Travanj 24, 2024, 09:51:51 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti  (Posjeta: 3139 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatan

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« u: Ožujak 30, 2014, 16:24:31 poslijepodne »
Pozdrav svima.

Novi sam na forumu ali  sam relativno iskusan u akvaristici, slatkovodnoj naravno. Vec nekih desetak godina imam akvarijum od 250 litara i u njemu sam drzao dosta razlicitih stanovnika… Oduvijek sam zelio da se oprobam u morskoj akvaristici, to smatram nekim “sledecim nivoom” ada je ovaj hobi u pitanju, ali sam se uvijek razbijao od te ideje zbog konstantnih komentara da je slain akvarijum neuporedivo skuplji I tezi za odrzavanje od slatkovodnog. Prije par mjeseci doslo je do jedne manje nezgode u stanu, moj postojeci akvarijum je pukao,iI morao sam da ga rasformiram… Ribice sam poklonio. Odlucio sam da moj naredni akvarijum bude slani ali prethodno zelim da se dobro informisem i sklopim projekat u svojoj glavi. (iskreno, najvaznija mi je finansijska konstrukcija da bih organizovao stednju ☺ )

Citao sam dosta ali ponovo mi trebaju savjeti vas iskusnijih I nadam se da vam moja pitanja, iako pocetnicka, nece izgledati previse banalna , dosadna, i nadam se da cete iznaci vremena da me posavjetujete…

Dakle, odlucio sam se za F0WLR (ribice sa zivim kamenjem) akvarijum od nekih 800 litara, najvjerovatnijih dimenzija 250 cm l, 50 cm w, 60 cm h. Sto se ribica tice skoro sam sto posto odlucio da ubacim lionfish, snowflake eel i jos par vrsta koje su sa njima kompaktibilne …

Od vas su mi potrebni savjeti tehnicke, finansijske i prakticne prirode.
Interesuje me sta mi od opreme treba (znam koja je oprema generalno potrebna tipa sump, skimmer, povratna pumpa, cevi i bulkovi (bulk head), cirkulacione pumpe, rasveta…,  ali me interesuje konkretno, vezano za akvarijum koji imam namjeru da formiram), njena cijena, i gdje da je kupim.

Interesuje me koliko ce me otprilike kostati sami akvarijum, mislim na njegovo lijepljenje, postoje li neke tehnikalije na koje bih posebno trebao obratiti paznju, tj. koje bih trebao naglasiti osobi koja mi bude lijepila akvarijum, i za kraj interesuje me koliko je tesko odrzavati jedan ovakav akvarijum…

To je to za sad… Imao bih jos par pitanja ali ne bih da “ispucam” svo vase strpljenje i volju za savjetovanjem u prvom postu. ☺

Hvala svima unaprijed.

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #1 u: Ožujak 30, 2014, 16:43:01 poslijepodne »
poz... definitivno naruči aqa u nekoj profi firmi koja to radi oni znaju šta ti sve treba napraviti i kako treba,glede bušenja,koliko rupa,koliki promjer,gdje bušiti dali sredina ili na kojem kraju ipak je to velikalitraža a ti si početnik u tome i košta to sve pa nebi trebao griješiti jer se greške plačaju.

Offline Zlatan

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #2 u: Ožujak 30, 2014, 18:49:33 poslijepodne »
Eh... Profi firma u Crnoj Gori? Pa ne znam bas... Ili sam neupucen. Ako neko slucajno ima neki kontakt neka ga podijeli sa mnom... Hvala. :)

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #3 u: Ožujak 30, 2014, 19:06:13 poslijepodne »
Odakle si druže?
Enjoying cichlids...

Offline bokinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški  
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #4 u: Ožujak 30, 2014, 22:04:06 poslijepodne »
Pa iz Crne Gore :)

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока


Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #5 u: Ožujak 30, 2014, 22:07:15 poslijepodne »
Pa iz Crne Gore :)

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
Znači tako Bokinjo...pa zemaljaci smo,moramo da čuvamo jedni drugima leđa ;)
Pitam jer kaže da će se čuti sa Igorom,reko iz BG-a je,ali vidim nije.
Enjoying cichlids...

Offline bokinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški  
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #6 u: Ožujak 30, 2014, 22:08:55 poslijepodne »
Pa iz Crne Gore :)

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
Znači tako Bokinjo...pa zemaljaci smo,moramo da čuvamo jedni drugima leđa ;)
Pitam jer kaže da će se čuti sa Igorom,reko iz BG-a je,ali vidim nije.
Salim se Peki :)


Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока


Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #7 u: Ožujak 30, 2014, 22:11:31 poslijepodne »
:)
Enjoying cichlids...

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #8 u: Travanj 03, 2014, 11:29:08 prijepodne »
za tako veliki akvarij sa velikim ribama koje puno prljaju vodu i traze mesnatu hranu po meni trebas jaki skimmer, rasvjeta nije toliko bitna jer nemas koralje, dobre cirkulacijske pumpe koje ce vrtiti more dovoljno jako da nema mrtvih zona jer ti je akvarij 250 dugacak...

imas u display tanku 750 lit mora + sump, tako da biraj skimmer koji je nesto (mozda duplo) jaci od tog volumena. ja imam 500 lit mora a skimmer mi je za 1200 lit..

dodaj jos i reaktor za ugljen/rowu ili biopelete, ovisi sto ces imati...

cijene su razne i ponuda je velika malo pogledaj po netu...


Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #9 u: Travanj 03, 2014, 14:55:07 poslijepodne »
Pozdrav svima.

Novi sam na forumu ali  sam relativno iskusan u akvaristici, slatkovodnoj naravno. Vec nekih desetak godina imam akvarijum od 250 litara i u njemu sam drzao dosta razlicitih stanovnika… Oduvijek sam zelio da se oprobam u morskoj akvaristici, to smatram nekim “sledecim nivoom” ada je ovaj hobi u pitanju, ali sam se uvijek razbijao od te ideje zbog konstantnih komentara da je slain akvarijum neuporedivo skuplji I tezi za odrzavanje od slatkovodnog. Prije par mjeseci doslo je do jedne manje nezgode u stanu, moj postojeci akvarijum je pukao,iI morao sam da ga rasformiram… Ribice sam poklonio. Odlucio sam da moj naredni akvarijum bude slani ali prethodno zelim da se dobro informisem i sklopim projekat u svojoj glavi. (iskreno, najvaznija mi je finansijska konstrukcija da bih organizovao stednju ☺ )

Citao sam dosta ali ponovo mi trebaju savjeti vas iskusnijih I nadam se da vam moja pitanja, iako pocetnicka, nece izgledati previse banalna , dosadna, i nadam se da cete iznaci vremena da me posavjetujete…

Dakle, odlucio sam se za F0WLR (ribice sa zivim kamenjem) akvarijum od nekih 800 litara, najvjerovatnijih dimenzija 250 cm l, 50 cm w, 60 cm h. Sto se ribica tice skoro sam sto posto odlucio da ubacim lionfish, snowflake eel i jos par vrsta koje su sa njima kompaktibilne …

Od vas su mi potrebni savjeti tehnicke, finansijske i prakticne prirode.
Interesuje me sta mi od opreme treba (znam koja je oprema generalno potrebna tipa sump, skimmer, povratna pumpa, cevi i bulkovi (bulk head), cirkulacione pumpe, rasveta…,  ali me interesuje konkretno, vezano za akvarijum koji imam namjeru da formiram), njena cijena, i gdje da je kupim.

Interesuje me koliko ce me otprilike kostati sami akvarijum, mislim na njegovo lijepljenje, postoje li neke tehnikalije na koje bih posebno trebao obratiti paznju, tj. koje bih trebao naglasiti osobi koja mi bude lijepila akvarijum, i za kraj interesuje me koliko je tesko odrzavati jedan ovakav akvarijum…

To je to za sad… Imao bih jos par pitanja ali ne bih da “ispucam” svo vase strpljenje i volju za savjetovanjem u prvom postu. ☺

Hvala svima unaprijed.

Pozdrav Zlatane

Nesto slicno i ja sada radim. Dakle fish only tank s pokojom anemonicom , moruzgvicom i crvom. Mogu ti rec otprilike koje sam cijene ja placa onako okvirno za opremu.

1. Akvarij 210*50*55 d*s*v cca 4500 kuna ( ovo jos nije placeno jer akvarij montiram tamo negdi u 9 - 10 mjesecu )    -   600 eura
2. Skimmer 2000 kuna      -   300 eura
3. Fluid reactor 850 kuna   -   120 eura
4. Aqua macro stream pumpa 10000 L/H    200 kuna - 30 eura
5. Jebao WP 40 stream pumpa 550 kuna - 70 eura
6. Driveri 4 komada za 12-18 ledica - 500 kuna - 65 eura
7. Ledice 50 komada 10000 k white i 20 komada 6500K marine blue cca 150 kuna - 25 eura
8. RO uredaj - 400 kuna - 60 eura
9. Pijesak 40 kg 300 kuna - 40 eura
10. Povratna pumpa Jebao DC 6000  650 kuna - 80 eura
11. Power head pumpa 150 kuna - 25 eura
12. Frame za akvarij 100 eura
13. Obloge od drva 100 eura
14. Kutija za struju i uticnice + kabeli cca 600 kuna - 75 eura
15. Aluminij za DIY rasvjetu cca 200 kuna - 30 eura

Dakle to je okvirno to jos se tu moze navuc kojih 50 eura za carape , ljepila i ostale male stvarcice koje nosu novce i novce. Dakle da remiziramo moj trosak je cca 1800 eura po mojoj procijeni bez zivog kamena koji cu sam rjesit. Dakle za tvoju mrcinu mozes racunati komodno 2000 eura + jer mislim da ce ti trebati i puno jaci skimmer od ovoga sta san ja uzeo koji znaju ici i po 500 eura.
Viruj mi trazija san najjeftinije cijene po netu to je minimalno sta san uspija proc ali kupija san sve novo i znam da kada sve starta miran san odredeni period. Uglavnom nije mi zao ni jedne jedine lipe jer ako se ne moze priustit neka razumna oprema bolje ne ici u takav zahvat.

Nadan se da san pomoga i nemoj se obeshrabrit na ove cijene jer sve se po malo moze. Ja inace skupljam ovu opremu od 12 mjeseca prosle godine malo po malo. Kupljeno je sve osim akvarija frame i obloge i cijene koje sam ti reka su aktualne i koliko san ja uspija pogledat najjeftinije ( bar onih firmi koje salju u Hrvatsku s razumnim shippingom ) na netu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #10 u: Travanj 03, 2014, 16:12:20 poslijepodne »
Ako je stvarno fish only tank, bez koralja i slicnog, onda ti rasvjeta nece predstavljati prevelik trosak, mozes staviti bilo sta, sto ti je oku ugodno. Nemas koralja kojima moras udovoljavati sto se tice jacine i spektra svjetla.

A ostalo, da je skupo, skupo je.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti
« Odgovori #11 u: Travanj 03, 2014, 17:09:26 poslijepodne »
Ako je stvarno fish only tank, bez koralja i slicnog, onda ti rasvjeta nece predstavljati prevelik trosak, mozes staviti bilo sta, sto ti je oku ugodno. Nemas koralja kojima moras udovoljavati sto se tice jacine i spektra svjetla.

A ostalo, da je skupo, skupo je.

Potpisujem ali mislim da je danas najmanji problem DIY rasvjeta  :D.