cak im ni ne smeta s puno proteina

Trenutno radim na tome da u svaki akvarij sa kozicama dodam neku manju vrstu ribe kao mikrorasbore i vidim sto ce biti dalje
U svakom slucaju cilj je imati veliko i lijepo stado koje konstantno raste

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #4 u: Listopad 05, 2016, 13:44:14 poslijepodne »
Se nekome da pojasnit boje kozica? Npr ako nabavim plave oce im sva djeca bit plava ili je moguca mutacija u neku drugu boju? I kako se dobiva npr crna kozica, parenjem kojih?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #5 u: Listopad 05, 2016, 13:49:35 poslijepodne »
Nekada sam imao koze i cpo rakove, pune akvarije, od onih najzahtjevnijih pa do onih najmanje zahtjevnih.
Moji rezultati su sljedeći...red chery, welloy, white, wild rasle i razmnožavale se super.
Najviše problema i gubitaka sam imao sa sakura kozama, crs, tiger, green.
Uglavnom potrošio dosta novaca na ove druge, nakon 6 mjeseci više manje sve pokrepalo. Želim naglasiti da su akvariji bili jako dobro zaciklirani, spužva filteri u njima, bez riba. Podloga ona smeđa bas za koze, ne mogu se sjetiti imena.
Glavni problem kod nas je voda i dugoročno koze u toj vodi ne mogu opstati osim ako se uzgoji novo mlado leglo koje se navikne i to opstaje - donekle.
Koristio sam više vrsta podloga, voda, minerala. Pokazalo se da dosta hrane i puno mahovine je recept za imati lijepe i zdrave koze.
Najveći problem i razlog ugibanja kozica je nedostatak nekih minerala koji su bitni kod presvlačenja koze, jer imao sam miljun puta prim jer da kozica ugine za vrijeme presvlačenja jer sa sebe ne može skinuti stari oklop - ko da je pretvrd, dio skine a dio ostane i dalje nejde. Tvrda voda, nedostatak minerala glavni razlog lošem preživljavanju.
Definitivno ne prepooručam držanje zahtjevnijih vrsta kozica jer dugoročno od toga ništa, a ovo što je prilagođeno, to zivi, raste i razmnožava se jako dobro, samo puno mahovine i hrane!
3-4 godine sam se mučio s njima i na kraju odustao, a i sve što sam čuo i vidio, nitko kod nas nema neke posebne uspijehe sa kozicama.
Red cherry su kod nas zakon, držite se njih  :D :D :D

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #6 u: Listopad 05, 2016, 14:44:48 poslijepodne »
ImBob ako nabavis plave ovisno odakle si ih nabavio kao i genetici sto ce biti malci
Inace sve one prekrasne kozice lijepih tamni boja su probrani primjerci,dok uz njih se okote i one malo manje privlacne koje bi se u pravilu morale odvojiti da ne kvare genetiku
Sve boje pa tako i crna nastaju genetskom mutacijom tako da nema tu formule da krizas neku boju sa nekom da bi dobio trecu

Igore mislim da voda i nije tako veliki problem
Kod nas je voda losa sto se tice i tvrdoce i svega ostaloga,ali tko god se ozbiljnije bavi akvaristikom mislim da doma ima RO uređaj pa plus minerali mislim da se voda moze drzati po kontrolom iako si mi sad dao dobru ideju

Ja drzim i obicne koze ali i one trenutno najzahtjevnije taiwan bee i sa njima mi ide bolje nego sa obicnima
Jedina je razlika sto za taiwane imam akadamu za podlogu i vodu pravim ro plus minerali dok za obicne kozice mijesam odstajalu pipovacu i ro vodu da dobijem neki 170 do 180 tds
Sad mi pada napamet to da uzmem cistu ro vodu i pocmem mijesati sa mineralima pa da probam tako sa obicnim kozicama pa da vidim rezultate

I to sto kazes Igore ako je moguce da one najobicnije kozice prezive sve te uvjete zasto onda ove malo ljepse obojane nisu tako lagane a ista su vrsta


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #7 u: Listopad 05, 2016, 15:02:18 poslijepodne »
jedan od ključnih razloga zašto kozice nakon nekog vremena ugibaju po meni,je ovisno o vodovodu udio Cu bakra u vodi,a ako ga ima kalcifikacija oklopa je nemoguća i pretpostavka sa moje strane je da životinja ne može promjeniti oklop i dolazi do ugibanja.
No tu nije samo Ca već i drugi popratni minerali.

Zašto ovo smatram ključem 101% dokazano sa REEF kozicama koje kod svake promjene soli ili jačim redovitijim dodavanjem trace elemenata su odmah drugi-treći dan mjenjale oklop,kada toga nije bilo do promjene je dolazilo samo nakon promjene djela mora-soli) 40-50 dana.

Tako da mislim da su ova dva faktora (Cu+Ca i TE)ključ i za fresh koze što se tiče zdravlja i održavanja u dobroj kondiciji(egzoskelet)

ja se njima ne bavim aktivno,ali do promjene akvarija i scapea  bilo ih je cca. od 10-ak nabavljeni red chery(uglavnom crvene..neke) sigurno 100-njak za nekih par mjeseci,koristim kod promjene vode JBL Biotopol (miče i bakar uz ostalo),vodu baš i ne mijenjam često ako ne moram,a ne moram  :D :D mi se ne da....
od kako sam rasturio cjeli scape,puno ih je otišlo sa biljem u smeće,pa sam obnovio fond...
No oduvijek su sa ribama,što smatram da je prirodno i da svi vuku neki benefit jedni od drugih....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #8 u: Listopad 05, 2016, 15:04:55 poslijepodne »
tu sam se htio nadovezati jer kako pada Ph tako pada i kh,pa ako se ne dodaju minerali ili mijenja voda kozice na žalost nemaju uvjeta za opstanak na due staze.
Pa onda ako još uleti bakar,koji se s vremenom koncentrira mislim da su to dva ključna problema...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline calejopa

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb- Malešnica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #9 u: Listopad 05, 2016, 15:53:41 poslijepodne »
tu sam se htio nadovezati jer kako pada Ph tako pada i kh,pa ako se ne dodaju minerali ili mijenja voda kozice na žalost nemaju uvjeta za opstanak na due staze.
Pa onda ako još uleti bakar,koji se s vremenom koncentrira mislim da su to dva ključna problema...

tako je + ljetne vrucine... to se kod mene pokazalo jedini problem.
0955949261

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #10 u: Listopad 05, 2016, 17:57:15 poslijepodne »
tu sam se htio nadovezati jer kako pada Ph tako pada i kh,pa ako se ne dodaju minerali ili mijenja voda kozice na žalost nemaju uvjeta za opstanak na due staze.
Pa onda ako još uleti bakar,koji se s vremenom koncentrira mislim da su to dva ključna problema...

Meni su tri kozice uginule dva dana nakon sta sam stavio mangrovo drvo u 30l akvarij, koji kolko znam smanjuje pH, sta znaci onda pocrkale su zbog tog? Sve crkle preko noci  :'( :'(

Offline calejopa

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb- Malešnica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #11 u: Listopad 05, 2016, 21:48:53 poslijepodne »
nego dali netko moze objasniti zasto prilikom izmjene vode skoci ph u aq...
ro voda mi je na 6,3 ph. a u aq... mi je 6,5ph. nakon izmjene vode ph mi pocme rasti do 7? i kroz koji dan ponovo padne na 6,5.
dali netko zna u cemu je kvaka?
podloga jbl shrimp soil,spuzva filteri,vanjski filter sa filter materijalom: JBL MicroMec,Seachem Matrix,seachem purigen.
jos stavljam lisce catape,lisce banane.
da napomenem vodu mjenjam tako, da kapa lagano.
0955949261

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #12 u: Listopad 05, 2016, 23:18:17 poslijepodne »
Jako puno vec korisni informacija imamo
Jedna bitna stvar za istaknuti u akvarijima gdje je dobro zabiljeno i ima riba svima kozice uspijevaju zar to nije malo cudno  ;)
Dok kad se odvoje u poseban i pocme se vise paziti i na vodu i na hranjenje imamo losije rezultate

Ovo za ph i mene zanima zasto poraste ako je ro voda bila nizeg ph nego voda u akvariju,ima li neki kemicar ovdje

Ja sam danas narucio ph metar pa cu ubuduce malo tocnije sve to moci pratiti sta se desava

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #13 u: Listopad 06, 2016, 06:28:06 prijepodne »
Ja imam red i rill chery u svom akvariju, koji je solidno zabiljen. Ne radim nista specijalno po tom pitanju, no imam ih uvjek dosta na broju. Morma priznati da ih je ranije bilo vise, dok nisam promjenio postv aq. U istom aq takodje imam i ribe.

Orijatelju sam dao 5-10 istih, eno sad ima sigurno cca 100kom. Aq mu nije bas zabiljen, ali ima ogroman grm od mahovine. Takodjer i on ima ribe u istom aq...

Edit: u aq s predatorima, poput betta borca, zaboravite na kozice, licno sam se  uvjerio u to...

Sent from my Huawei G8

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #14 u: Listopad 06, 2016, 11:23:46 prijepodne »
Jako puno vec korisni informacija imamo
Jedna bitna stvar za istaknuti u akvarijima gdje je dobro zabiljeno i ima riba svima kozice uspijevaju zar to nije malo cudno  ;)
Dok kad se odvoje u poseban i pocme se vise paziti i na vodu i na hranjenje imamo losije rezultate

Ovo za ph i mene zanima zasto poraste ako je ro voda bila nizeg ph nego voda u akvariju,ima li neki kemicar ovdje

Ja sam danas narucio ph metar pa cu ubuduce malo tocnije sve to moci pratiti sta se desava

izgleda da što više pazimo na njih da je tim gore po njih  :D
sjećam se da sam gledao neki filmić da ako su uvjeti što bolji, možemo reći "sterilniji" na neki način koze postaju još osjetljivije na promjene
bitna stavka je i izmjena vodu koja sam prije radio što prije, a to nije dobro.
ovi uzgajivači puste da im nova voda kapa u akvarij tako da što manje promjena u parametrima bude, slično kao drip acclimation
također je važno da akvarij bude bogat kisikom i da se vide balončići zraka kao i u biljnom akvariji kada puštaš co2.
u dosta filmova na youtubu sam vidio da se koristi mini oxydator za koji nisam znao šta je do nedavno
dodatno obogaćivanje vode kisikom jel onda dođe i do porasta dobrih bakterija kao i do onog biofilma po staklu koji je važan za bebice a koji svi uzgajivači imaju


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #15 u: Listopad 06, 2016, 12:04:52 poslijepodne »
Ja mislim da je hranjenje najveci problem
Uz ribe posto ih hranimo nekada i par puta dnevno dobiju vise hrane i koze
Promjene vode bi isto trebale se raditi barem 1 tjedno upravo tako da kapa i to promjeniti neki 15% vode

Sto se tice toga oksidatora zar nebi mogla zracna pumpa i onaj rasprsivac ubaciti vise kisika u vodu ?

Offline calejopa

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb- Malešnica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #16 u: Listopad 06, 2016, 15:05:37 poslijepodne »
ovo je 100 % kisik, a zracna pumpa negdje oko 70 % ;)
0955949261

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #17 u: Listopad 06, 2016, 15:54:12 poslijepodne »
Ma to je glupost po meni
Previse im se ugađa pa se na sve to naviknu a onda dok neceg nema odma sranje.
To kao i one razne mineralne kuglice sto kostaju milione kao i posebna hrana samo za kozice pa 10grama 100kn i tako dalje.

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #18 u: Listopad 06, 2016, 20:22:07 poslijepodne »
Ma to je glupost po meni
Previse im se ugađa pa se na sve to naviknu a onda dok neceg nema odma sranje.
To kao i one razne mineralne kuglice sto kostaju milione kao i posebna hrana samo za kozice pa 10grama 100kn i tako dalje.

a gle više ni sam ne znam što je istina a što ne
po stranim forumima ima dosta proturječnih savjeta a šta je točno tko zna
evo kolega drži Taiwan Bee koze u svom dutch postavu. stavlja samo pola RO vode a gnoji kao manijak, full EI a od makroelemenata profito, ferro i ferropol
i još su mu se počele razmnožavati.
i šta da čovjek onda kaže, ja svoju krivo pogledam i odma krepa  :'(





Offline calejopa

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb- Malešnica
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #19 u: Listopad 06, 2016, 20:38:28 poslijepodne »
naj bitnije je ono sto mi nismo radili dok je sve bilo ok, to smo zanemarili -?
umjesto da smo pratili parametre i biljezili to sve, ne mi smo to zanemarili (ne diraj nista dok je sve ok) e to je naj veca greska...
jer kad nesta krene krivo, onda ne znamo u cemu je problem.
0955949261

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #20 u: Listopad 06, 2016, 23:48:31 poslijepodne »
Dobro to sad pricamo o taiwanima cristalkama i svemu zahtjevnijemu
Ali mene isto tako zanimaju obicne kozice,koje su kao tako jednostavne za razmnoziti zasto mi nije uspijelo da ih razmnozim u nekom velikome broju kad su kao npr red cherry shrimp potpuno ne zahtjevne

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #21 u: Listopad 07, 2016, 08:50:17 prijepodne »
Dobro to sad pricamo o taiwanima cristalkama i svemu zahtjevnijemu
Ali mene isto tako zanimaju obicne kozice,koje su kao tako jednostavne za razmnoziti zasto mi nije uspijelo da ih razmnozim u nekom velikome broju kad su kao npr red cherry shrimp potpuno ne zahtjevne
Ja sam svojevremeno bio puknuo na kozice, pa sam u 400 litara stavio samo akadamu, panjeve i red cherry kozice, negdje je i bila slika u mojim temema.
Mahovina, panjevi, akadama ako se ne varam, pregradni unutarnji filter... stavio sam unutra 10tak kozica, hranio nekim granulicama-tabletama, u roku god dana, jer sam kroz god dana išao ga rasformirati radi selidbe, nutra je bilo preko 500 kozica. Brojio sam ih jer je to bilo za ne povjerovati!
Shvatio sam da što je tank veći exponencijalno raste njihova reprodukcija.

Offline Istefano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 108
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagrebancija!!!
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #22 u: Listopad 07, 2016, 09:30:44 prijepodne »
a kolika temp.vode mora biti da bi se razmnozavale ... mozda vam je tu problem...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #23 u: Listopad 07, 2016, 11:56:08 prijepodne »
nego dali netko moze objasniti zasto prilikom izmjene vode skoci ph u aq...
ro voda mi je na 6,3 ph. a u aq... mi je 6,5ph. nakon izmjene vode ph mi pocme rasti do 7? i kroz koji dan ponovo padne na 6,5.
dali netko zna u cemu je kvaka?
podloga jbl shrimp soil,spuzva filteri,vanjski filter sa filter materijalom: JBL MicroMec,Seachem Matrix,seachem purigen.
jos stavljam lisce catape,lisce banane.
da napomenem vodu mjenjam tako, da kapa lagano.
nisam stigo dalje ali jednostavno...
stara voda u akvariju ph i kh lagano padaju kako se optok dušika i DOM raspadaju i stvaraju kiseline..
kada promjeniš našu vodu ona je i lužnata i puna karbonata i ph i kh skaču u akvariju-cijela nauka ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako uspješno razmnožavati kozice?!?!
« Odgovori #24 u: Listopad 07, 2016, 11:59:55 prijepodne »
Jako puno vec korisni informacija imamo
Jedna bitna stvar za istaknuti u akvarijima gdje je dobro zabiljeno i ima riba svima kozice uspijevaju zar to nije malo cudno  ;)
Dok kad se odvoje u poseban i pocme se vise paziti i na vodu i na hranjenje imamo losije rezultate

Ovo za ph i mene zanima zasto poraste ako je ro voda bila nizeg ph nego voda u akvariju,ima li neki kemicar ovdje

Ja sam danas narucio ph metar pa cu ubuduce malo tocnije sve to moci pratiti sta se desava

u dosta filmova na youtubu sam vidio da se koristi mini oxydator za koji nisam znao šta je do nedavno
dodatno obogaćivanje vode kisikom jel onda dođe i do porasta dobrih bakterija kao i do onog biofilma po staklu koji je važan za bebice a koji svi uzgajivači imaju

kisik izbija CO2 koji je nestabilan u vodi(dom,hrana..) koji kiseli vodu i razbija kh karbonate koji su bufer da bi voda ostala lužnata...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica