Travanj 19, 2024, 09:35:56 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: molim savjet....  (Posjeta: 7699 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rab
molim savjet....
« u: Ožujak 02, 2014, 14:18:02 poslijepodne »
Sta bi ovo moglo biti..i kako se rijesiti? Hvala..

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: molim savjet....
« Odgovori #1 u: Ožujak 02, 2014, 22:32:18 poslijepodne »
Ako ti je aqvarij u fazi cikliranja to je normalno smeđe alge i mjehurići zraka kad budeš mjenjao vodu usisaj ali to se opet pojavi, nestati će kako je i došlo

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: molim savjet....
« Odgovori #2 u: Ožujak 03, 2014, 07:46:01 prijepodne »
Samo nemoj ubacivat ribe do se stanje ne normalizira i to je to... Pusti neka vrime odradi svoje.

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rab
Odg: molim savjet....
« Odgovori #3 u: Ožujak 04, 2014, 13:34:36 poslijepodne »
Akvarij je u pogonu vec 5mj..u pocetku je bilo sve ok i odjednom se pojavila ova alga ili sta je vec..u akvarij dodajem alca balans,bio magnezi,bio Peleti U reaktoru i calcij...akvarij je 250l,4 lampe.. diablov skimer,sump od 50 litara,haqos expro 1200 filter,2 strimice... temperatura 24...sta da radim? :o

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: molim savjet....
« Odgovori #4 u: Ožujak 04, 2014, 21:06:06 poslijepodne »
iskluči rasvjetu na par dana dok alga ne krepa a onda vidi gdje fališ, kakvu vodu nadolivaš i.t.d.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #5 u: Ožujak 04, 2014, 21:21:48 poslijepodne »
Akvarij je u pogonu vec 5mj..u pocetku je bilo sve ok i odjednom se pojavila ova alga ili sta je vec..u akvarij dodajem alca balans,bio magnezi,bio Peleti U reaktoru i calcij...akvarij je 250l,4 lampe.. diablov skimer,sump od 50 litara,haqos expro 1200 filter,2 strimice... temperatura 24...sta da radim? :o
Ne znam što da kažem :o po svemu što si napisao .....loše
1 prvo ne znam što je kamen(od čega je)
2.zašto dodaješ alca balans?
3.zašto bio magnezij kad nemaš koralja
4.bio peleti zašto kad nemaš riba
5.Kalcij....zašto kad nemaš koralja?!
Imaš skimer što i zašto će ti vanjski filter?!

Po svemu što si napisao na žalost ovo je recept za krenuti pravilno iz početka :)
Prvo pitanje jesi li ikada mjerio parametre vode ;)

Pardon vidim i pijesak -kakav je od čega
Jer ovo ovdje vuće na hrpu silikata koji su topljivi u vodi+sve gore nabrojano..
Lp
« Zadnja izmjena: Ožujak 04, 2014, 21:29:39 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rab
Odg: molim savjet....
« Odgovori #6 u: Ožujak 05, 2014, 18:49:04 poslijepodne »
Kamen je keramika kupljena za morski ak..takodjer i pijesak..preparate dodajem po savijetu akvariste za kojeg sam mislio da se razumije....voda koja se dodaje je iz ro aparata...vanjski filter je spojen jer sam ga imao pa sam mislio da nije lose..  :o a sta se tice bio peleta rekli su mi da je to dobro...hvala unaprijed za savjete... :(

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: molim savjet....
« Odgovori #7 u: Ožujak 05, 2014, 20:36:41 poslijepodne »
Makni odmah biopelete i prestani dodavat soli u akvarij, njih ćeš dodavat tek kad testerima izmjeriš koliko koralji troše. Za to imaš vremena...
I ja sam krenuo s keramikom i ona ti nije uzrok toga.
Biopelete isperi i spremi. Vanjski filter makni iz sistema tkđ.
Mijenjaj more, barem ga ima na Rabu :) i budi strpljiv prije nego dodaš prvu ribu

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #8 u: Ožujak 08, 2014, 19:37:57 poslijepodne »
Evo Karlo je sve odgovorio kako ide...

no jedino što ja tvrdim keramika da samo ako  prije toga unutra bar ima 70% LR-a,kvalitetnog kako bi se proces denitrifikacije mogao adekvatno odvijati od samog starta
-keramika ako ju želiš tek kada se sistem stabilizira -tek nakon toga
Ili u isto vrijeme ali LR-a natrpati u sump ako ti se ne sviđa u displayu-no meni se sviđa samo priroda-umjetno 0 bodova for me ;)

i testove u ruke da vidiš što se događa... :D

SVAKI REEFER MORA DOMA IMATI I PERIODIČNO MJERITI....ne derem se :D :D :D ;)
TESTOVE
NO3-nitrat
PO4-FOSFAT
Mg/Ca-kalcij-magnezij
kH-karbonatna tvrdoća
pH-alkanitet

Provjeravati periodično i nema problema,akvarij radi ko curica :up:
ps.
ne praviti roštilj dok je zec u šumi ;)
to ide za dodavanje Ca,Mg,i drugih elemenata a nemaš po čemu soliti :D :D

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #9 u: Ožujak 09, 2014, 14:35:12 poslijepodne »
nekako mi taj vanjski filter djeluje kao uzrok problema, ili barem njegova bitna komponenta.

neznam sto drzis od materijala unutra i sto ce ti uopce vanjski filter, ali prvo njega makni.

keramika ti sigurno nije uzrok problema, cak i da si krenuo samo s njom, bez komadica zivog kamena.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #10 u: Ožujak 09, 2014, 20:48:39 poslijepodne »
Ne znam Damire kako ćeš sa sterilnom keramikom početi proces denitrifikacije i unjeti mikro organizme u akvarij.....pa to će čovjek čekati još 6 mj. da može išta staviti u akvarij..?!
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #11 u: Ožujak 09, 2014, 21:25:19 poslijepodne »
Ne znam Damire kako ćeš sa sterilnom keramikom početi proces denitrifikacije i unjeti mikro organizme u akvarij.....pa to će čovjek čekati još 6 mj. da može išta staviti u akvarij..?!

Da krenem od drugog dijela pitanja - mikroorganizmi. Koji mikroorganizmi? Ajmo pretpostaviti da sam pravilno shvatio, pa su mikroorganizmi npr nekakvi puzici, crvici, zvjezdice, zvjezdace ili bilo sto gmizavo i puzavo sto nastanjuje kamen.

Odgovor je naravno nikako, osim ako rucno kod nekog ne nakupis iste i ubacis u vodu, pa onda oni sami nadju put do kamena (sto isto nije iskljuceno zar ne?).

A kako sa sterilnom keramikom poceti proces denitrifikacije? Jednostavno. Kako s novim filterom i novim filter materijalom u kratkom roku imas akvarij spreman za prihvat zivota? Da povucem paralelu sa slatkom vodom.

Bakterija ima posvuda, i za poceti onaj cuveni "otpad u amonijak, amonijak u no2, no2 u no3, no3 u 02" proces, zasto ti treba live rock?

aha, da,da ono sto krepa u njemu tijekom transporta zapocme proces zagadjivanja akvarija? ili mozda da sav onaj detritus koji se u njemu nakupljao pitaj boga koliko veselo ispada u tvom novom akvariju? da se mjesecima patis s povecanim nitratima,fosfatima i slicnim?

naravno, ovo je samo zdrava zezancija, nikako ne nekakva provokacija, da netko nebi tako shvatio.  :D :D :D :D

Bakterije su svugdje, i stvarno je sve sto ti treba samo prvobitni izvor zagadjenja, dalje priroda preuzima. Da, mozda traje malo duze (ali nikako ne 6 mjeseci), u mom slucaju je trajalo drasticno krace s kombinacijom keramika i suhi kamen, te par komadica lr-a, i to uglavnom onih komadica na kojima su bili fragovi koralja, koji su ionako ubaceni nakon cca 20 dana, kad je proslo divljanje amonijaka i no2, a no3 spao na nivo koji je "prihvatljiv". nakon toga dalje normalno naseljavanje akvarija koraljima, ribama i organizmima, bez ijednog uginuca, bolesti, ili problema, osim naravno onih za koje sam si sam bio kriv.

naravno, mozda sam ja samo imao srece i ovo je upalilo kod mene i kod nikog vise, nisam mjerodavan, ali mislim da za proces cikliranja zivi kamen nije apsolutno neophodan. preporucljiv, pozeljan, sve, ali neophodan ne bas.

Uostalom pitanje ovdje i nije treba li zivi kamen il keramika, jer nista od ovih problema meni ne vuce na keramiku kao uzrok.
« Zadnja izmjena: Ožujak 09, 2014, 21:28:23 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #12 u: Ožujak 09, 2014, 22:20:28 poslijepodne »
Ne znam kako ti ali ja radim isključivo po prirodnom sistemu oduvijek bio to slatkovodni,morski akvarij.,paludarij ili terarij ;)
Uglavnom koristim isključivo i samo prirodne materijale.
Ja ne vidim što želiš dokazati da je suha keramika bolja od LR-a -?
Ovdje smo da pomognemo čovjeku na način da mu sugeriramo ,naravno ko zna kako najbolje i najbrže riješiti probleme.
Evidentno je da je čovjek i sam rekao da mu je sve što je napravio sugerirao neko ko se razumije u akvaristiku :roll:e sad kako mu je pomogao vidljivo je iz priloženog :D :D naravno na njegovu žalost ali ne znam na čiju sreću?
Ja nešto što neznam u nekom segmentu nekog djelovanja,ne dijelim savjete za koje možda i podsvjesno znam da ne znam....
No mile rab je očito dobio takvu informaciju :) evidentno od nekog ko tako razmišlja -?

Na kraju krajeva vidio sam puno podizanja set-upova morskih koji su završili na sličan način,no istina bez vanjskog filtera itd. ali sa nekim meni totalno nelogičnim poimanjem reef-a.
Nadalje sjetimo se samo famoznih zaključaka prije par godina po net-u npr.
pjesak ne treba stavljati jer uzrokuje ciano,ako stavljaš onda samo tanki sloj,komadi lave,stalna izmjena vode dok akvarij ciklira :o itd.

Da ne odlatimo OT,moj stav je davno riješen koristim i dan danas Berlinsku metodu i sa njom sam uspješno bez dječjih bolesti kao što su ciano i sl. podigao nekoliko odličnih reefova koji rade i dan danas po nekoliko godina vrlo jednostavno.

Naravno da postoje i druge metode ali uvijek me čudilo kod ljudi koji vole prirodu da istu ignoriraju i rade sve kontra ne bi li dobili ono što su vidjeli u prirodi ;)

Tako da smo sada čovjeka totalno zbunili i vjerojatno se osjeća ko ja tamo neke 2004 kad sam počinjao i dok nisam uzeo 3-4 strane knjige i pogledao par sistema ....od ovakvih odgovora samo sam gubio,novce,vrijeme i organizme....
Tako da smatram da je za mile-rab najbolje pogledati kod nekoga akvarij koji mu se sviđa i onda to samo prenese kod sebe :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #13 u: Ožujak 09, 2014, 22:27:19 poslijepodne »
Ne znam kako ti ali ja radim isključivo po prirodnom sistemu oduvijek bio to slatkovodni,morski akvarij.,paludarij ili terarij ;)

a prirodni nacin cikliranja novog slatkovodnog akvarija s novim filterom-filter materijalom je?

Ja ne vidim što želiš dokazati da je suha keramika bolja od LR-a -?

apsolutno ne. samo da se i sa suhom keramikom moze sloziti uspjesan akvarij, i zaciklirati ga.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #14 u: Ožujak 09, 2014, 22:31:39 poslijepodne »
da se vratimo na temu, to usisaj ili budi strpljiv, proci ce, meni se isto (ili barem slicno, tesko je reci po slikama) pojavilo kad sam promjenio rasvjetu i skimmer, povuklo se samo od sebe nakon par dana, odnosno poodljepljivalo se od pijeska, ali ako ti bas smeta usisaj kod izmjene vode.

tako bi barem ja napravio, i naravno, izbaci sve sto ti trenutno ne treba u sistemu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #15 u: Ožujak 09, 2014, 22:44:03 poslijepodne »
Ne znam kako ti ali ja radim isključivo po prirodnom sistemu oduvijek bio to slatkovodni,morski akvarij.,paludarij ili terarij ;)

a prirodni nacin cikliranja novog slatkovodnog akvarija s novim filterom-filter materijalom je?
Vrlo jednostavno uzmeš malo filter materijala od nekoga,ako imaš više njih od sebe,na kraju krajeva imaš kulture živih bakterija koliko hoćeš po trgovinama-

Ja ne vidim što želiš dokazati da je suha keramika bolja od LR-a -?

apsolutno ne. samo da se i sa suhom keramikom moze sloziti uspjesan akvarij, i zaciklirati ga.
ne znam kako ćeš u akvarij unjeti filter fidere,kojih ima barem ...30-ak vrsta svaki morski kvalitetan sistem...a to je više od pola posla ;)
di su spužve,di su vrijedni crvi koji prerađuju detritus.....ima toga....ali samo u prirodi ;)

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #16 u: Ožujak 09, 2014, 22:51:27 poslijepodne »
da se vratimo na temu, to usisaj ili budi strpljiv, proci ce, meni se isto (ili barem slicno, tesko je reci po slikama) pojavilo kad sam promjenio rasvjetu i skimmer, povuklo se samo od sebe nakon par dana, odnosno poodljepljivalo se od pijeska, ali ako ti bas smeta usisaj kod izmjene vode.

tako bi barem ja napravio, i naravno, izbaci sve sto ti trenutno ne treba u sistemu.

Bez uvrede ciano se pojavljuje uvijek kada je kemijski sastav vode bitno narušen,količina ciana pokazuje koja je to razina,ciano razgrađuje štetan nitrogen i pretvara ga u kisik,dok to ne ciano ne završi se ne dira :),ako ciano traje duže od 2-3 tjedna evidentan je uzrok u akvarijskom materijalu,previše CO2,povišena razina silikata,kada nestane ciana počne rasti makro i makro alga ovisno o količini NO3 i PO4,to možeš regulirati istim kemijskim apsorberima i u najgorem slučaju može se pojaviti samo tanki zeleni mikro film.

Nemojmo zaboraviti da je ciano bakterija zaslužna što danas dišemo ;) i najstariji je "živi redar" na zemlji od samog postanka :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #17 u: Ožujak 09, 2014, 22:56:17 poslijepodne »

Ne znam kako ti ali ja radim isključivo po prirodnom sistemu oduvijek bio to slatkovodni,morski akvarij.,paludarij ili terarij ;)

a prirodni nacin cikliranja novog slatkovodnog akvarija s novim filterom-filter materijalom je?
Vrlo jednostavno uzmeš malo filter materijala od nekoga,ako imaš više njih od sebe,na kraju krajeva imaš kulture živih bakterija koliko hoćeš po trgovinama-

[/quote]

Da rezimiramo - a kraju krajeva imaš kulture živih bakterija koliko hoćeš po trgovinama. Dakle, samo prirodno, zar ne.  ;) ;) ;) ;)

Salu na stranu nikad niti jedan akvarij nisam ciklirao sa kupovnim bakterijama, a ni prenasanjem filter materijala od nekoga.

Odosmo mi u neke duboke vode, kvaltietan lr je svakako pozeljan, ali reci da je keramiku nemoguce zaciklirati i dobiti stabilan akvarij je blago receno pretjerano. A kako se unose organizmi? Pa, valjda ces prije ili kasnije staviti nesto u taj akvarij. I sa prvim kamencicem kojeg stavis dobit ces i ono sto treba i ono sto ne treba, zar ne.

Kljucna rijec disbalans, a zasto, o tome nek netko pametniji pise.  ;)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #18 u: Ožujak 09, 2014, 23:08:32 poslijepodne »
Damire ljepo je da želiš dati koji dobar savjet ali je evidentno da ne možeš pronaći pravi razlog jer dok ti pišeš svoja mišljenja mile rab nije stigao ni reći što sve ima unutra i št je i nije stavljao.
Ja sam koliko vidimo postavio ključna pitanja no odgovor je bio očekivani i tu neće biti rješenja prema boljitku kako si ih ti obrazložio.
Bez uvrede Damire malo pristojnosti nije na odmet jer donedavno si postavio pitanje
što je buble alga :D,pa je bilo je li aiptasia a ono pachicalvularia (smeđa ili zelena) ;)
Tako da nije ljepo biti cinik i reči neka neko pametniji piše 8)

Mislim da je ljepo djeliti savjete i pomagati ali to se radi kada stvarno znaš to što savjetuješ,ne nagađaš jer zbog neadekvanih odgovora i pa može se ovako i onako REEF scena nam je dosta osiromašena zadnjih par godina ;)

Ipak kad se neko odluči za morski akvarij skupo je kupiti jedanput nešto a kamoli i nekoliko puta jer čovjek sa druge strane ne zna i dobronamjerno vjeruje svakome jer je tu,
tako je i mile rab na žalost nasjeo ;)

No Mile na moru si i dosta ćeš toga bezbolnije riješiti ,a što se tiče cikliranja,dobronamjeran savjet koji vjerujem da si uočio je;
odmori, pročitaj neko stručno štivo i sve će biti jednostavnije :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #19 u: Ožujak 09, 2014, 23:17:33 poslijepodne »
koliko ja vidim, izuzetno sam pristojan, ali eto ako nisam bio, isprike.  :-[

Bez obzira na znanje ili neznanje, ja sam nasjeo na foru, ocigledno, pa cu se i povuci iz ovoga, ali i dalje mislim da mogu reci s poprilicnom sigurnoscu, sto god je uzrok ovome, to nije koristenje keramike. Mislim da ima dovoljno uspjesnih akvarija samo sa keramikom, ili uz minimalnu pomoc live rocka, da bi se keramiku tako lako moglo optuziti za ovaj ili onaj problem, a posebice ne uz savjet kako keramika jedino valja ako uz nju ide jos 70% live rocka.

no to je stara rasprava koja se periodicno provlaci u raznim oblicima i raznim temama, kako rekoh, ja nasjeo na foru pa pisao ista. necu vise obecavam.  :D :-[


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: molim savjet....
« Odgovori #20 u: Ožujak 09, 2014, 23:21:33 poslijepodne »
Ne Damire sve pet možda si mene nehotice uvrijedio no vidi se da si gentlmen isprika prihvaćena :up:
Također isprika tebi ako sam bio pregrub :'(

U svakom slučaju 100% si u pravu keramika je najmanji problem :up:
Uzroci su u ostaku materijala i kemije :zagrljaj:
Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: molim savjet....
« Odgovori #21 u: Ožujak 09, 2014, 23:25:56 poslijepodne »
ma sve 5, barem smo se fino napricali i razmjenili misljenja.  :up:

kolegi vjerovatno nismo pomogli, ali eto.  :-[ ;)

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rab
Odg: molim savjet....
« Odgovori #22 u: Ožujak 11, 2014, 21:18:31 poslijepodne »
 :roll: :roll: :roll:
Eto nakon dugog citanja... :D
Filter kanistar je maknut..u njemu je bio ugljen,keramika i spuzve..
Sta sad s time? Bio peleti sam isto izvadio..
Di kupiti testere?ili kako to vec ide..da ne pitam opet ovog.. >:(
Sve usisano i izmjenjeno pola mora..
E da i nisam napisao da se u akvariju od pocetka nalazi:
2 koralja
2 kozice
3 puza
2 jadranske ribice..
Hvala na savjetima.. :klap:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: molim savjet....
« Odgovori #23 u: Ožujak 11, 2014, 21:56:34 poslijepodne »
imaš na Rabu kod bluea testere
KH, Ca, NO3 i PO4 za početak bih preporučio
i naravno nabavi nešto za salinitet, preporuka refraktometar

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: molim savjet....
« Odgovori #24 u: Ožujak 11, 2014, 22:36:33 poslijepodne »
:roll: :roll: :roll:
Eto nakon dugog citanja... :D
Filter kanistar je maknut..u njemu je bio ugljen,keramika i spuzve..
Sta sad s time? Bio peleti sam isto izvadio..
Di kupiti testere?ili kako to vec ide..da ne pitam opet ovog.. >:(
Sve usisano i izmjenjeno pola mora..
E da i nisam napisao da se u akvariju od pocetka nalazi:
2 koralja
2 kozice
3 puza
2 jadranske ribice..
Hvala na savjetima.. :klap:


Vanjski kanister filter nije nikakav problem ako se koristi za aktivni ugljen...rekao bih odličan izbor....protok bi jedino trebalo nešto regulirati-smanjiti.
Vani mnogi uspješni reeferi godinama tako koriste vanjski filter.

Tako da nije sve u morskoj crno-bijelo... ;)